|
|
|
|
1 |
|
MOL MAGYAR OLAJ- ÉS GÁZIPARI NYRT.
NEMZETKÖZI PÉNZÜGYI BESZÁMOLÁSI STANDARDOK SZERINT KÉSZÍTETT KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI KIMUTATÁSOK A FÜGGETLEN KÖNYVVIZSGÁLÓI JELENTÉSSEL EGYÜTT
2021. december 31.
Budapest, 2022. március 22.
|
HERNÁDI Zsolt |
|
SIMOLA József |
|
elnök-vezérigazgató az igazgatóság elnöke |
|
pénzügyi vezérigazgató-helyettes |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
2 |
KONSZOLIDÁLT
PÉNZÜGYI
KIMUTATÁSOK
|
Bevezetés |
|
|
Általános információ A A Társaság székhelye A Társaság részvényeit a A beszámoló elfogadása és megfelelőségi nyilatkozat Az Igazgatóság a konszolidált éves beszámolót 2022. március 22-én fogadta el és bocsájtotta közzétételre. A konszolidált éves beszámoló azon Nemzetközi Számviteli Standardok (IFRS) szerint készült, |
melyek az Európai Unió (EU) által befogadásra kerültek. Az IFRS-t a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok Bizottság (IASB) és a Nemzetközi Pénzügyi Beszámolás Értelmező Bizottság (IFRS IC) által elfogadott standardok és értelmezések alkotják. A Csoport megfelel az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) követelményeinek és 2021. január 1-től XHTML formátumban teszi közzé a konszolidált pénzügyi kimutatásait és XBRL alkalmazásával látja el az XHTML dokumentumot, hogy az adatok gépek által is olvashatóak legyenek.
|
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
3 |
Független könyvvizsgálói jelentés
A Csoport megfelel az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) követelményeinek és 2021. január 1-től XHTML formátumban teszi közzé a konszolidált pénzügyi kimutatásait és XBRL alkalmazásával látja el az XHTML dokumentumot, hogy az adatok gépek által is olvashatóak legyenek. A független könyvvizsgálói jelentés egy külön dokumentum.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
4 |
A
konszolidált
jövedelemre vonatkozó
kimutatás
|
2021 |
2020 |
||
|
|
Módosított |
||
|
millió forint |
millió forint |
||
|
Nettó árbevétel |
|
|
|
|
Egyéb működési bevétel |
|
|
|
|
Összes működési bevétel |
3 |
|
|
|
Anyagjellegű ráfordítások |
|
|
|
|
Személyi jellegű ráfordítások |
|
|
|
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
|
|
|
|
Egyéb működési költségek és ráfordítások |
|
|
|
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
|
- |
|
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
|
- |
- |
|
Összes működési költség |
4 |
|
|
|
Üzleti tevékenység nyeresége |
|
|
|
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
|
|
|
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
|
|
|
|
Pénzügyi műveletek vesztesége |
5 |
- |
- |
|
Részesedés a társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből |
6 |
|
|
|
Adózás előtti veszteség (-) / nyereség (+) |
|
|
- |
|
Nyereségadó |
7 |
|
|
|
Tárgyév vesztesége (-) / nyeresége (+) |
|
|
- |
|
Ebből: |
|
|
|
|
Anyavállalati részvényesek részesedésére jutó eredmény |
|
|
- |
|
Nem irányító tulajdonosok részesedésére jutó eredmény |
|
|
- |
|
Anyavállalati részvényeseket megillető egy részvényre jutó eredmény (forint) |
27 |
|
- |
|
Anyavállalati részvényeseket megillető egy részvényre jutó higított eredmény (forint) |
27 |
|
- |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
5 |
|
Magyarázatok |
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Tárgyév vesztesége (-) / nyeresége (+) |
|
|
- |
|
Egyéb átfogó jövedelem |
|
|
|
|
A következő időszakokban a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban elszámolandó egyéb átfogó jövedelem: |
|||
|
Külföldi tevékenységek beszámolási pénznemre történő átszámítása miatti átváltási különbözet adóhatással együtt |
8 |
|
|
|
Nettó befektetés-fedezeti ügyletek adóhatással együtt |
8 |
- |
- |
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt adósságinstrumentumok, adóhatással együtt |
8 |
- |
- |
|
Cash-flow fedezeti ügyletek, adóhatással együtt |
8 |
|
- |
|
Részesedés a társult vállalkozások egyéb átfogó jövedelméből |
8 |
|
- |
|
A következő időszakokban a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban elszámolandó egyéb átfogó jövedelem: |
|
|
|
|
A következő időszakokban a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban nem elszámolandó egyéb átfogó jövedelem: |
|||
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt tőke instrumentumok, adóhatással együtt |
8 |
|
|
|
Nyugdíj céltartalék
kötelezettség saját tőkében könyvelt aktuáriusi |
8 |
- |
- |
|
A következő időszakokban a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban nem elszámolandó egyéb átfogó jövedelem: |
|
|
|
|
Tárgyévi egyéb átfogó jövedelem, adóhatással együtt |
|
|
|
|
Tárgyévi összes átfogó jövedelem |
|
|
|
|
Ebből: |
|
|
|
|
Anyavállalati részvényesek részesedése |
|
|
|
|
Nem irányító tulajdonosok részesedése |
|
|
- |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
6 |
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
|||
|
millió forint |
millió forint |
||||
|
BEFEKTETETT ESZKÖZÖK |
|
|
|
||
|
Tárgyi eszközök |
9 |
|
|
||
|
Befektetési célú ingatlanok |
9 |
|
|
||
|
Immateriális javak |
9 |
|
|
||
|
Befektetések társult és közös vállalkozásokban |
6 |
|
|
||
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök |
21 |
|
|
||
|
Halasztott adó eszközök |
7 |
|
|
||
|
Egyéb befektetett eszközök |
13 |
|
|
||
|
Összes befektetett eszköz |
|
|
|
||
|
FORGÓESZKÖZÖK |
|
|
|
||
|
Készletek |
14 |
|
|
||
|
Vevő- és egyéb követelések |
23 |
|
|
||
|
Értékpapírok |
21 |
|
|
||
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök |
21 |
|
|
||
|
Nyereségadó követelés |
|
|
|
||
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
24 |
|
|
||
|
Egyéb forgóeszközök |
15 |
|
|
||
|
Értékesítésre tartott eszközök |
19 |
|
|
||
|
Összes forgóeszköz |
|
|
|
||
|
Összes eszköz |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
SAJÁT TŐKE |
20 |
|
|
||
|
Jegyzett tőke |
|
|
|
||
|
Tartalékok |
|
|
|
||
|
Anyavállalati részvényesek részesedésére jutó eredmény |
|
|
- |
||
|
Anyavállalati részvényesek részesedése a saját tőkéből |
|
|
|
||
|
Nem irányító tulajdonosok részesedésére jutó eredmény |
|
|
|
||
|
Összes saját tőke |
|
|
|
||
|
|
|
||||
|
HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK |
|
|
|
||
|
Hosszú lejáratú hitelek |
21 |
|
|
||
|
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
21 |
|
|
||
|
Céltartalékok várható kötelezettségekre - hosszú távú |
16 |
|
|
||
|
Halasztott adókötelezettségek |
7 |
|
|
||
|
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
17 |
|
|
||
|
Összes hosszú lejáratú kötelezettség |
|
|
|
||
|
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK |
|
|
|
||
|
Rövid lejáratú hitelek |
21 |
|
|
||
|
Szállítók és egyéb kötelezettségek |
21 |
|
|
||
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
21 |
|
|
||
|
Céltartalék várható kötelezettségekre - rövid távú |
16 |
|
|
||
|
Nyereségadó kötelezettség |
|
|
|
||
|
Értékesítésre tartott kötelezettségek |
19 |
|
|
||
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
18 |
|
|
||
|
Összes rövid lejáratú kötelezettség |
|
|
|
||
|
Összes kötelezettség |
|
|
|
||
|
Összes saját tőke és kötelezettség |
|
|
|
||
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
7 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
8 |
|
2021 |
2020 |
|
|||
|
millió forint |
millió forint |
||||
|
Adózás előtti eredmény |
|
|
- |
||
|
Az adózás előtti eredmény módosításai az üzemi tevékenységből származó nettó pénzáramláshoz |
|
|
|
||
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
4 |
|
|
||
|
Céltartalékok növekedése (+) / csökkenése (-) |
16 |
|
- |
||
|
Eszköz értékesítés és divesztíció nyeresége (-) / vesztesége (+) |
|
- |
- |
||
|
Kamatráfordítások (+) és kamatbevételek (-) nettó eredménye |
5 |
|
|
||
|
Egyéb pénzügyi ráfordítások (+) és bevételek (-) nettó eredménye |
5 |
|
|
||
|
Részesedés társult és közös vezetésű vállalatok eredményéből |
6 |
- |
- |
||
|
Egyéb tételek |
26 |
|
- |
||
|
Fizetett nyereségadók |
7 |
- |
- |
||
|
Üzleti tevékenység nettó pénzáramlása forgótőke változás nélkül |
|
|
|
||
|
Működő tőke változása: |
|
- |
|
||
|
Készletek növekedése (-) / csökkenése (+) |
14 |
- |
|
||
|
Vevő- és egyéb követelések növekedése (-) / csökkenése (+) |
23 |
- |
|
||
|
Szállítók és egyéb kötelezettségek növekedése (+) / csökkenése (-) |
21 |
|
- |
||
|
Egyéb követelések és kötelezettségek növekedése (-) / csökkenése (+) |
15, 18 |
- |
|
||
|
Üzleti tevékenység pénzáramlása |
|
|
|
||
|
Beruházások |
2 |
- |
- |
||
|
Tárgyi eszközök és immateriális javak értékesítésének bevétele |
|
|
|
||
|
Üzleti kombinációk megszerzésére fordított nettó pénzeszköz |
10 |
- |
- |
||
|
Üzleti kombinációk eladásából származó nettó pénzeszköz |
11 |
|
|
||
|
Egyéb pénzügyi eszközök növekedése (-) / csökkenése (+) |
21 |
- |
|
||
|
Kapott kamatok és egyéb pénzügyi bevételek |
5 |
|
|
||
|
Kapott osztalékok |
5 |
|
|
||
|
Befektetési tevékenységre fordított pénzáramlás |
|
- |
- |
||
|
Hosszú lejáratú kötvények kibocsátása |
|
|
|
||
|
Hosszú lejáratú kötvények visszafizetése |
|
|
|
||
|
Kölcsönök és hitelek felvétele |
|
|
|
||
|
Kölcsönök és hitelek törlesztése |
|
- |
- |
||
|
Fizetett kamatok és egyéb pénzügyi ráfordítások |
5 |
- |
- |
||
|
Tulajdonosoknak fizetett osztalékok |
20 |
- |
- |
||
|
Nem irányító tulajdonosoknak fizetett osztalékok |
20 |
- |
- |
||
|
Tranzakciók nem irányító tulajdonosokkal |
|
- |
- |
||
|
Saját részvény tranzakciók hatása |
|
- |
- |
||
|
Egyéb változások saját tőkében |
|
|
|||
|
Finanszírozási tevékenységre fordított pénzáramlás |
|
- |
|
||
|
Árfolyam átváltási különbözetek pénzeszközökön és pénzeszköz egyenértékeseken |
|
|
|||
|
Pénzeszköz és pénzeszköz egyenértékesek növekedése (+) / csökkenése (-) |
|
|
- |
||
|
|
|
||||
|
Pénzeszköz és pénzeszköz egyenértékesek állománya az időszak elején |
|
|
|
||
|
Pénzeszköz és pénzeszköz egyenértékesek állománya az időszak végén |
|
|
|
||
|
Változás pénzeszköz és pénzeszköz egyenértékesek állományában |
|
|
- |
||
|
Folyószámlahitel változása |
|
|
|
||
|
Pénzeszköz és pénzeszköz egyenértékesek állományának növekedése (+) / csökkenése (-) |
|
|
- |
||
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
9 |
kiegészítő melléklet – a számviteli politika meghatározó elemei és egyéb magyarázó információk
E szakasz ismerteti a konszolidált beszámoló elkészítésének alapjait és az alkalmazott számviteli politikákat. A területspecifikus számviteli politikák, kritikus becslések és megítélések a vonatkozó magyarázatokban kerülnek részletezésre. A szakasz összefoglalja továbbá az idei évtől alkalmazott új, valamint a jövőben alkalmazandó vagy hatályba lépő számviteli standardokat, módosításokat és értelmezéseket.
1. A számviteli politika meghatározó elemei és egyéb magyarázó információk
A beszámoló készítésének alapja
A konszolidált éves beszámoló a 2021. december 31-én a Nemzetközi Számviteli Standard Testület által kibocsátott és hatályos és az EU által elfogadott Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok (IFRS) és IFRS Értelmezési Bizottság által kiadott értelmezések szerint készült.
A konszolidált pénzügyi kimutatások a vállalkozás folytatásának elvével összhangban készültek. A bekerülési érték elvének alkalmazása érdekében a konszolidált éves beszámoló úgy tekinti a MOL Nyrt.-t, mintha az 1991. október 1-jén jött volna létre az eszközök és források aznapi értékével, figyelembe véve az IFRS miatt szükséges módosításokat.
Konszolidációs elvek
A 2021. december 31-vel lezárult 12 hónapos időszakra vonatkozó konszolidált pénzügyi kimutatások a MOL Nyrt.-re és annak leányvállalataira, valamint a Csoport társult és közös vezetésű vállalkozásaira vonatkozó adatokat tartalmazzák. A MOL Nyrt. és annak leányvállalatai a továbbiakban együttesen „Csoport” -ként szerepelnek.
A Csoport akkor irányít egy befektetést, ha a befektetéséből származóan változó hozamoknak van kitéve, illetve azokkal kapcsolatban jogokkal rendelkezik, és a befektetés tárgyát képező gazdálkodó egységen lévő hatalma révén képes befolyásolni ezen hozamokat. Hatalom akkor áll fenn, ha a befektetőt meglévő jogai képessé teszik a befektetés tárgyát képező gazdálkodó egység lényeges tevékenységeinek befolyásolására. Lényeges tevékenységek azok, melyek meghatározzák a befektetés tárgyát képező gazdálkodó egység hozamait.
Ha a Csoportnak hosszú távú tőkeérdekeltsége van egy vállalkozásban, amely felett jelentős befolyást tud gyakorolni, akkor ezen befektetések elszámolásakor a tőkemódszert alkalmazza a konszolidált pénzügyi kimutatásai elkészítése során.
Egy megállapodás közös ellenőrzés alatt áll, ha a lényeges tevékenységeivel kapcsolatos döntésekhez az ellenőrzésben részt vevő felek egyhangú hozzájárulása szükséges.
Ha a Társaság egy megállapodással kapcsolatos eszközökre vonatkozó jogokkal és a kötelezettségekre vonatkozó kötelmekkel rendelkezik, akkor a megállapodás közös tevékenységnek minősül. A Társaság konszolidált pénzügyi kimutatásaiban a közös tevékenység eszközeinek, forrásainak, bevételeinek és ráfordításainak rá eső része összevonásra kerül a konszolidált beszámoló megfelelő soraival.
Ha a Társaság a közös megállapodás nettó eszközeire vonatkozó jogokkal rendelkezik, akkor a megállapodás közös vállalkozásnak minősül. A Csoport közös vállalkozásokban lévő érdekeltségei a tőkemódszer alkalmazásával kerülnek kimutatásra.
Amennyiben több fél kapcsolt vállalati forma nélkül, közösen vesz részt feltáró vagy termelőtevékenységben, azonban az együttműködési megállapodás (JOA) nem keletkeztet közös ellenőrzést, akkor a megfelelő számviteli eljárás érdekében a MOL, mint befektető egyedileg vizsgálja meg a megállapodást és a megállapodásban résztvevő felek jogait és kötelezettségeit. Tételesen elemzésre kerülnek a felek eszközökre vonatkozó jogai, a szerveződéssel kapcsolatos kötelezettségekre vonatkozó kötelmei, a kapcsolódó bevételekre vonatkozó jogok és a felmerülő ráfordításokra vonatkozó kötelmek. Tekintettel arra, hogy a közös megállapodás nem külön jogalanyon keresztül épül fel, a Csoport ezért a részesedésével arányosan jeleníti meg a közös tevékenységhez kapcsolódó bevételeket, költségeket, eszközöket és kötelezettségeket.
A Csoport által alkalmazott új és módosított standardok
A Csoport a következő módosításokat alkalmazta először a 2021. január 1-gyel kezdődő pénzügyi évben:
• IFRS 9, IAS 39, IFRS 7, IFRS 4 és IFRS 16 A referencia-kamatláb reform módosítása- 2. fázis
• IFRS 4 Biztosítási szerződések módosítása- Az IFRS 9 halasztása
A fent említett módosítások nincsenek jelentős hatással a Csoport konszolidált eredményére, pénzügyi helyzetére és pénzügyi kimutatásaira.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
10 |
A Csoport a következő módosítást először a 2021-as pénzügyi évben alkalmazta 2021. április 1-gyel kezdődően:
• IFRS 16 Lízingek COVID-19-cel kapcsolatos bérleti szerződések módosítása 2021. június 30. után
A fent említett módosítás nincs hatással a Csoport konszolidált eredményére, pénzügyi helyzetére és pénzügyi kimutatásaira.
Közzétett, de nem hatályos IFRS standardok
A közzétett, de még nem hatályos IFRS standardok megtalálhatók az 1. számú mellékletben.
A számviteli politika lényeges elemeinek összefoglalása
Beszámolási pénznem
Az alapul szolgáló gazdasági események tartalmára és körülményeire való tekintettel az anyavállalat funkcionális, valamint a Csoport beszámolási pénzneme a magyar forint.
A pénzügyi kimutatások adatai millió forintban szerepelnek, a kerekítési szabályoknak megfelelően millió forintra kerekítve.
Külföldi pénznemben történő tranzakciók
A külföldi pénznemben történő tranzakciók a beszámolási pénznem és a külföldi pénznem adott tranzakció napján érvényes árfolyamán átváltott értéken kerülnek kimutatásra. Ez alól kivételt képeznek a nem monetáris eszköz vagy nem monetáris kötelezettség kapcsán kapott vagy fizetett devizaelőlegek, melyek esetében az ügylet időpontja az előleg kezdeti megjelenítésének az időpontja. A tranzakciók pénzügyi rendezésekor érvényben lévő árfolyamnak az eredeti bekerülési árfolyamtól való eltérése esetén, a különbözet az adott időszakra szóló konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül elszámolásra. A külföldi pénznemben kifejezett pénzügyi eszközök, illetve a külföldi érdekeltség megszerzésén keletkezett goodwill és valós értékelési különbözetek az időszaki záró árfolyamon kerülnek átváltásra.
A külföldi érdekeltségekkel kapcsolatos pénzügyi eszközökön keletkező árfolyam-különbözetek az egyéb átfogó jövedelem kimutatásban kerülnek elszámolásra, amennyiben azok rendezése az előrelátható jövőben nem várható vagy nem tervezett.
A Csoport külföldi leányvállalatainak pénzügyi kimutatásai a mérlegtételek esetében év végi árfolyamon, a jövedelemre vonatkozó kimutatás tételeinek esetében súlyozott éves átlagárfolyamon kerülnek átváltásra. Az átváltási különbözeteket az egyéb átfogó jövedelem átváltási tartalék sora tartalmazza.
Egy külföldi érdekeltségben lévő részesedés teljes vagy részleges eladásakor az adott külföldi érdekeltségre vonatkozó árfolyam-különbözetek felhalmozott összege átsorolásra kerül az eredménybe.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
11 |
Jelentős számviteli feltételezések és becslések
A számviteli politika alkalmazása során a Társaság vezetése bizonyos feltételezésekkel élt, melyek jelentősen befolyásolhatják a konszolidált éves beszámolóban szereplő összegeket. Ezen feltételezések a megfelelő magyarázatokban részletesen kifejtésre kerülnek.
Az IFRS követelményeinek megfelelő konszolidált éves beszámoló készítése megköveteli a becslések alkalmazását, melyek befolyásolják a konszolidált éves beszámolóban és a magyarázatokban szereplő összegeket. Ezen becslések a menedzsment jelenlegi eseményekre vonatkozó legjobb ismeretein alapulnak, azonban a tényleges eredmények azoktól eltérhetnek. A becslési bizonytalanságok a megfelelő magyarázatokban részletesen kifejtésre kerülnek.
2021-ben a Covid-19 világjárvány nem volt jelentős hatással a működésre és a pénzügyi eredményekre, és a szokásos üzletmenet részévé vált.
Számviteli politika változás
A MOL-csoport módosította a megvásárolt kibocsátási kvótákra vonatkozó számviteli politikáját. Korábban a Csoport újraértékelte azokat a kibocsátási kvótákat, amelyeknek aktív piaca van, míg az egyéb zöld jogokat/kvótákat, amelyeknek nincs aktív piaca, értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken értékelte. Az új zöld jogok megjelenésével a Csoport újraértékelte a kvótákra vonatkozó számviteli politikáját, és úgy döntött, hogy egységesíti a különböző kvóták kezelését, hogy relevánsabb információkat nyújtson azáltal, hogy a hasonló jogokat hasonló módon kezeli, függetlenül attól, hogy van-e már aktív piacuk vagy sem. Ennek következtében a MOL-csoport minden típusú zöld jogot/kvótát értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken értékel.
Előző évi pénzügyi adatok módosítása
Az ACG vételár allokáció mérési időszaka 2021 második negyedévében zárult le. Az összehasonlító pénzügyi év végén a menedzsment további információkat keresett egyes becslésekre vonatkozóan, amelyek eredményeként a kőolaj és földgáz eszközök valós értéke, a kötelezettségek, a halasztott adó és a goodwill, valamint az értékcsökkenési leírás, a pénzügyi ráfordítások és a nyereségadó-ráfordítások módosításra kerültek.
Az konszolidált pénzügyi helyzetre, jövedelemre, átfogó jövedelemre és cash flow-ra vonatkozó kimutatások összehasonlító időszakának értékei módosításra kerültek az alábbiak szerint. Az akvizíció napjára vonatkozó módosításokra vonatkozóan a 10. megjegyzésben találhatók információk.
A tárgyi eszköz mozgástábla értékei az ACG vételár allokáció véglegesítése és egy befejezetlen beruházás selejtezése miatt módosultak, amelynek részletei a 9. megjegyzésben találhatóak.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
12 |
A KONSZOLIDÁLT PÉNZÜGYI HELYZETRE VONATKOZÓ KIMUTATÁS
..
A KONSZOLIDÁLT JÖVEDELEMRE VONATKOZÓ KIMUTATÁS
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
13 |
A KONSZOLIDÁLT ÁTFOGÓ JÖVEDELEMRE VONATKOZÓ KIMUTATÁS
A KONSZOLIDÁLT CASH FLOW-RA VONATKOZÓ KIMUTATÁS
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
14 |
tárgyévi eredmény
E szakasz ismerteti a Csoport 2021. december 31-én és 2020. december 31-én végződő pénzügyi éveinek eredményét és teljesítményét. A közzétételek a jövedelemre vonatkozó kimutatás struktúráját követik, és információt nyújtanak a szegmensadatokról, összes működési bevételről, összes működési kiadásról, pénzügyi eredményről, a társult és közös vezetésű vállalkozásokról. Az adózással, a részvény alapú juttatásokkal, a társult és közös vezetésű vállalkozásokkal kapcsolatos pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatások szintén itt kerülnek ismertetésre.
2. Szegmens információk
Számviteli politika
A Csoport üzleti szempontból öt fő üzleti egységre osztható: Upstream (Kutatás–Termelés), Downstream (Feldolgozás és Kereskedelem), Fogyasztói Szolgáltatások, Gáz Midstream és Központ és egyéb szegmens. A Csoport ezen üzleti egység bontás mentén készíti jelentéseit a vezetőség számára, amely felelős az üzleti erőforrások szegmensek részére való hozzárendeléséért, illetve a teljesítmények megítéléséért.
|
2021 |
Upstream |
Downstream |
Fogyasztói szolgáltatások |
Gáz Midstream |
Központ és egyéb |
Szegmensek közötti átadás |
Összesen |
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Értékesítés nettó árbevétele |
|
|
|
|
|
|
|
|
Értékesítés Csoporton kívüli vevőknek |
264.399 |
3.638.277 |
1.934.647 |
103.796 |
18.188 |
- |
5.959.307 |
|
Szegmensek közötti átadás |
412.251 |
1.618.032 |
9.492 |
4.290 |
223.759 |
-2.267.824 |
- |
|
Értékesítés nettó árbevétele összesen |
676.650 |
5.256.309 |
1.944.139 |
108.086 |
241.947 |
-2.267.824 |
5.959.307 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Üzleti tevékenység nyeresége (+) / vesztesége (-) |
202.091 |
348.901 |
143.404 |
24.534 |
-74.574 |
-31.471 |
612.885 |
..
|
Upstream |
Downstream |
Fogyasztói szolgáltatások |
Gáz Midstream |
Központ és egyéb |
Szegmensek közötti átadás |
Összesen |
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Értékesítés nettó árbevétele |
|
|
|
|
|
|
|
|
Értékesítés Csoporton kívüli vevőknek |
175.367 |
2.267.669 |
1.446.870 |
89.241 |
31.875 |
- |
4.011.022 |
|
Szegmensek közötti átadás |
222.769 |
1.112.108 |
6.056 |
4.766 |
213.517 |
-1.559.216 |
- |
|
Értékesítés nettó árbevétele összesen |
398.136 |
3.379.777 |
1.452.926 |
94.007 |
245.392 |
-1.559.216 |
4.011.022 |
|
Üzleti tevékenység nyeresége (+) / vesztesége (-) |
-50.846 |
7.682 |
114.437 |
45.474 |
-63.324 |
11.571 |
64.994 |
..
|
Upstream |
Downstream |
Fogyasztói szolgáltatások |
Gáz Midstream |
Központ és egyéb |
Szegmensek közötti átadás |
Összesen |
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Egyéb szegmens információk |
|
|
|
|
|
|
|
|
Beruházások: |
132.352 |
289.296 |
48.209 |
21.070 |
79.390 |
- |
570.317 |
|
Tárgyi eszközök beszerzése |
119.991 |
210.989 |
42.132 |
20.397 |
69.360 |
- |
462.869 |
|
Immateriális javak beszerzése |
12.361 |
78.307 |
6.077 |
673 |
10.030 |
- |
107.448 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
267.243 |
151.840 |
39.129 |
16.640 |
33.577 |
-992 |
507.437 |
|
Ebből: az eredmény terhére elszámolt értékvesztés (meddő fúrásokkal együtt) |
71.497 |
4.122 |
1.351 |
256 |
2.857 |
-51 |
80.032 |
|
Ebből: az eredmény terhére elszámolt értékvesztés visszaírása |
195 |
49 |
498 |
- |
41 |
- |
783 |
|
Céltartalékképzés, felhasználás és korábbi becslések felülvizsgálata |
9.535 |
22.255 |
-89 |
405 |
-2.033 |
- |
30.074 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
15 |
|
2020 |
Upstream |
Downstream |
Fogyasztói szolgáltatások |
Gáz Midstream |
Központ és egyéb |
Szegmensek közötti átadás |
Összesen |
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Egyéb szegmens információk |
|
|
|
|
|
|
|
|
Beruházások: |
92.096 |
275.920 |
39.014 |
11.065 |
66.147 |
- |
484.242 |
|
Tárgyi eszközök beszerzése |
75.459 |
222.386 |
35.101 |
10.515 |
53.345 |
- |
396.806 |
|
Immateriális javak beszerzése |
16.637 |
53.534 |
3.913 |
550 |
12.802 |
- |
87.436 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
261.091 |
159.475 |
41.783 |
16.493 |
35.245 |
308 |
514.395 |
|
Ebből: az eredmény terhére elszámolt értékvesztés (meddő fúrásokkal együtt) |
42.325 |
15.780 |
703 |
541 |
7.391 |
2.019 |
68.759 |
|
Ebből: az eredmény terhére elszámolt értékvesztés visszaírása |
6.979 |
124 |
75 |
- |
2 |
- |
7.180 |
|
Céltartalékképzés, felhasználás és korábbi becslések felülvizsgálata |
5.779 |
9.951 |
328 |
-254 |
-12.330 |
- |
3.474 |
A szegmensek üzleti eredménye tartalmazza a harmadik félnek, valamint más szegmensnek történő értékesítésekből származó eredményt. A Központ és egyéb szegmens karbantartási, pénzügyi és egyéb szolgáltatást nyújt az üzleti szegmenseknek. A belső transzferárak az aktuális piaci árakon alapulnak. A szegmens eredmények az adott divízióhoz tartozó teljeskörűen konszolidált leányvállalatok eredményeit is tartalmazzák.
A fenti táblában feltüntetett immateriális javak és tárgyi eszközök beszerzése és az immateriális javak és tárgyi eszközök mozgástáblákban szereplő növekmények közötti különbség emissziós jogok vásárlásából, mezőfelhagyási céltartalék aktiválásából és térítés nélkül kapott eszközökből adódik.
a) Eszközök földrajzi régiók szerinti megoszlása
|
2021 |
Immateriális javak |
Tárgyi eszközök |
Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban |
|
(9. magyarázat) |
(9. magyarázat) |
(6. magyarázat) |
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Magyarország |
138.819 |
1.453.252 |
15.509 |
|
Horvátország |
61.363 |
614.756 |
12.057 |
|
Szlovákia |
8.821 |
544.319 |
6.459 |
|
Azerbajdzsán |
182.871 |
439.068 |
1.394 |
|
Európai Unió egyéb része |
31.944 |
193.247 |
19.678 |
|
Európa egyéb része |
1.678 |
82.221 |
- |
|
A világ egyéb része |
12.343 |
53.881 |
170.317 |
|
Összesen |
437.839 |
3.380.744 |
225.414 |
..
|
Immateriális javak |
Tárgyi eszközök |
Befektetések társult és közös vezetésű vállalkozásokban |
|
|
(9. magyarázat) |
(9. magyarázat) |
(6. magyarázat) |
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Magyarország |
91.722 |
1.287.922 |
19.776 |
|
Horvátország |
66.784 |
626.728 |
12.303 |
|
Szlovákia |
7.655 |
563.511 |
4.402 |
|
Azerbajdzsán |
166.955 |
426.196 |
16.662 |
|
Európai Unió egyéb része |
30.578 |
215.268 |
12.544 |
|
Európa egyéb része |
26.162 |
63.406 |
- |
|
A világ egyéb része |
8.015 |
49.546 |
149.149 |
|
Összesen |
397.871 |
3.232.577 |
214.836 |
A módosítás csak az Azerbajdzsán sort érintette, az Immateriális javak értéke 8.103 millió forinttal, a Tárgyi eszközök értéke 14.586 millió forinttal nőtt.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
16 |
Számviteli politika
Nettó árbevétel
Az IFRS 15 meghatároz egy 5 lépésből álló modellt a vevőkkel kötött szerződésekből származó bevételek elszámolására. A bevétel olyan összegben kerül elszámolásra, amely azt az ellenértéket tükrözi, amelyre a Csoport várhatóan jogosult lesz a termékekért vagy szolgáltatásokért cserébe. Árbevétel abban az esetben kerül elszámolásra, ha valószínűsíthető a tranzakcióval összefüggő gazdasági előny társaság általi realizálása, valamint annak összege megfelelően mérhető. Az árbevétel akkor kerül elszámolásra, amikor az áruk és a szolgáltatások feletti ellenőrzés átkerül a vevőhöz.
A Csoport megállapította, hogy általában:
• a teljesítési kötelmeket konkrét időpontban elégíti ki, mert az ellenőrzés az áruk leszállításakor kerül átadásra a vevőnek;
• megbízóként jár el a vevőkkel kötött szerződésekben, mert jellemzően ellenőrzi az árukat és szolgáltatásokat, mielőtt átadja őket a vevők részére;
• nincsen jelentős finanszírozási komponens, mert szerződéskötéskor várhatóan az ígért áru vagy szolgáltatás vevőnek való átadása és az említett áru vagy szolgáltatás vevő általi kifizetése közötti időszak legfeljebb egy év.
Lízing bevétel
Az operatív lízingből származó lízingbevételt lineáris alapon kell a lízing futamideje alatt elszámolni.
Értékesítést terhelő adók
A bevételek, költségek és az eszközök az értékesítést terhelő adók nélkül kerülnek kimutatásra (pl. jövedéki adó), kivéve:
• amikor egy eszköz megvásárlását vagy egy szolgáltatást terhelő adó nem visszaigényelhető az adóhatóságtól (pl. a leányvállalat nem tárgya a forgalmi adónak). Ebben az esetben az adó a megszerzett eszköz vagy szolgáltatás bekerülési értékének részeként kerül kimutatásra; illetve
• a követelések és kötelezettségek összegében kimutatott adók
Az adóhatóságtól visszaigényelhető értékesítést terhelő adó a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban követelésként, míg az adóhatóságnak fizetendő értékesítést terhelő adó kötelezettségként kerül kimutatásra.
Egyéb működési bevétel
Az egyéb működési bevétel elszámolása ugyanazon számviteli politika alapján történt, mint az árbevétel elszámolása.
a) Árbevétel termékcsoportonként
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Kőolaj és kőolajtermékek árbevétele |
4.056.488 |
2.700.886 |
|
Vegyipari termékek árbevétele |
1.075.344 |
641.133 |
|
Földgáz és gáztermékek árbevétele |
340.052 |
205.905 |
|
Egyéb termékek árbevétele |
167.710 |
131.351 |
|
Shop termékek árbevétele |
165.952 |
150.929 |
|
Szolgáltatások árbevétele |
153.761 |
180.818 |
|
Összesen |
5.959.307 |
4.011.022 |
b) Árbevétel földrajzi régiók szerinti megoszlása
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Magyarország |
1.631.987 |
1.015.997 |
|
Horvátország |
669.612 |
441.688 |
|
Csehország |
479.873 |
335.929 |
|
Szlovákia |
479.563 |
411.336 |
|
Olaszország |
425.030 |
273.692 |
|
Románia |
423.554 |
276.921 |
|
Lengyelország |
290.673 |
142.748 |
|
Ausztria |
260.661 |
213.173 |
|
Szerbia |
233.327 |
215.014 |
|
Nagy-Britannia |
165.915 |
119.789 |
|
Németország |
143.341 |
95.260 |
|
Bosznia-Hercegovina |
137.191 |
90.932 |
|
Svájc |
112.110 |
84.123 |
|
Szlovénia |
108.234 |
67.640 |
|
Azerbajdzsán |
89.490 |
54.235 |
|
Egyéb közép-kelet-európai országok |
50.938 |
32.142 |
|
Európa egyéb része |
148.698 |
77.365 |
|
A világ egyéb része |
109.110 |
63.038 |
|
Összesen |
5.959.307 |
4.011.022 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
17 |
2021-ben nem volt a Csoportnak olyan meghatározó vevője, amelytől származó árbevétel meghaladta volna a teljes nettó árbevétel 10%-át (2020-ban sem).
c) Egyéb működési bevétel
Az Egyéb működési bevételek között szereplő Jogi költségvisszatérítés (2.826 millió forint) a Dana Gas PJSC (Dana) és a Crescent Petroleum Company International LTD (Crescent) által a MOL Nyrt. és az OMV Upstream International GmbH ellen indított választottbírósági eljáráshoz kötődik, amelyben a MOL mint alperes vett részt. A 2021. december 2-án kelt ítéletében a választott bíróság elutasította a Dana és Crescent valamennyi követelését és elrendelte a MOL jogi és eljárási költségei 90%-ának megtérítését.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
18 |
Számviteli politika
Összes működési költség
Amennyiben külön standard nem szabályozza, a működési költségek adott időpontban vagy adott időszak alatt kerülnek elszámolásra. Ha egy adott tranzakció egy konkrét IFRS hatáskörébe tartozik, akkor annak a standardnak megfelelően kerül számviteli elszámolásra.
A Csoport a kisértékű eszközökre, rövid futamidejű lízingekre vonatkozó lízingdíjakat és a lízingkötelezettség értékelésében figyelmen kívül hagyott változó lízingdíjakat a működési tevékenységek közé sorolja.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
Módosított |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
4.431.441 |
2.954.666 |
|
Vásárolt kőolaj |
1.909.135 |
1.221.421 |
|
Eladott áruk beszerzési értéke |
1.190.978 |
758.298 |
|
Nem szénhidrogén alapú alapanyagok |
439.832 |
274.178 |
|
Igénybevett anyagjellegű szolgáltatás |
267.294 |
254.410 |
|
Egyéb nyersanyagok |
287.257 |
188.742 |
|
Vásárolt biodízel komponens |
168.446 |
111.542 |
|
Közüzemi költségek |
103.030 |
79.791 |
|
Közvetített szolgáltatások |
65.469 |
66.284 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
300.006 |
275.522 |
|
Bérköltség |
220.244 |
196.886 |
|
Társadalombiztosítási járulék |
45.263 |
43.950 |
|
Egyéb személyi jellegű kifizetések |
34.499 |
34.686 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
507.437 |
514.395 |
|
Egyéb működési költségek és ráfordítások |
399.390 |
248.250 |
|
Nem fedezeti termékár ügyletek eredménye* |
88.306 |
- |
|
Bányajáradékok |
55.210 |
30.119 |
|
Stratégiai készletek tárolásáért fizetett díj |
40.296 |
38.419 |
|
Egyéb szolgáltatások |
37.289 |
37.594 |
|
Térítésmentesen kapott kvótát meghaladó üvegházhatású gáz kibocsátásra képzett céltartalék |
24.381 |
10.427 |
|
Adók és hozzájárulások |
24.372 |
20.134 |
|
Bérleti díjak |
19.679 |
17.031 |
|
Tanácsadási díjak |
17.447 |
18.293 |
|
Reklám költségek |
16.213 |
15.426 |
|
Biztosítási díjak |
11.196 |
9.900 |
|
Takarítási költségek |
7.976 |
8.028 |
|
Bankköltségek |
6.693 |
5.954 |
|
Vagyonvédelmi szolgáltatások |
6.673 |
6.918 |
|
Egyéb |
43.659 |
30.007 |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
-170.694 |
80.800 |
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
-88.387 |
-71.918 |
|
Összes működési költség |
5.379.193 |
4.001.715 |
|
* A nem fedezeti termékár ügyeletek nettó eredménye az előző évben nyereség volt (lásd 3. magyarázat) |
Az Egyéb működési költségek és ráfordítások Egyéb sora 2021-ben tartalmazza a Creditor BETA, s.r.o. társasággal kapcsolatos sikeresen lezárt jogi ügyekben képzett céltartalékok feloldását (2.707 millió forint), 2020-ban pedig tartalmazta a Creditor GAMA, s.r.o. társasággal kapcsolatos sikeresen lezárt jogi ügyekben képzett céltartalékok feloldását (11.606 millió forint).
Személyi jellegű ráfordítások
Az egyéb személy jellegű ráfordítások magukban foglalják a béren kívüli juttatásokat, a költségtérítéseket, illetve a végkielégítéseket.
Részvény alapú juttatások
A Csoport bizonyos munkavállalói (a felső- és középvezetés tagjai) részvény alapú juttatásokban részesülnek, illetve egyes munkavállalók részvényekért, részvényre vonatkozó jogokért cserében végeznek szolgáltatásokat („részvény elszámolású tranzakciók”).
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
19 |
Részvény elszámolású tranzakciók
A részvény alapú juttatások költsége a juttatás időpontjában fennálló valós érték alapján kerül meghatározásra. A valós érték megállapítása általánosan elfogadott opcióárazási modellek (rendszerint a binomiális modell) alkalmazásával történik. A részvény elszámolású tranzakciók értékelése során kizárólag a piaci feltételek kerülnek figyelembevételre (amelyek az anyavállalat részvényeinek árfolyamához kötődnek).
A részvény elszámolású tranzakciók - a saját tőke egyidejű növekedésével együtt - azon időszak alatt kerülnek elszámolásra, amelyben a teljesítménytől függő feltételek teljesülnek, egészen addig az időpontig, amikor az érintett munkavállalók teljes mértékben jogosulttá válnak a juttatásra („megszolgálás időpontja”). A részvény elszámolású tranzakciók halmozott költsége a beszámolás időpontjában tükrözi a megszolgálási időszakból eltelt időt, valamint azon juttatások mennyiségét, amelyek a Csoport vezetésének véleménye szerint a tőkeinstrumentumok darabszámára vonatkozó, rendelkezésre álló legjobb becslés alapján végül megszolgálásra kerülnek.
A még le nem hívott opciókat az egy részvényre jutó hozam megállapításánál, további hígító hatású részvénynek kell tekinteni.
Készpénz elszámolású tranzakciók
A részvény alapú juttatások költsége a juttatáskor, annak időpontjában fennálló valós érték alapján kerül meghatározásra a binomiális modell alkalmazásával. A valós érték a megszolgálási időszak alatt a költségekkel szemben, a megfelelő kötelezettség egyidejű felvételével kerül elszámolásra. A kötelezettség összege mérleg fordulónapon (beleértve az elszámolás napját is) átértékelésre kerül, a valós értékben bekövetkezett változás a tárgyévi eredménnyel szemben kerül elszámolásra.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Abszolút Részvény Érték Alapú Juttatás |
-8 |
167 |
|
Relatív Piaci Index Alapú Juttatás |
-9 |
6 |
|
Hosszútávú Részvényprogram |
153 |
- |
|
Rövidtávú Részvény Tulajdonosi Ösztönző |
1.223 |
- |
|
Készpénzben elszámolt részvény alapú juttatások költsége |
1.359 |
173 |
|
Abszolút Részvény Érték Alapú Juttatás |
650 |
-645 |
|
Relatív Piaci Index Alapú Juttatás |
52 |
-80 |
|
Hosszútávú Részvényprogram |
1.039 |
- |
|
Rövidtávú Részvény Tulajdonosi Ösztönző |
-496 |
1.233 |
|
Részvény- ösztönző rendszer az Igazgatóság tagjai részére |
361 |
507 |
|
Részvényben elszámolt részvény alapú juttatások költsége |
1.606 |
1.015 |
|
Részvény alapú juttatások költsége |
2.965 |
1.188 |
A részvény alapú juttatások, mely a díjazás fontos eleme, a menedzsment hosszú távú ösztönzését szolgálják. Ezen ösztönzők biztosítják a MOL-csoport felsővezetőinek érdekeltségét a részvényárfolyam növelésében, ezáltal biztosítva a részvényesek stratégiai érdekeinek érvényesülését.
Abszolút Részvényérték Alapú Javadalmazási Politika a menedzsment részére
Az Abszolút Részvényalapú Javadalmazási Politika egy múltbeli áron kapott hipotetikus MOL részvényekre vonatkozó lehívási opció, amely által azokat azonnali áron értékesíti, így nyereséget realizálva ezen árak közötti különbségből. Ezen ösztönző a következő tulajdonságokkal bír:
• Évente kezdődően egy négyéves időszakot fed le, amely egy kétéves megszolgálási időszakra (ahol nincs lehetőség a részvényopciók gyakorlására) és egy kétéves visszaváltási időszakra bontható. Ha az opciók nem kerülnek lehívásra, az opció a visszaváltási időszak december 31-e után lejár.
• A juttatások központilag a MOL besorolási kategóriáival összhangban vannak meghatározva.
• A kifizetés az egyéni teljesítményekhez kapcsolódik.
• A kifizetés Magyarországon MOL-részvények, Magyarországon kívül készpénz formájában történik.
Az ösztönzés kifizetése az opció menedzsment általi lehívására történik. Az ösztönző értéke a múltbeli ár és a választott azonnali ár különbsége.
Amennyiben a MOL Nyrt. Közgyűlése
osztalékfizetés mellett dönt a juttatás időpontja után, a felsővezetők, akik
hosszú távú ösztönzőre jogosultak, jogosultságot szereznek a részesedés
megváltásakor részvényegyenértékben történő kifizetésre. A kifizetés mértéke
megegyezik az egy MOL részvényre jutó osztalék és az adott vezetőnek juttatott
részvényopciós darabszám szorzatával. A kifizetés a részesedés megváltásakor történik.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
20 |
Részvény elszámolású részvény alapú juttatások:
|
2021 |
2020 |
|||
|
Átváltási opció darabszáma |
Súlyozott |
Átváltási opció darabszáma |
Súlyozott |
|
|
|
részvény |
forint / részvény |
részvény |
forint / részvény |
|
Év elején fennálló opciók |
7.494.523 |
3.023 |
5.970.656 |
2.960 |
|
Év során juttatott opciók |
227.992 |
2.918 |
2.802.431 |
2.922 |
|
Év során visszavett opciók |
-296.376 |
3.011 |
-317.232 |
2.974 |
|
Év során lehívott opciók |
- |
- |
- |
- |
|
Év során lejárt opciók |
-2.329.266 |
3.107 |
-961.332 |
2.352 |
|
Év végén fennálló opciók |
5.096.873 |
2.981 |
7.494.523 |
3.023 |
|
Év végén lehívható opciók |
2.394.100 |
3.052 |
2.416.317 |
3.107 |
Készpénz elszámolású részvény alapú juttatások:
|
2021 |
2020 |
|||
|
Átváltási opció darabszáma |
Súlyozott |
Átváltási opció darabszáma |
Súlyozott |
|
|
|
részvény |
forint / részvény |
részvény |
forint / részvény |
|
Év elején fennálló opciók |
360.351 |
3.026 |
654.183 |
2.203 |
|
Év során juttatott opciók |
33.749 |
2.918 |
119.253 |
2.924 |
|
Év során visszavett opciók |
-19.736 |
2.918 |
-7.189 |
3.052 |
|
Év során lehívott opciók |
- |
- |
-399.232 |
1.669 |
|
Év során lejárt opciók |
-110.786 |
3.107 |
-6.664 |
1.669 |
|
Év végén fennálló opciók |
263.578 |
2.987 |
360.351 |
3.026 |
|
Év végén lehívható opciók |
135.272 |
3.052 |
110.786 |
3.107 |
A részvény alapú opciós juttatással kapcsolatban 2021. december 31-én 68 millió forint kötelezettség jelent meg (2020. december 31-én 74 millió forint), mely az egyéb hosszú lejáratú és az egyéb rövid lejáratú kötelezettségek között került kimutatásra.
A valós értékek a binomiális opció árazási modell alapján kerültek meghatározásra.
|
|
2021 |
2020 |
|
Súlyozott átlagos átváltási ár (forint / részvény) |
2.987 |
3.026 |
|
December 31-i részvényárfolyam (forint / részvény) |
2.520 |
2.190 |
|
Múltbéli adatokon alapuló várható volatilitás |
34,97% |
31,05% |
|
Várható osztalék hozam |
4,36% |
3,66% |
|
Várható élettartam (év) |
1,49 |
2,01 |
|
Kockázatmentes kamatláb |
5,14% |
0,84% |
Relatív Piaci Index Alapú Javadalmazási Politika a menedzsment részére
A Relatív Piaci Index Alapú Javadalmazási Politika egy hároméves futamidejű program, amely az úgynevezett összehasonlított részvényárfolyam modellen alapul. Az ösztönző jellemzői:
• A program évente indul, hároméves várakozási időszakkal. A kifizetés a harmadik év után esedékes.
• A célkitűzés a MOL Nyrt. részvényárfolyamának növekedése összehasonlítva releváns és elismert regionális és iparág-specifikus részvénycsomag indexekkel (CETOP és MSCI Emerging Markets Energy Index).
• Az értékelés alapja a MOL Nyrt. részvényárfolyamának éves (12 hónapos) teljesítménye összemérve az irányadó indexekkel hároméves időtávon.
• A MOL részvényárfolyam alul/felülteljesítéséhez meghatározott kifizetési ráták tartoznak.
• Az ösztönző mértékét befolyásolja az egyéni rövid távú teljesítményértékelés.
• A kifizetés Magyarországon MOL-részvények, Magyarországon kívül készpénz formájában történik.
Hosszútávú Részvényprogram vezetők részére
2021. január 1-től a MOL-csoport egy új részvényalapú javadalmazási programot vezet be, ami leváltja az Abszolút Részvényérték Alapú Javadalmazás és a Relatív Piaci Index Alapú Javadalmazás programokat, melynek neve: Hosszútávú Részvényprogram.
A Hosszútávú Részvényprogram egy vállalati és egyéni teljesítményen alapuló hároméves ösztönző program az alábbi jellemzőkkel:
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
21 |
• A program évente indul, hároméves várakozási időszakkal. A kifizetés a harmadik év után esedékes.
• Vállalati teljesítmény célt az üzleti tervben meghatározott tiszta újrabeszerzési árakkal becsült üzleti eredmény elérése határozza meg.
• A kifizetési százalék a vállalati cél elérése és az egyéni teljesítményen alapuló egyéni kifizetési százalék szerint kerül megállapításra.
• A kifizetés Magyarországon MOL-részvények, Magyarországon kívül készpénz formájában történik.
• A juttatás valós értéke a MOL részvény juttatás időpontjában érvényes átlagos jegyzésára alapján kerül meghatározásra, mely 2.221 forint volt részvényenként, ahol a juttatás időpontjának a program első évében az év első tőzsdei kereskedési napját tekintjük.
Rövidtávú Részvény Tulajdonosi Ösztönző a menedzsment részére
A Rövidtávú Részvény Tulajdonosi Ösztönző egy egyéves futamidejű program. Az ösztönző jellemzői:
• A program évente indul, egy éves várakozási időszakkal. A kifizetés a következő évben esedékes.
• A résztvevők alapbére, belső besorolása és az ahhoz kapcsolódó bónusz ráta alapján kerül meghatározásra a juttatás.
• Az ösztönző mértékét befolyásolja az egyéni rövid távú teljesítményértékelés a megszolgálási időszak alatt.
• A kifizetés MOL-részvények vagy készpénz formájában történik.
Részvény- ösztönző rendszer az Igazgatóság tagjai részére
Az Igazgatóság tagjai a pozíciójukban eltöltött napok alapján válnak jogosulttá a MOL részvény meghatározott éves mennyiségére. Minden igazgató 1.200 darab részvényre jogosult havonta, az Igazgatóság elnöke további 400 részvényre jogosult havonta. Ha egy ügyvezető igazgató kap megbízást, mint az Igazgatóság elnöke, akkor erre a további részvényszámra a nem ügyvezető elnökhelyettes jogosult. Az új ösztönző program biztosítja, hogy az Igazgatóság tagjai a MOL részvények árfolyamának hosszú távú emelkedésében érdekeltek legyenek, mivel az adott évben megszolgált részvények kétharmadára kereskedési tilalom van érvényben további egy évig.
Az IFRS 2 - Részvényalapú kifizetés standard szerint az ösztönző megfelel a tőkeinstrumentumban teljesített részvény alapú juttatási rendszer feltételeinek. Ennek következtében a juttatás valós értékét ráfordításként kell elszámolni az egy év megszolgálási időszak alatt a saját tőke növelésével párhuzamosan. A juttatás valós értéke a MOL részvény juttatás időpontjában érvényes átlagos jegyzésára alapján kerül meghatározásra, ahol a juttatás időpontjának az év első tőzsdei kereskedési napját tekintjük.
|
|
2021 |
2020 |
|
Megszolgált részvények darabszáma |
149.155 |
148.800 |
|
Részvényárfolyam a juttatás időpontjában (forint / részvény) |
2.221 |
2.950 |
Számviteli politika
A természetükben hasonló tranzakciókon keletkezett árfolyamnyereségek és –veszteségek havonta, külön aggregáltan kerülnek kimutatásra. Az egyes tranzakció csoportokon keletkezett árfolyamnyereségek és –veszteségek összesítve kerülnek bemutatásra a jövedelemre vonatkozó kimutatásban a pénzügyi műveletek bevételei és ráfordításai között.
A nem árfolyammozgásból származó egyenlegek előjelhelyesen kerülnek kimutatásra.
|
Pénzügyi műveletek eredménye |
2021 |
2020
|
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Kamatbevétel |
3.606 |
7.438 |
|
Osztalékbevétel |
9.520 |
1.176 |
|
Árfolyamnyereség |
91.807 |
154.578 |
|
Egyéb pénzügyi bevételek |
2.065 |
5.633 |
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
106.998 |
168.825 |
|
Kamatráfordítás |
16.544 |
14.343 |
|
Céltartalékok kamathatása |
16.897 |
15.655 |
|
Árfolyamveszteség |
106.227 |
241.154 |
|
Egyéb pénzügyi ráfordítások |
9.600 |
9.009 |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
149.268 |
280.161 |
|
Pénzügyi műveletek vesztesége |
42.270 |
111.336 |
Az osztalékbevétel olyan tőkeinstrumentumokhoz kapcsolódik, amely a kezdeti megjelenítéskor az egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékeltként került megjelölésre.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
22 |
6. Társult és közös vezetésű vállalkozások
Számviteli politika
Pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás
Társult vállalkozásnak minősülnek azok a vállalkozások, ahol a Társaság jelentős befolyást gyakorol, és amely nem leányvállalat vagy közös vezetésű vállalkozás. Egy megállapodás közös ellenőrzés alatt áll, ha a lényeges tevékenységeivel kapcsolatos döntésekhez az ellenőrzésben részt vevő felek egyhangú hozzájárulása szükséges. A közös megállapodásoknak két típusa van: a közös tevékenységek és a közös vállalkozások. A megállapodás típusát az határozza meg, hogy normál üzletmenet mellett a megállapodás felett közös ellenőrzést gyakorló feleknek milyen jogai és kötelezettségei származnak a megállapodásból. Közös megállapodásnak minősülnek azok a közös vállalkozások, amelyekben a felek a közös megállapodás nettó eszközeire vonatkozó jogokkal rendelkeznek.
A Csoport társult, illetve közös vállalkozásokban lévő érdekeltségei a tőkemódszer alkalmazásával kerülnek kimutatásra. A tőkemódszer alapján a társult vállalkozásokban meglévő befektetés a társult vállalkozás nettó eszközértékének megszerzést követő, Csoportra jutó változásával növelt bekerülési értéken kerül kimutatásra. A társult vállalkozáshoz kapcsolódó goodwill a befektetés könyv szerinti értékének része, és nem kerül amortizálásra.
A társult, illetve közös vállalkozásokban levő befektetések értékvesztésre utaló objektív bizonyítékok beazonosítása céljából felülvizsgálatra kerülnek. Amennyiben van ilyen bizonyíték, meghatározásra kerül a befektetés realizálható értéke és az elszámolandó értékvesztés. A korábbi években elszámolt veszteségek okának mérlegelése alapján kerül meghatározásra, hogy azok visszafordításra kerülhetnek-e.
Jövedelemre vonatkozó kimutatás
A jövedelemre vonatkozó kimutatás a társult, illetve közös vállalkozás működéséből származó eredményeknek a Csoportra jutó részét tartalmazza. A Csoport és a társult, illetve közös vállalkozás között történt tranzakciók nyeresége vagy vesztesége a vállalkozásokban lévő tulajdoni hányad mértékéig kerül kiszűrésre. A társult és közös vállalkozásokban lévő nettó befektetésekre elszámolt tárgyidőszaki értékvesztés a „Részesedés társult és közös vállalkozások eredményéből” soron kerül megjelenítésre, csökkentő tételként, a jövedelemre vonatkozó kimutatásban.
|
Vállalat neve |
Ország |
Tevékenység |
Tulajdoni hányad |
Eredmény hozzájárulás |
Befektetés nettó értéke |
||
|
2021 |
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
|||
|
% |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|||
|
Befektetés közös vezetésű vállalkozásokban |
|
|
|
|
|
||
|
BaiTex Llc. / |
Oroszország/ Hollandia |
Kutatás és kitermelés / Kutatás befektetés menedzsment |
51% |
5.361 |
126 |
19.678 |
12.544 |
|
Terra Mineralna Gnojiva d.o.o. / Petrokemija d.d |
Horvátország |
Befektetés menedzsment |
27% |
-453 |
4.417 |
12.057 |
12.303 |
|
JSR MOL Synthetic Rubber Zrt. |
Magyarország |
Szintetikus gumi gyártása |
49% |
-6.924 |
-2.806 |
4.365 |
11.747 |
|
Rossi Biofuel Zrt. |
Magyarország |
Bioüzemanyag komponens gyártása |
25% |
2.987 |
609 |
8.859 |
5.759 |
|
Dunai Vízmű Zrt. |
Magyarország |
Víztermelés, ellátás |
33% |
- |
-1 |
1.401 |
1.402 |
|
Datapac Group |
Szlovákia |
IT szolgáltatások |
25% |
52 |
19 |
641 |
582 |
|
ITK Holding Zrt. |
Magyarország |
Mobilitási és tömegközlekedési szolgáltatások |
74% |
15 |
-421 |
875 |
860 |
|
Egyéb |
|
|
|
1 |
1 |
9 |
9 |
|
Befektetés társult vállalkozásokban |
|
|
|
|
|
|
|
|
Pearl Petroleum Ltd. |
Kurd régió / Irak |
Gázkutatás |
10% |
11.058 |
5.293 |
155.084 |
141.586 |
|
BTC |
Kajmán szigetek |
Olaj szállítás |
9% |
246 |
4.663 |
1.394 |
16.662 |
|
Ural Group Limited |
Kazahsztán |
Kutatás és kitermelés |
28% |
6.969 |
-9.715 |
15.233 |
7.563 |
|
Meroco a.s. |
Szlovákia |
Bio-dízel komponens |
25% |
1.901 |
227 |
3.509 |
1.743 |
|
DAC ARENA a.s. |
Szlovákia |
Létesítmény menedzsment |
28% |
37 |
19 |
1.437 |
1.384 |
|
Messer Slovnaft s.r.o. |
Szlovákia |
Technológiai gáz termelése |
49% |
265 |
75 |
872 |
692 |
|
Összesen |
|
|
|
21.515 |
2.506 |
225.414 |
214.836 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
23 |
Közös vállalkozások
MK Oil and Gas B.V.
A MOL-csoportnak 51%-os tulajdoni részesedése van az MK Oil and Gas B.V.-ben, aki a Baitex Llc. kizárólagos tulajdonosa, ahol a Baitugan és Yerilkinksy blokkban végzett kitermelés koncessziós megállapodáson keresztül történik. Közös kontroll áll fenn az MK Oil and Gas B.V.-ben, így a vállalat lényeges üzleti tevékenysége szükségessé teszi a felek egyhangú hozzájárulását a működési kontroll megosztására, valamint a cég nettó eszközértékéből történő részesedésre vonatkozóan. Az MK Oil and Gas B.V. leányvállalatán keresztül elsődlegesen kőolaj és földgáz kutatás és termelésben vesz részt a Baitugan mezőn.
JSR MOL Synthetic Rubber Zrt.
A társaság közösen irányított és közös vállalkozásnak minősül. A részvények 51%-át a JSR Corporation, míg 49%-át a MOL birtokolja. A társaság szintetikus gumi (SSBR) gyártással foglalkozik Tiszaújvárosban.
Terra mineralna gnojiva d.o.o.
Az INA d.d. 50%-os tulajdoni hányaddal rendelkezik a Terra mineralna gnojiva d.o.o. közös vezetésű vállalkozásban, mely 54%-os tulajdonosi joggal és az azt megillető vezetési jogokkal rendelkezik az ásványi műtrágya előállításával foglalkozó horvát Petrokemija d.d. felett. Közös kontroll áll fenn, mivel a részvényesi ülésén a felek egyhangú szavazata szükséges a döntések meghozatalához. A Terra mineralna gnojiva d.o.o. bejegyzett tevékenysége termékek eladása és vásárlása.
ITK Holding Zrt.
A MOL-csoport többségi tulajdonos az ITK Holding Zrt.-ben és közös irányítást gyakorol a Holding felett, mert 50%-os szavazati joggal rendelkezik az Igazgatótanácsban. A cég teljes körű megoldásokkal segíti több város közösségi közlekedését. Fő tevékenysége a közösségi közlekedésben részt vevő autóbuszok üzemeltetése és karbantartása, illetve utastájékoztató, valamint forgalomirányító rendszerek fejlesztése, üzemeltetése.
|
BaiTex Llc./ |
JSR MOL Synthetic Rubber Zrt. |
Terra Mineralna Gnojiva d.o.o. / Petrokemija d.d* |
||||
|
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Közös vezetésű vállalkozás pénzügyi helyzetére vonatkozó kimutatás: |
|
|
|
|
|
|
|
Befektetett eszközök |
57.247 |
45.528 |
113.427 |
119.286 |
30.240 |
28.484 |
|
Forgóeszközök |
6.802 |
2.745 |
17.597 |
3.286 |
44.264 |
43.211 |
|
Hosszú lejáratú kötelezettségek |
21.687 |
22.842 |
96.287 |
76.984 |
5.660 |
9.945 |
|
Rövid lejáratú kötelezettségek |
9.333 |
5.192 |
25.021 |
21.614 |
36.734 |
28.550 |
|
Nettó eszközérték |
33.029 |
20.239 |
9.716 |
23.974 |
32.110 |
33.200 |
|
Csoport tulajdoni hányada év végén |
51% |
51% |
49% |
49% |
27% |
27% |
|
Csoportra jutó eszközérték |
16.845 |
10.322 |
4.761 |
11.747 |
8.753 |
9.050 |
|
Eszközre jutó felértékelés |
2.833 |
2.222 |
- |
- |
3.304 |
3.253 |
|
Készletkonszolidáció - margin kiszűrés |
- |
- |
-396 |
- |
- |
- |
|
Befektetés könyv szerinti értéke |
19.678 |
12.544 |
4.365 |
11.747 |
12.057 |
12.303 |
|
Közös vezetésű vállalkozás jövedelmére vonatkozó kimutatás: |
|
|
|
|
|
|
|
Értékesítés nettó árbevétele |
52.324 |
31.882 |
11.354 |
516 |
72.421 |
66.290 |
|
Üzemi eredmény |
15.203 |
4.958 |
-12.438 |
-6.163 |
825 |
15.349 |
|
Tulajdonosokra jutó nettó eredmény |
10.740 |
519 |
-14.130 |
-5.727 |
-1.662 |
16.203 |
|
Csoportra jutó eredmény |
5.477 |
265 |
-6.924 |
-2.806 |
-453 |
4.417 |
|
Eszközre jutó felértékelés eredménye |
457 |
-325 |
- |
- |
- |
- |
|
Készletkonszolidáció eredménye |
-573 |
186 |
- |
- |
- |
- |
|
Csoportra jutó konszolidált eredmény |
5.361 |
126 |
-6.924 |
-2.806 |
-453 |
4.417 |
*szeptember 30-i adatok alapján
Társult vállalkozások
Pearl Petroleum Company Limited
A MOL-csoportnak 10%-os részesedése van a Pearl Petroleum Company Limited-ben (továbbiakban Pearl), ami az Irak kurdisztáni régióban található Khor Mor és Chemchemal gáz- és kondenzátum mezők valamennyi jogának tulajdonosa. Mivel a részvényesi szerződés szerint a MOL-nak jelentős befolyása van a Pearl működésére, a társaság társult vállalatnak minősül és tőke módszerrel kerül konszolidálásra.
A 2021-ben kapott osztalék 11.116 millió forint.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
24 |
Ural Group Limited
A MOL-csoport 27,5%-os részesedéssel rendelkezik az Ural Group Ltd-ben a MOL (FED) Kazakhstan B.V., holding cégen keresztül. Az Ural Group Ltd. 100%-os tulajdonosa az Ural Oil and Gas LLP-nek, aki koncessziós jogokkal bír a Fedorovsky blokkban Kazahsztánban. A MOL-csoportnak jelentős befolyása van a lényeges üzleti tevékenységen keresztül az Ural Group Limited-ben, ezért a befektetés társult vállalkozás minősítést kapott.
BTC
2020. április 16-án a MOL-csoport sikeresen lezárta korábban bejelentett akvizícióját a Chevron BTC Pipeline, Ltd-vel. A megállapodás értelmében a MOL tulajdonába került a Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) vezeték 8,9%-os részesedése, amely a Földközi-tenger partján található Ceyhant köti össze az ACG mezővel. A BTC-ben lévő tulajdonjog 2026-ban megszűnik.
A 2021-ben kapott osztalék 16.363 millió forint.
|
Pearl Petroleum Ltd. |
Ural Group Limited |
BTC |
||||
|
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Társult vállalkozás pénzügyi helyzetére vonatkozó kimutatás: |
|
|
|
|
|
|
|
Befektetett eszközök |
720.561 |
609.606 |
81.947 |
47.400 |
1.237.750 |
1.165.468 |
|
Forgóeszközök |
115.526 |
78.183 |
1.668 |
1.044 |
58.622 |
30.449 |
|
Hosszú lejáratú kötelezettségek |
133.628 |
58.371 |
21.446 |
12.620 |
150.380 |
68.134 |
|
Rövid lejáratú kötelezettségek |
37.108 |
26.454 |
6.777 |
6.820 |
94.830 |
40.456 |
|
Nettó eszközérték |
665.351 |
602.965 |
55.392 |
29.004 |
1.051.162 |
1.087.327 |
|
Csoport tulajdoni hányada év végén |
10% |
10% |
27,5% |
27,5% |
8,9% |
8,9% |
|
Csoportra jutó eszközérték |
66.535 |
60.296 |
15.233 |
7.976 |
93.553 |
96.772 |
|
Eszközre jutó felértékelés |
91.908 |
83.909 |
- |
- |
-87.777 |
-80.110 |
|
Értékvesztés |
-442 |
- |
- |
-413 |
-4.382 |
- |
|
Halmozott értékvesztés összegét meghaladó osztalék |
-2.917 |
-2.619 |
- |
- |
- |
- |
|
Befektetés könyv szerinti értéke |
155.084 |
141.586 |
15.233 |
7.563 |
1.394 |
16.662 |
|
Társult vállalkozás jövedelmére vonatkozó kimutatás: |
|
|
|
|
|
|
|
Értékesítés nettó árbevétele |
162.236 |
103.444 |
- |
- |
205.787 |
141.753 |
|
Üzemi eredmény |
110.940 |
54.121 |
18.947 |
-39.314 |
57.895 |
56.944 |
|
Tulajdonosokra jutó nettó eredmény |
114.995 |
52.934 |
23.702 |
-33.770 |
51.998 |
52.390 |
|
Csoportra jutó eredmény |
11.500 |
5.293 |
6.518 |
-9.287 |
4.628 |
4.663 |
|
Értékvesztés |
-442 |
- |
451 |
-428 |
-4.382 |
- |
|
Csoportra jutó konszolidált eredmény |
11.058 |
5.293 |
6.969 |
-9.715 |
246 |
4.663 |
Számviteli politika
A nyereségadó a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül bemutatásra, kivéve, ha olyan tételhez kapcsolódik, amely az egyéb átfogó jövedelemben vagy közvetlenül a saját tőkében számoltak el, mivel ebben az esetben a kapcsolódó adót az egyéb átfogó jövedelemben vagy közvetlenül a saját tőkében kell megjeleníteni.
A folyó adófizetési kötelezettség a tárgyévi adózandó nyereség alapján kerül meghatározásra. Az adózandó nyereség eltér az adózás előtti eredménytől az átmeneti különbözetek miatt, illetve az adóalapot nem képző nyereségek és veszteségek, és az olyan tételek miatt, melyek más évek adózandó nyereségében kerülnek figyelembevételre. A kötelezettség módszer szerint a céltartalék képzése a halasztott adó teljes összegére megtörtént. Halasztott adó azokban az esetekben keletkezik, amikor egy tétel éves beszámolóban történő elszámolásában, illetve az adótörvény szerinti elszámolásában időbeli különbség adódik. A halasztott adó követelés és kötelezettség megállapítása a mérleg fordulónapjáig hatályban lévő vagy kihirdetett (amennyiben a kihirdetés egyenértékű a hatályba lépéssel) adókulcs, illetve azon évek adóköteles bevételére vonatkozó adókulcsok felhasználásával történik, amikor az időbeli különbség miatti eltérés várhatóan megtérül.
A halasztott adókövetelések akkor kerülnek megjelenítésre, ha valószínű, hogy az eszközöket realizálni fogják a jövőben. A Csoport minden mérleg fordulónapon számba veszi a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban el nem ismert halasztott adó követeléseket, valamint az elismert adó követelések könyv szerinti értékét. Nem kerül halasztott adókötelezettség elszámolásra a külföldi leányvállalatok jövedelmének jövőbeni átutalásának tekintetében, ha a Csoport ellenőrizni tudja a jövedelem megfizetését, és valószínű, hogy ilyen jövedelem nem kerül megfizetésre a belátható jövőben, vagy ha nem keletkezik kötelezettség az átutaláson.
A halasztott adó követelések és kötelezettségek egymással szemben történő elszámolására akkor van lehetőség, ha a társaságnak törvény általi joga van ahhoz, hogy az ugyanazzal az adóhatósággal szemben fennálló tényleges adóköveteléseit és kötelezettségeit egymással szemben beszámítsa, valamint a Csoportnak szándékában áll ezen eszközök és kötelezettségek nettó elszámolása.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
25 |
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A társasági adót meg kell becsülni minden egyes adójoghatóságban, amelyben a MOL-csoport működik. Az adókedvezmények megjelenítése menedzsment becslést igényel. A tényleges adófizetési kötelezettség eltérhet a becsléstől és ezáltal a követő időszakokban bekövetkező módosítások jelentős hatással lehetnek a Csoport adott időszaki eredményére.
A halasztott adókövetelések felhasználhatóságának értékelése szintén becslést igényel a várható megtérülési időszak és rendelkezésre álló adóköteles jövedelem tekintetében.
a) Tárgyévi adóráfordítás elemzése
A konszolidált beszámolóban 2021. december 31-én, illetve 2020. december 31-én jelentett nyereségadók összetétele a következő:
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Tárgyévi társasági adó és iparági adók |
54.674 |
16.408 |
|
Helyi iparűzési adó és innovációs járulék |
21.144 |
14.786 |
|
Halasztott adó |
-33.279 |
-20.933 |
|
Nyereségadó ráfordítás összesen |
42.539 |
10.261 |
b) Fizetendő nyereségadó
A Csoport által fizetendő nyereségadót a csoportvállalatok egyedi beszámolóiban helyi szabályok szerint kimutatott adózás előtti eredményei alapján kell megállapítani. A csoportos adózást azokban a joghatóságokban alkalmazza a Csoport, ahol a helyi jogszabályok lehetővé teszik annak alkalmazását.
Az iparági adó magába foglalja a Magyarországon működő, energiaellátó tevékenységet folytató társaságok adóját, mely a MOL Nyrt. esetében 18%-os tényleges adókulccsal számolt (2020-ban 19% volt), a MOL Commodity Trading Kft. esetében 13%-os tényleges adókulccsal számolt (2020-ban 9% volt) iparági adót jelent. Az iparági adó továbbá magában foglalja Norvégiában az olaj és gáziparban működő cégek iparági adóját, melyek esetében 22%-os (2020-ban 22%) társasági adó és 56%-os (2020-ban 56%) olajipari tevékenységet terhelő adó volt alkalmazandó 2021-ben. Mindkettő a kitermelési tevékenységből keletkező nettó működési eredményre fizetendő. Norvégiában az Upstream szegmensben tevékenykedő vállalatok számára a tárgyévben a kutatási tevékenységük után felmerülő veszteség visszaigényelhető.
A helyi iparűzési adó a Magyarországon működő társaságok által a működési területük szerinti helyi önkormányzatnak fizetendő, árbevétel alapú adó. Az adóalap számításánál az árbevételből levonható az anyagköltség, az eladott áruk beszerzési értéke, illetve a közvetített szolgáltatások értéke. Az adókulcs mértéke önkormányzatonként 0-2% között változó a helyi szabályozásoktól függően.
A halasztott adóbevételt a 2021-ben Magyarországon bevezetett iparági adóban bekövetkezett módosítás okozta, mely lehetővé teszi az elhatárolt veszteség jövőbeli felhasználhatóságát az iparági adóban. Első alkalommal a 2020-as veszteség elhatárolására van lehetőség és a következő 5 évben adóalap-csökkentésként lehet felhasználni, az adóalap maximum 50%-ig. Az adótörvény változásának hatására a MOL Nyrt. 2021-es halasztott adó bevétele 22.706 millió forinttal nőtt.
Adókulcs változások
Az adókulcsok 2021. január 1-től nem változtak.
c) Halasztott adókövetelések és- kötelezettségek
A konszolidált pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő halasztott adó egyenlege 2021. december 31-én és 2020. december 31-én az alábbi tételekből áll:
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Tárgyi eszközök és immateriális javak |
-169.571 |
-172.296 |
|
Előző évek elhatárolt vesztesége |
66.343 |
65.114 |
|
Céltartalékok |
98.694 |
71.545 |
|
Csoporton belüli tranzakciók kiszűrése |
18.459 |
15.598 |
|
Egyéb átmeneti különbözetek (1) |
38.727 |
38.522 |
|
Nettó halasztott adóeszköz |
52.652 |
18.483 |
|
Ebből: |
|
|
|
Halasztott adókövetelés |
175.797 |
149.052 |
|
Halasztott adókötelezettség |
-123.145 |
-130.569 |
|
(1) Az egyéb átmeneti különbözeteken képzett halasztott adó tartalmazza a követelés leírásokat, készletértékelési különbözeteket, pénzügyi instrumentumok átértékelését és árfolyam-különbözeteket. |
||
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
26 |
2021. december 31-én a 175.797 millió forint összegű teljes halasztott adókövetelés tartalmazza a negatív adóalapon keletkezett halasztott adót 38.900 millió forint értékben a MOL Nyrt. és 21.297 millió forint értékben a MOL Growest (I) Ltd. tekintetében. Mindemellett 52.982 millió forint a MOL Nyrt. és 9.349 millió forint az INA-csoport céltartalékain keletkező (csoporton belüli tranzakciók kiszűrésével csökkentett) átmeneti különbözetekhez kapcsolódik. További 28.893 millió forint az INA-csoport immateriális javain és tárgyi eszközein keletkezett átmeneti különbözetekhez kapcsolódik.
2021. december 31-én kimutatott 123.145 millió forint összegű halasztott adókötelezettség magába foglalja az immateriális javakon és tárgyi eszközökön keletkezett átmeneti különbözetek halasztott adóhatását a MOL Azerbaijan-nál (62.114 millió forint), a Slovnaft a.s.-nél (38.516 millió forint) és az FGSZ Zrt.-nél (17.100 millió forint). Slovnaft a.s. esetében a halasztott adókövetelések és halasztott adókötelezettségek nettó módon kerültek kimutatásra, csökkentve a halasztott adókötelezettség értékét 15.190 millió forinttal, amely halasztott adókövetelés főként céltartalékokon és negatív adóalapon keletkezett. Továbbá a halasztott adókötelezettség növekedéséhez hozzájárult 12.906 millió forint értékben a MOL Petrolkémia Zrt. fejlesztési tartalék képzése.
A halasztott adóeszközök nettó állományában bekövetkezett változások elemzése:
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nettó halasztott adóeszköz január 1-jén |
18.483 |
63.853 |
|
Leányvállalatok akvizíciója |
299 |
-84.831 |
|
Konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban elszámolt |
33.279 |
20.933 |
|
Közvetlenül a tőkében (egyéb átfogó jövedelemként) elszámolt |
78 |
9.129 |
|
Árfolyam-különbözetek |
513 |
9.399 |
|
Nettó halasztott adóeszköz december 31-én |
52.652 |
18.483 |
A jövedelemre vonatkozó kimutatásban megjelenített halasztott adóbevétel főként a MOL Nyrt. (25.514 millió forint bevétel), a MOL Petrolkémia Zrt. (11.679 millió forint ráfordítás), a MOL Azerbaijan Ltd. (10.594 millió forint bevétel) és a MOL Norge a.s. (10.479 millió forint bevétel) által elszámolt egyenlegeket tartalmazza.
A halasztott adó számítása során figyelembe vett, társasági adókulcsoknak 2022. január 1-től hatályos változásai nem voltak.
A halasztott adó számításánál a beszámolási időszak végéig jogszabályba foglalt, vagy lényegileg jogszabályba foglalt adókulcsokat kell figyelembe venni.
d) Adófizetési kötelezettség levezetése
A számviteli nyereség alapján számított és a tényleges adófizetési kötelezettség közötti különbség számszerű levezetését az alábbi táblázat mutatja be:
|
2021 |
2020 Módosított |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Adózás előtti veszteség (-) / nyereség (+) a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatásban |
592.130 |
-43.836 |
|
Csökkentve: Részesedés a társult és közös vezetésű vállalkozások eredményéből |
-21.515 |
-2.506 |
|
Adózás és társult vállalkozások eredményéből való részesedés előtti veszteség (-) / nyereség (+) |
570.615 |
-46.342 |
|
Aktuális adókulcs alapján számított adóráfordítás (9%) |
51.355 |
-4.171 |
|
Előző évek elhatárolt negatív adóalap változása |
-38.530 |
18.542 |
|
Halasztott adó követelésként el nem ismert tárgyévi veszteségek |
4.234 |
9.281 |
|
Eltérő adókulcsok hatása |
18.747 |
-23.524 |
|
Egyéb adóráfordítások (helyi iparűzési adó, különadók) |
20.808 |
11.106 |
|
Nem adózó bevételek |
-9.520 |
-1.176 |
|
Adókedvezmények |
-1.966 |
-1.450 |
|
Meg nem forduló eltérések (adó szerinti érték - IFRS szerinti érték) |
-3.082 |
1.315 |
|
Adóellenőrzések hatása |
493 |
338 |
|
Nyereségadó ráfordítás összesen |
42.539 |
10.261 |
|
Effektív adókulcs |
7% |
-23% |
A fenti táblázat összehasonlításként szolgál a magyar társasági adó szerinti adóráfordítás és a tényleges konszolidált adóráfordítás között. Mivel a Csoport tagjai több országban is működnek, így az adott országban alkalmazott tényleges adókulcs eltér a magyar jogszabályok által előírt adókulcstól. Ennek eredménye az „Eltérő adókulcsok hatása” soron jelenik meg a fenti táblázatban.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
27 |
e) Egyéb átfogó jövedelemben kimutatott nyereségadó
Az egyéb átfogó jövedelemben kimutatott nyereségadókat az alábbi táblázat tartalmazza:
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nettó befektetés fedezeti ügyletek nyeresége (+) / vesztesége (-) |
1.079 |
8.970 |
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt adósságinstrumentumok átértékelése |
52 |
-72 |
|
Egyéb átfogó jövedelemmel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok átértékelése |
-874 |
184 |
|
Cash-flow fedezeti ügyleteként kezelt pénzügyi instrumentumok átértékelése |
-98 |
35 |
|
Nyugdíj céltartalék kötelezettség saját tőkében könyvelt aktuáriusi nyeresége (+) / vesztesége (-) |
-81 |
12 |
|
Összes egyéb átfogó jövedelemben kimutatott nyereségadó |
78 |
9.129 |
f) Fel nem vett halasztott adó követelések
Az alábbi halasztott adókövetelés nem került elszámolásra a Csoport tagjainál keletkezett elhatárolt veszteségekre, illetve egyéb átmeneti különbségekre, azok bizonytalan megtérülése miatt:
8. Egyéb átfogó jövedelem elemei
Külföldi tevékenységek beszámolási pénznemre történő átszámítása miatti átváltási különbözete
Számviteli politika
Azon külföldi tevékenységek esetében melyek funkcionális pénzneme eltér a Csoport beszámolási pénznemétől, az átszámítás miatti átváltási különbözet az egyéb átfogó eredményben kerül elszámolásra és a tőke külön elemében kummulálódik, amíg a külföldi tevékenység elidegenítésre vagy likvidálásra nem kerül, amely esetben ezen árfolyam-különbözet az értékesített eszközökből származó nyereség vagy veszteség része lesz. Az ilyen árfolyam-különbözeteket nem az eredményben számolják el, mivel az árfolyam változásának hatása kismértékű, vagy nincs hatással a működésből származó jelenlegi vagy jövőbeni cash flow-kra.
|
2021 |
2020 |
|
|
Módosított |
||
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán |
71.120 |
144.884 |
|
Kivezetett mérlegtételek tartalékainak jövedelemre vonatkozó kimutatásban történő elszámolása |
-1.869 |
-2.942 |
|
Nyereségadó hatása |
- |
- |
|
Külföldi tevékenységek beszámolási pénznemre történő átszámítása miatti átváltási különbözet adóhatással együtt |
69.251 |
141.942 |
Nettó befektetés- fedezeti ügyletek
Számviteli politika
Külföldi tevékenységek beszámolási pénznemre történő átszámítása miatti átváltási különbözete az egyéb átfogó eredményben kerül elszámolásra és fedezett tételként kerülhet megjelölésre nettó befektetés fedezeti ügylet keretében. A fedezeti instrumentumként megjelölt kölcsönökön keletkező árfolyam-különbözet a pénzügyi eredményből az egyéb átfogó eredménybe kerül átsorolásra, amíg a külföldi tevékenység elidegenítésre vagy likvidálásra nem kerül, amely esetben ezen árfolyam-különbözet az értékesített eszközökből származó nyereség vagy veszteség része lesz.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán |
-4.042 |
-32.454 |
|
Kivezetett mérlegtételek tartalékainak jövedelemre vonatkozó kimutatásban történő elszámolása |
- |
- |
|
Nyereségadó hatása |
1.079 |
8.970 |
|
Nettó befektetés-fedezeti ügyletek adóhatással együtt |
-2.963 |
-23.484 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
28 |
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt adósságinstrumentumok
Számviteli politika
Azon adósságinstrumentumokat, amelyeket olyan üzleti modell alapján tartják, amely szerződéses cash flow-k beszedésével és a pénzügyi eszközök eladásával éri el célját, az egyéb átfogó eredménnyel szemben valósan kell értékelni. Amikor az eszköz kivezetésre vagy átsorolásra kerül, a korábban egyéb átfogó eredményben elszámolt és saját tőkében felhalmozott valós érték változások átsorolásra kerülnek az eredménybe.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán |
-218 |
-411 |
|
Kivezetett mérlegtételek tartalékainak jövedelemre vonatkozó kimutatásban történő elszámolása |
- |
- |
|
Nyereségadó hatása |
52 |
-72 |
|
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt adósságinstrumentumok adóhatással együtt |
-166 |
-483 |
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok
Számviteli politika
A gazdálkodó bekerüléskor dönthet úgy, hogy a nem kereskedési céllal tartott tőkebefektetéseket az egyéb átfogó eredménnyel szemben értékeli valósan. Amikor az eszköz kivezetésre kerül a korábban egyéb átfogó eredményben elszámolt és saját tőkében felhalmozott valós érték változások az egyéb átfogó eredményben maradnak.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán |
19.437 |
2.126 |
|
Nyereségadó hatása |
-874 |
184 |
|
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkeinstrumentumok adóhatással együtt |
18.563 |
2.310 |
Számviteli politika
A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán |
1.092 |
-442 |
|
Kivezetett mérlegtételek tartalékainak jövedelemre vonatkozó kimutatásban történő elszámolása |
- |
- |
|
Fedezett készletek bekerülési értékének módosítása |
- |
- |
|
Nyereségadó hatása |
-98 |
35 |
|
Cash-flow fedezeti ügyletek, halasztott adóhatással együtt |
994 |
-407 |
Nyugdíj céltartalék kötelezettség újraértékelése
Számviteli politika
A korábbi aktuáriusi becslés és ténylegesen felmerülő aktuáriusi feltételezések különbségéből keletkező hatás és a nyugdíj céltartalék kötelezettség meghatározására használt aktuáriusi modellekben bekövetkező változás, melyeket aktuáriusi nyereségnek vagy veszteségnek neveznek, felmerüléskor az egyéb átfogó jövedelemben kerülnek elszámolásra. Az elszámolt összeg a későbbi időszakokban sem kerül átsorolásra az eredménybe.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán |
-635 |
-1.393 |
|
Kivezetett mérlegtételek tartalékainak jövedelemre vonatkozó kimutatásban történő elszámolása |
- |
- |
|
Nyereségadó hatása |
-81 |
12 |
|
Nyugdíj céltartalék kötelezettség saját tőkében könyvelt aktuáriusi nyeresége (+) / vesztesége (-) |
-716 |
-1.381 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
29 |
Részesedés a társult vállalkozások egyéb átfogó jövedelméből
Számviteli politika
Az egyéb átfogó jövedelem tartalmazza a Csoport részesedését a társult és közös vezetésű vállalkozások egyéb átfogó jövedelméből. Amikor egy társult vagy közös vezetésű vállalkozás elidegenítésre kerül, vagy a tőkemódszerrel történő konszolidációja megszűnik, a befektetéshez kapcsolódó összes egyéb átfogó jövedelem kivezetésre kerül.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nyereség (+) / veszteség (-) az év folyamán |
9.950 |
-321 |
|
Kivezetett mérlegtételek tartalékainak jövedelemre vonatkozó kimutatásban történő elszámolása |
- |
- |
|
Nyereségadó hatása |
- |
- |
|
Részesedés a társult vállalkozások egyéb átfogó jövedelméből |
9.950 |
-321 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
30 |
Nem-pénzügyi eszközök és kötelezettségek
E szakasz ismerteti a Csoport azon nem-pénzügyi eszközeit és felmerült kötelezettségeit, amelyek a Csoport teljesítményéhez hozzájárulnak. Ugyancsak e szakasz tartalmazza a jelentős, feltáráshoz és felméréshez kapcsolódó kérdések közzétételeit, valamint a Csoport tárgyidőszaki akvizícióit és értékesítéseit.
9. Tárgyi eszközök, befektetési célú ingatlan és immateriális javak
a) Tárgyi eszközök
Számviteli politika
A tárgyi eszközök a halmozott értékcsökkenéssel és értékvesztéssel csökkentett bekerülési (vagy az 1991. október 1-jén megállapított könyv szerinti) értéken kerülnek kimutatásra. A befektetési célú ingatlanok értékelésére a MOL-csoport a bekerülésiérték-modellt alkalmazza.
A bekerülési érték az eszköz árán túlmenően az import vámokat, vissza nem igényelhető adókat és az eszköz üzembe helyezéséhez közvetlenül kapcsolódó költségeket, például hitelfelvételi költségeket tartalmazza. A mezőfelhagyás és az eredeti állapot helyreállításának becsült költségei aktiválásra kerülnek az eszköz bekerülésekor vagy később, amikor közvetlen vagy közvetett módon törvényi kötelezettség és/vagy vélelmezett kötelem előírja. Az üzembe helyezést követően felmerülő költségek, mint a karbantartás vagy javítás (leszámítva a periodikus karbantartási költségeket), általában az eredmény terhére kerülnek elszámolásra a felmerülésükkel egy időben, kivéve a periodikus karbantartási költségek, amelyek az eszközök külön komponenseként kerülnek aktiválásra.
A beruházások között a folyamatban lévő beszerzések és előállítások szerepelnek bekerülési értéken, ami a beszerzési költségeket és a közvetlen önköltségeket foglalja magában. A beruházásokon értékcsökkenés nem kerül elszámolásra, azonban minden évben felülvizsgálatra kerülnek értékvesztés szempontjából.
|
Ingatlanok |
Műszaki gépek, berendezések, járművek |
Egyéb gépek, berendezések |
Befejezetlen beruházás |
Összesen |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Nyitóegyenleg 2020. január 1. |
|||||
|
Bruttó érték |
4.140.100 |
3.009.326 |
289.394 |
529.001 |
7.967.821 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés |
-2.812.369 |
-2.233.377 |
-188.959 |
-47.147 |
-5.281.852 |
|
Nettó érték |
1.327.731 |
775.949 |
100.435 |
481.854 |
2.685.969 |
|
2020. évi változások |
|||||
|
Növekedések és aktiválások - Módosított |
156.886 |
130.156 |
31.456 |
118.461 |
436.959 |
|
Leányvállalat vásárlása - Módosított |
480.195 |
- |
318 |
31.618 |
512.131 |
|
Értékcsökkenési leírás - Módosított |
-231.965 |
-173.182 |
-26.048 |
- |
-431.195 |
|
Értékvesztés |
-25.191 |
-30.964 |
-414 |
-6.000 |
-62.569 |
|
Értékvesztés visszaírása |
5.640 |
1.266 |
37 |
52 |
6.995 |
|
Értékesítések |
-761 |
-176 |
-2.739 |
-273 |
-3.949 |
|
Leányvállalat értékesítése |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Árfolyam-különbözetek - Módosított |
28.023 |
38.459 |
4.477 |
8.838 |
79.797 |
|
Átsorolások és egyéb mozgások |
12.085 |
-1.081 |
207 |
-2.772 |
8.439 |
|
Záró nettó érték - Módosított |
1.752.643 |
740.427 |
107.729 |
631.778 |
3.232.577 |
|
Záró egyenleg 2020. december 31. |
|||||
|
Bruttó érték - Módosított |
5.003.333 |
3.317.218 |
332.687 |
649.204 |
9.302.442 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés - Módosított |
-3.250.690 |
-2.576.791 |
-224.958 |
-17.426 |
-6.069.865 |
|
Nettó érték - Módosított |
1.752.643 |
740.427 |
107.729 |
631.778 |
3.232.577 |
|
2021. évi változások |
|||||
|
Növekedések és aktiválások |
219.694 |
119.424 |
35.996 |
171.822 |
546.936 |
|
Leányvállalat vásárlása |
5.113 |
1.886 |
206 |
9 |
7.214 |
|
Értékcsökkenési leírás |
-228.645 |
-160.739 |
-28.986 |
- |
-418.370 |
|
Értékvesztés |
-10.965 |
-11.371 |
-222 |
-6.348 |
-28.906 |
|
Értékvesztés visszaírása |
521 |
228 |
21 |
13 |
783 |
|
Értékesítések |
-1.232 |
-664 |
-897 |
-46 |
-2.839 |
|
Leányvállalat értékesítése |
- |
- |
-3 |
- |
-3 |
|
Árfolyam-különbözetek |
44.432 |
10.267 |
665 |
8.279 |
63.643 |
|
Átsorolások és egyéb mozgások |
-20.143 |
2.351 |
-451 |
-2.048 |
-20.291 |
|
Záró nettó érték |
1.761.418 |
701.809 |
114.058 |
803.459 |
3.380.744 |
|
Záró egyenleg 2021. december 31. |
|||||
|
Bruttó érték |
5.107.446 |
3.698.431 |
362.718 |
819.662 |
9.988.257 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés |
-3.346.028 |
-2.996.622 |
-248.660 |
-16.203 |
-6.607.513 |
|
Nettó érték |
1.761.418 |
701.809 |
114.058 |
803.459 |
3.380.744 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
31 |
A 2020 év végi egyenlegek módosultak az ACG akvizíció vételár allokáció 2021 második negyedévében történt lezárása miatt.
Az Ingatlanok nettó értéke 14.586 millió forinttal nőtt, a bruttó érték 16.958 millió forinttal, a halmozott értékcsökkenése 2.372 millió forinttal nőtt. Az Ingatlanok bruttó értéke és halmozott értékcsökkenése 918.308-918.308 millió forinttal, az Egyéb berendezések és felszerelések bruttó értéke és halmozott értékcsökkenése 124-124 millió forinttal csökkent, az eredeti bruttó érték és halmozott értékcsökkenés nettósítása miatt. A nettó érték nem változott.
Továbbá, a fenti mozgástábla módosítva lett egy beruházás selejtezése miatt, ami nem volt bemutatva 2020-ban. A Beruházások bruttó értéke csökkent 19.770 millió forinttal és a Beruházások halmozott értékcsökkenése csökkent 19.770 millió forinttal. A nettó érték nem változott.
2021-től, a tárgyi eszköz mozgástábla nem tartalmazza a befektetési célú ingatlanokat.
Lízingelt eszközök
Számviteli politika
A Csoport a legtöbb lízing esetében kimutatja a használatijog-eszközöket és a lízingkötelezettségeket.
A Csoport a használatijog-eszközöket bekerülési értéken értékeli, csökkentve a halmozott értékcsökkenéssel és az esetlegesen felhalmozott értékvesztés miatti veszteséggel. Az aktivált lízingelt eszközök értékcsökkenése az eszköz becsült hasznos élettartama és a lízing futamideje közül a rövidebb alatt kerül elszámolásra. A lízingkötelezettséget kezdetben a lízing futamideje alatt fizetendő lízingdíjak jelenértékén kell értékelni, diszkontálva az implicit lízingkamatlábbal, amennyiben ez könnyen meghatározható, máskülönben a Csoport, mint lízingbevevő a járulékos lízingbevevői kamatlábat alkalmazza. A lízingkötelezettséget később az effektív kamatláb módszerrel értékeli.
A Csoport döntése alapján nem mutatja be a használatijog-eszközöket és a lízingkötelezettségeket a kisértékű eszközök és rövid futamidejű lízingek esetében. A kisértékű eszközök elsősorban azokat az eszközöket foglalják magukban, amelyek újkori értéke nem haladja meg az 5.000 dollárt. A rövid futamidejű lízing olyan lízing, amelynek időtartama nem haladja meg a 12 hónapot. A Csoport az e lízinghez kapcsolódó lízingdíjakat költségként számolja el lineáris módon a lízing futamideje alatt.
A Csoport a lízingből származó használatijog-eszközöket a Tárgyi eszközök mérlegsoron mutatja be, ugyanabban a sorban, ahol az ugyanilyen természetű, birtokában lévő eszközöket is prezentálja.
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A Csoport meghatározta a lízing futamidejét néhány olyan lízingszerződés esetében, amelyek hosszabbítási vagy megszüntetési opciót tartalmaznak. Annak megítélése, hogy ezen opciók gyakorlása észszerűen biztos a Csoport szempontjából befolyásolja a lízing futamidejét, amely jelentős hatással van a lízing kötelezettségek és lízing követelések összegére.
|
Vagyoni értékű jogok |
Ingatlanok |
Műszaki gépek, berendezések, járművek |
Egyéb gépek, berendezések |
Összesen |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Nyitóegyenleg 2020. december 31. |
|
|
|
|
|
|
Pénzügyi lízingek záró nettó értéke |
28 |
53.518 |
18.566 |
34.846 |
106.958 |
|
Záró egyenleg 2021. december 31. |
|
|
|
|
|
|
Növekedések és aktiválások |
6 |
35.003 |
12.189 |
15.277 |
62.475 |
|
Értékcsökkenési leírás |
-6 |
-6.795 |
-10.008 |
-19.252 |
-36.061 |
|
Értékvesztés, megszüntetés |
- |
-1.278 |
-173 |
-170 |
-1.621 |
|
Záró nettó érték |
28 |
80.448 |
20.574 |
30.701 |
131.751 |
A MOL-csoport a hitelek és kölcsönök soron belül mutatja be a lízingkötelezettségeket, lásd a 21. magyarázatot.
Hitelfelvételi költségek
Számviteli politika
A hitelfelvételi költségek (beleértve a kamatokat, a finanszírozáshoz kapcsolódó egyéb költségeket, illetve a beruházás finanszírozásához felvett devizahiteleken keletkezett árfolyam-különbözetet), melyek az eszközök előállításához és beszerzéséhez közvetlenül kapcsolódnak, aktiválásra kerülnek egészen az eszköz üzembe helyezésének vagy értékesítésének időpontjáig. Minden egyéb hitelfelvételi költség abban az időszakban kerül elszámolásra, melyben felmerül.
A tárgyi eszközök bruttó értéke a minősített eszközök beruházása során felmerült hitelfelvételi költségeket is magában foglalja. A bruttó érték növekedéseként 2021 során 9.503 millió forint (2020-ban 8.625millió forint) hitelfelvételi költség került aktiválásra a tárgyi eszközökre. Az átlagos (árfolyam-különbözetet is magában foglaló) finanszírozási ráta 2021-ben 2,3% (2020-ban 2,75%) volt.
Állami támogatások
Számviteli politika
Az állami támogatások valós értéken kerülnek elszámolásra, ha megfelelően bizonyított, hogy a Társaság megkapja a támogatást, és valamennyi kapcsolódó követelménynek megfelel. Az eszközhöz kapcsolódó állami támogatást halasztott bevételként kell kimutatni, és az eszköz élettartama alatt egyenlő részletekben kell az eredménnyel szemben feloldani. A kamatráfordításokra vonatkozó állami támogatások levonásra kerülnek a jelentett kapcsolódó ráfordításból és a kölcsönök is nettózásra kerülnek a halasztott bevétellel.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
32 |
A tárgyi eszközök 2021-ben 19.788 millió forint (2020-ban: 19.637 millió forint) értékben tartalmaznak kormányzati támogatásokból finanszírozott eszközöket. Az összeg nagy része, 10.536 millió forint (2020-ban: 9.509 millió forint) a MOL Petrolkémia Zrt. új poliol üzemének építéséhez kapott állami támogatáshoz kapcsolódik. További jelentős összegek kapcsolódnak az FGSZ egyes eszközeihez (melyeket részben a magyar-román és a magyar-horvát gázátadó megépítésére, valamint csomóponti átalakításokra megítélt európai uniós támogatásból finanszírozott), valamint a SLOVNAFT a.s. azon eszközeihez, melyeket a szlovák állam finanszírozott annak érdekében, hogy vészhelyzet esetén állami szerveket lássanak el.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nyitó egyenleg január 1-jén |
19.637 |
13.171 |
|
Tárgyévben kapott támogatások |
1.479 |
7.558 |
|
Elhatárolt támogatások feloldása |
-1.370 |
-1.467 |
|
Árfolyam-különbözet |
42 |
375 |
|
Záró egyenleg december 31-én (lásd 17. és 18. magyarázat) |
19.788 |
19.637 |
Zálogjoggal terhelt befektetett eszközök
Kötelezettségek biztosítékaként zálogjoggal terhelt befektetett eszközök könyv szerinti értéke 2021. december 31-én 14.288 millió forint, amely a MOL Fleet Solution Flottakezelő Kft. céghez kapcsolódik.
b) Befektetési célú ingatlanok
Számviteli politika
A befektetési célú ingatlanok olyan ingatlanok (föld vagy épület vagy épületrész, vagy mindkettő), amelyet bérleti díj keresésére vagy tőkenövekedésre vagy mindkettőre tartanak, nem pedig:
- áruk vagy szolgáltatások előállítása vagy nyújtása során használnak vagy adminisztratív célokra hasznosítanak, vagy
- a szokásos üzletmenet keretében történő értékesítésre.
A befektetési célú ingatlanok esetében a bekerülési érték modellt alkalmazza a MOL-csoport. A befektetési célú ingatlanra vagy onnan történő átsorolást akkor kell megvizsgálni, ha a használatban nyilvánvaló változás áll be.
A Csoport a 2020-as pénzügyi évben befejezett egy befektetési célú ingatlanként tartott és hosszú távon bérbe adott ingatlannak az építését. A nettó könyv szerinti érték 2021. december 31-én 1.862 millió forint, amely megegyezik az eszközök valós értékével. A tárgyidőszak alatt elszámolt bérleti díj bevétel 297 millió forint.
A befektetési célú ingatlanok értékelésére a bekerülési érték modellt alkalmazzuk. A Csoport az értékcsökkenést 20 éves hasznos élettartamot feltételezve, lineáris módszerrel számolja el.
c) Immateriális javak
Számviteli politika
Az immateriális javak bekerülési értéken kerülnek felvételre a könyvekben. Az üzleti kombináció során megszerzett immateriális javak bekerülési értéke az akvizíció időpontjában érvényes valós érték.
A bekerülést követően az immateriális javak értéke – a goodwilltől eltekintve – az eredeti bekerülési érték felhalmozott amortizációval és felhalmozott értékvesztéssel csökkentett értéken kerülnek kimutatásra.
A saját előállítású immateriális javak, a fejlesztési költségek kivételével nem kerülnek aktiválásra.
A fejlesztési költségek aktiválásra kerülnek, amennyiben a bekerülési kritérium az IAS 38 értelmében teljesül. Amortizáció nem kerülhet elszámolásra a fejlesztési szakaszban felmerült költségekre. A fejlesztési költségek könyv szerinti értéke évente felülvizsgálatra kerül értékvesztés szempontjából, amikor az eszköz használatba vétele még nem történt meg, vagy gyakrabban, ha a beszámolási év során arra utaló jel merült fel, hogy a könyv szerinti érték nem térül meg.
Az ingyenesen juttatott kvóták nem kerülnek megjelenítésre a mérlegben, míg a vásárolt kvóták kezdetben az immateriális javak között kerülnek kimutatásra az esetleges értékvesztés miatti veszteséggel csökkentett bekerülési értéken, figyelembe véve a maradványértéket. A megjelenített kvótákat nem kell amortizálni, amennyiben maradványértékük legalább a könyv szerinti értékükkel megegyezik.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
33 |
|
Vagyoni értékű jogok |
Szellemi termékek |
Kutatási költségek aktivált értéke |
Goodwill |
Összesen |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Nyitó egyenleg 2020. január 1. |
|||||
|
Bruttó érték |
185.369 |
71.021 |
189.330 |
102.471 |
548.191 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés |
-123.690 |
-47.174 |
-114.241 |
-55.122 |
-340.227 |
|
Nettó érték |
61.679 |
23.847 |
75.089 |
47.349 |
207.964 |
|
2020. évi változások |
|||||
|
Növekedések és aktiválások |
54.698 |
14.175 |
18.576 |
- |
87.449 |
|
Leányvállalat vásárlása - Módosított |
- |
5.053 |
69.879 |
114.593 |
189.525 |
|
Értékcsökkenési leírás |
-9.296 |
-4.615 |
-7.710 |
- |
-21.621 |
|
Leírások |
-178 |
-90 |
-5.922 |
- |
-6.190 |
|
Értékvesztés visszaírása |
- |
- |
185 |
- |
185 |
|
Értékesítések |
-45.039 |
- |
- |
- |
-45.039 |
|
Kvóta átértékelés |
-450 |
- |
- |
- |
-450 |
|
Leányvállalat értékesítése |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Árfolyam-különbözetek - Módosított |
1.440 |
852 |
-2.554 |
-7.137 |
-7.399 |
|
Átsorolások és egyéb mozgások |
5.623 |
-2.841 |
-9.348 |
13 |
-6.553 |
|
Záró nettó érték - Módosított |
68.477 |
36.381 |
138.195 |
154.818 |
397.871 |
|
Záró egyenleg 2020. december 31. |
|||||
|
Bruttó érték - Módosított |
205.386 |
91.495 |
264.812 |
218.043 |
779.736 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés - Módosított |
-136.909 |
-55.114 |
-126.617 |
-63.225 |
-381.865 |
|
Nettó érték - Módosított |
68.477 |
36.381 |
138.195 |
154.818 |
397.871 |
|
2021. évi változások |
|||||
|
Növekedések és aktiválások |
82.064 |
12.703 |
12.684 |
- |
107.451 |
|
Leányvállalat vásárlása |
27 |
- |
- |
- |
27 |
|
Értékcsökkenési leírás |
-9.137 |
-6.166 |
5.586 |
- |
-9.717 |
|
Leírások |
-3.034 |
-168 |
-46.445 |
-1.479 |
-51.126 |
|
Értékvesztés visszaírása |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Értékesítések |
-28.339 |
- |
- |
- |
-28.339 |
|
Kvóta átértékelés |
-374 |
- |
- |
- |
-374 |
|
Leányvállalat értékesítése |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Árfolyam-különbözetek |
4.485 |
104 |
9.382 |
12.898 |
26.869 |
|
Átsorolások és egyéb mozgások |
10.825 |
-6.749 |
-8.410 |
-489 |
-4.823 |
|
Záró nettó érték |
124.994 |
36.105 |
110.992 |
165.748 |
437.839 |
|
Záró egyenleg 2021. december 31. |
|||||
|
Bruttó érték |
271.955 |
96.775 |
271.798 |
231.135 |
871.663 |
|
Halmozott értékcsökkenés és értékvesztés |
-146.961 |
-60.670 |
-160.806 |
-65.387 |
-433.824 |
|
Nettó érték |
124.994 |
36.105 |
110.992 |
165.748 |
437.839 |
Goodwill
Számviteli politika
Az üzletrész megszerzésének ellenértéke és az üzletrész révén a leányvállalatokban megszerzett eszközöknek, kötelezettségeknek és függő kötelezettségeknek a megszerzés napján érvényes valós értéke közötti különbözet az eszközök között, goodwill-ként kerül kimutatásra a konszolidált pénzügyi kimutatásokban.
A bekerülést követően a goodwill nyilvántartása értékvesztéssel csökkentett bekerülési értéken történik. Az értékvesztés vizsgálat céljából a megszerzéskor a keletkező goodwill a kombináció szinergiáiból részesülő jövedelemtermelő egységekhez vagy azok csoportjaihoz kerül hozzárendelésre, függetlenül attól, hogy vannak-e egyéb, ezen egységekhez, illetve csoporthoz rendelt eszközei vagy kötelezettségei a Csoportnak.
Az üzleti kombináció révén keletkezett goodwill-t az akvizíció időpontjában azon jövedelemtermelő egységekhez kell rendelni, melyek az üzleti kombináció hasznait várhatóan élvezni fogják. Az értékvesztés elszámolása előtt a goodwill könyv szerinti értéke az alábbiak szerint került felosztásra:
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
34 |
|
Goodwill (nettó könyv szerinti érték) |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Upstream |
113.495 |
103.617 |
|
ACG mező (lásd 10. magyarázat) |
113.495 |
103.617 |
|
Fogyasztói Szolgáltatások |
39.888 |
37.500 |
|
Horvát kiskereskedelmi hálózat |
18.267 |
17.989 |
|
Magyar kiskereskedelmi hálózat |
7.972 |
6.406 |
|
Cseh kiskereskedelmi hálózat |
8.753 |
8.181 |
|
Román kiskereskedelmi hálózat |
4.896 |
4.924 |
|
Downstream |
11.434 |
11.319 |
|
Ausztriai nagykereskedelem és logisztika |
9.390 |
9.292 |
|
Német műanyag újrahasznosító |
1.567 |
1.550 |
|
MOL Petrolkémia |
477 |
477 |
|
Központ és egyéb |
931 |
2.382 |
|
Horvát olajmező szolgáltatások |
931 |
2.382 |
|
Goodwill összesen |
165.748 |
154.818 |
Olaj- és gázkutatási és mezőfejlesztési költségek elszámolása
Számviteli politika
A kutatási és mezőfejlesztési költségek elszámolása a Successful Efforts módszer szerint történik.
Licensz- és tulajdonszerzési költségek
A kutatási- és tulajdonjogok megszerzésére fordított összegek immateriális javakként aktiválásra kerülnek, és a kutatás várható időtartama alatt lineárisan amortizálódnak. Valamennyi tulajdon évente felülvizsgálatra kerül annak megerősítésére, hogy a Csoport tervez-e további fúrási tevékenységet végezni, valamint szükséges-e értékvesztést elszámolni. Amennyiben a Csoport nem tervez további tevékenységet, a licensz és tulajdonjogok maradványértéke leírásra kerül. Abban az esetben, ha vannak bizonyított készletek (’bizonyított készlet’ vagy ’kereskedelmi készlet’) és a mezőfejlesztés belső jóváhagyása megtörtént, a vonatkozó költség a tárgyi eszközök (ingatlanok) közé kerül átsorolásra.
Kutatási költségek
A geológiai és geofizikai kutatási költségek felmerüléskor az eredmény terhére kerülnek elszámolásra. A kutatófúrásokhoz közvetlenül kapcsolódó költségek, felmerüléskor aktiválásra kerülnek az immateriális javak között a fúrás befejezéséig és az eredmény kiértékeléséig. Ezen költségek a munkabéreket, a felhasznált anyagokat, üzemanyagokat, a fúróberendezéshez kapcsolódó költségeket, késedelmi díjakat és a vállalkozóknak fizetett összegeket tartalmazzák. Amennyiben nincs szénhidrogén találat, a kutatási költségek sikertelen fúrásként leírásra kerülnek. Szénhidrogén találat esetén, amely – további kútfúrásokat is tartalmazó lehatároló tevékenység (kutató- vagy kutatási jellegű rétegtani próbafúrások) függvényében – valószínűsíthetően alkalmas kereskedelmi célú termelésbe állításra, a költségek továbbra is eszközként kerülnek kimutatásra. Valamennyi ilyen eszköz évente legalább egyszer felülvizsgálatra kerül technikai, kereskedelmi és menedzsment szempontból annak megerősítésére, hogy a társaságnak továbbra is szándékában áll a találatot termelésbe állítani vagy másként értéket kivonni belőle. Amennyiben ez a szándék már nem áll fenn, a költségek leírásra kerülnek. Amikor a bizonyított kőolaj- vagy földgáz készletek meghatározásra kerülnek, és a mezőfejlesztésről döntés születik, a vonatkozó költségek a tárgyi eszközök közé kerülnek átsorolásra.
Mezőfejlesztési költségek
Az infrastruktúra elemeinek (például csővezetékek) építéséhez, létesítéséhez és üzembe helyezéséhez, illetve termelő- vagy lehatároló kutak mélyítéséhez (beleértve a sikertelen termelő- és lehatároló kutakat) kapcsolódó költségek tárgyi eszközként aktiválásra kerülnek.
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A Successful Efforts módszer alkalmazása az ásványok feltárásához és felméréséhez kapcsolódó eszközök esetében.
A menedzsment feltételezésekkel él akkor, amikor az aktivált feltáráshoz és felméréshez kapcsolódó eszközöket áttekinti és a feltárási tevékenység folytatásának szándékát, illetve képességét eldönti.
Kutatási költségek aktivált értéke
A feltáráshoz és felméréshez kapcsolódó eszközöket megtestesítő költségek aktivált értékének átsorolása a tárgyi eszközök közé, a bizonyított kőolaj és földgáz készletek meghatározásának időpontjában történik.
A feltáráshoz és felméréshez kapcsolódó költségek aktivált értékén felül, 2021-ben 5.449 millió forint (2020-ban 4.748 millió forint) olyan kutatási költség merült fel, mely nem felelt meg az aktiválás követelményének. A Successful Effort módszerrel összhangban ezek a költségek a különféle operatív költség sorokon kerültek elszámolásra a konszolidált jövedelemre vonatkozó kimutatáson belül.
Az egyéb kutatási és fejlesztési költségek kevésbé jelentősek a szénhidrogén kutatási költségekhez viszonyítva. Egyéb kutatási és fejlesztési költségként 2021-ben 792 millió forint (2020-ban 398 millió forint) merült fel.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
35 |
Meddő fúrások értékvesztése
|
Sikertelen fúrások |
2021 |
2020 |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Norvégia |
35.982 |
- |
|
Magyarország |
3.196 |
3.971 |
|
Horvátország |
5.512 |
- |
|
Pakisztán |
894 |
721 |
|
Románia |
- |
159 |
|
Összesen |
45.584 |
4.851 |
A norvég PL617 és PL820 offshore licenszek kutató fúrása 2021-ben kezdődött. A kutakban nem találtak gazdaságosan kitermelhető szénhidrogént így 100%-ban leírásra kerültek.
d) Értékcsökkenés
Számviteli politika
Az eszközök értékcsökkenése akkor kezdődik, amikor azok használatra alkalmassá válnak. Az immateriális javak, tárgyi eszközök és a befektetési célú ingatlanok minden komponensének értékcsökkenés elszámolása lineáris módon történik, a hasznos élettartam alapján. A különféle eszközök általános hasznos élettartama az alábbi kulcsok alapján alakul jellemzően:
• Szoftverek: 3 – 5 év
• Épületek: 10 – 50 év
• Finomítói berendezések: 4 –12 év
• Gáz és olaj szállító és tároló berendezések: 7 – 50 év
• Töltőállomások és felszereléseik: 5 – 30 év
• Egyéb gépek és berendezések (telekommunikációs és automatizálási berendezések): 3 – 10 év
Az egyes szénhidrogén mezőkhöz vagy a hozzájuk tartozó szállítási rendszerekhez kapcsolódó olaj- és gáztermelő- és gyűjtő berendezések értékcsökkenése a bizonyított és feltárt, gazdaságosan kitermelhető szénhidrogén készletek alapján, a termelés arányában kerül elszámolásra. A készletek felülvizsgálata a jövőre nézve évente történik. A több szénhidrogén termelő mezőhöz kapcsolódó szállítóberendezések értékcsökkenése egyedileg, lineárisan, a várható hasznos élettartam alapján történik. A bérelt berendezéseken végzett felújítások aktivált értékének értékcsökkenése a várható hasznos élettartam és a bérleti időszak közül a rövidebb alapján történik. A periodikus karbantartási költségek a következő hasonló karbantartásig hátralévő időszak alatt kerülnek elszámolásra.
Az immateriális javak élettartama véges vagy nem meghatározható. A véges élettartamú eszközök amortizációja lineáris módszerrel történik az élettartamra vonatkozó legjobb becslés alapján.
A hasznos élettartamok és az értékcsökkenési módszerek legalább évente felülvizsgálatra kerülnek az adott eszköz által nyújtott tényleges gazdasági haszon alapján.
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A Csoport becsült kőolaj és földgáz-tartalékainak meghatározása jelentős becslések alkalmazását igényli mely becslések évente felülvizsgálatra és frissítésre kerülnek. Számos tényező befolyásolja a Csoport kőolaj és földgáztartalék mennyiségének becslését (pl. geológiai és mérnöki adatok, olajmezők teljesítménye, akvizíciós és divesztíciós tevékenység, új kutak fúrása, nyersanyagárak). A MOL-csoport bizonyított olajkészleteinek becslését az elfogadható bizonyossági szint mellett a szigorú szakmai és kereskedelmi értékelésre alapozza figyelembe véve az iparági konvenciókat, gyakorlatot és hatósági követelményeket. A kőolaj és földgáz tartalékok adatai alapján kerülnek számításra a Csoport olaj és gáztermelő eszközeinek értékcsökkenés és értékvesztés adatai. A becslésben bekövetkezett változások hatásai a jövőre nézve csak a fennmaradó könyv szerinti érték leírását érinti a hasznos élettartam figyelembevételével. A kőolaj és földgáz mezők értékének változása szintén közvetlen hatással van használati érték kalkulációkra melyek az eszközök realizálható értékét határozzák meg.
e) Eszközök értékvesztése
Számviteli politika
Amennyiben arra utaló jelek merülnek fel, hogy a realizálható érték a könyv szerinti érték alá kerülhet, a tárgyi eszközök és az immateriális javak értékvesztése felülvizsgálatra kerül. Amennyiben a realizálható érték a könyv szerinti érték alá kerül, a bekerülési értéken kezelt eszközök vonatkozásában értékvesztést kell az eredmény terhére elszámolni. A realizálható érték az eszköz használati értéke és piaci értéke közül a magasabb. A piaci érték az az összeg, amely független felek közötti tranzakció során az eszközért megkapható, míg a használati érték az eszköz folyamatos használatból és annak hasznos élettartamának végén történő értékesítésből származó cash flow-k nettó jelenértéke. A realizálható érték meghatározása eszközönként egyedileg, illetve amennyiben ez nem lehetséges, jövedelemtermelő egységenként történik. A nem meghatározható élettartamú immateriális javakra amortizáció nem kerül elszámolásra, azonban ezek esetében az értékvesztés vizsgálatára minden pénzügyi év végén sor kerül.
A Csoport minden fordulónapon megvizsgálja, hogy a korábban elszámolt értékvesztés okai fennállnak-e még. A korábban elszámolt értékvesztés visszaírására csak akkor van lehetőség, ha az utolsó értékvesztés megállapítása során figyelembe vett körülményekben változás következett be. Az értékvesztés visszaírására csak olyan szintig van lehetőség, hogy az eszköz könyv szerinti értéke nem haladhatja meg annak megtérülési értékét, vagy az eszköz értékcsökkenéssel csökkentett könyv szerinti értékét, ami akkor lett volna, ha az értékvesztés elszámolására nem kerül sor.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
36 |
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
Befektetett eszközökön és goodwill-on elszámolt értékvesztés
Az értékvesztés számítása során meg kell becsülni a pénztermelő egységek megtérülő értékét. A használati érték általában a várható, diszkontált jövőbeni cash-flow-k alapján kerül meghatározásra. A cash-flow-k meghatározása során a legjelentősebb változók a diszkontráták értéke, maradványérték, vizsgált periódus hossza, illetve a feltételezések alkalmazása, amelyek alapján a pénzbeáramlásokat és pénzkiáramlásokat megbecsüljük (nyersanyagárak, működési költségek, jövőbeni termelési adatok, globális és regionális kereslet-kínálat a kőolaj, földgáz és finomított termékek iránt). Az év végi RRC Bizottság jóváhagyása alapján a MOL-csoport felülvizsgálta a közép-kelet-európai érett olaj- és gázmező tartalékok becslésének módját és az iparági gyakorlattal összhangban a tartalékokat 2P alapon határozza meg.
Értékvesztések
2021-ben az alábbi jelentős értékvesztés elszámolások és visszaírások történtek:
|
Értékvesztés és leírások (sikertelen fúrások nélkül) - 2021* |
Upstream |
Downstream |
Fogyasztói Szolgáltatások |
Központ és egyéb |
Gáz Midstream |
Összesen |
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Magyarország |
12.097 |
3.206 |
651 |
540 |
256 |
16.749 |
|
Horvátország |
6.801 |
25 |
578 |
2.265 |
- |
9.669 |
|
Egyesült Királyság |
6.777 |
- |
- |
- |
- |
6.777 |
|
Szlovákia |
- |
846 |
-423 |
2 |
- |
425 |
|
Egyéb |
- |
-4 |
47 |
0 |
- |
43 |
|
Összesen |
25.675 |
4.073 |
853 |
2.808 |
256 |
33.665 |
*Interszegmens hatással együtt
|
Értékvesztés és leírások (sikertelen fúrások nélkül) - 2020* |
Upstream |
Downstream |
Fogyasztói Szolgáltatások |
Központ és egyéb |
Gáz Midstream |
Összesen |
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Magyarország |
511 |
976 |
332 |
438 |
541 |
2.798 |
|
Horvátország |
13.753 |
14.140 |
195 |
6.880 |
- |
34.968 |
|
Egyesült Királyság |
14.910 |
- |
- |
- |
- |
14.910 |
|
Szlovákia |
- |
-57 |
38 |
2.090 |
- |
2.071 |
|
Egyéb |
1.320 |
597 |
63 |
- |
- |
1.980 |
|
Összesen |
30.494 |
15.656 |
628 |
9.408 |
541 |
56.727 |
|
*Interszegmens hatással együtt |
|
|
|
|
|
|
2021-ben és 2020-ban az alábbi tételeken keletkezett értékvesztés az egyes szegmenseken belül:
• Az Upstream szegmensben elszámolt értékvesztés főként a termelő mezőket és beruházásokat érintette.
o Magyarországon 2021-ben a Zala és Füzesgyarmat mezőcsoportokra lett elszámolva értékvesztés a megtérülő érték csökkenése miatt.
o 2020-ban az Egyesül Királyságban értékvesztés a mezőfelhagyási kötelezettségek felülvizsgálata miatt keletkezett, a 2021-ben elszámolt értékvesztés oka a könyv szerinti értéknél alacsonyabb megtérülő érték és főként a Scolty-Crathes, a Scott és a Telford mezőkhöz kapcsolódik.
o Horvátországban 2020-ban az Ivana-D platform süllyedése okozta az értékvesztés elszámolását, míg 2021 -ben a Žutica mező készletcsökkenése okozta.
• A Downstream szegmensben értékvesztés főként a kihasználatlan finomítói eszközökön került elszámolásra.
o Magyarországon 2021-ben értékvesztést számoltunk el a katalizátorokon és az beruházás alatt álló eszközökön.
o Horvátországban a Sisak finomító bezárása miatt eszközszinten került kiszámításra az értékvesztés. A területen ipari park kialakítása van tervezve különféle új, alternatív ipari tevékenységekkel.
• Fogyasztói Szolgáltatások szegmensben főként töltőállomásokon lévő gépek és berendezések kapcsán keletkezett értékvesztés.
o Szlovákiában értékvesztés visszaírásra került sor 2021-ben az értékesítésre tartott eszközök közé átsorolt üzemanyagtöltő állomásokra a jövőbeli PKN Orlen Csoportnak történő értékesítés miatt.
• Központi és egyéb szegmensen az innovatív üzleteken és IT eszközökön.
o 2020-ban Horvátországban az értékesítésre szánt eszközök közé sorolt albán és egyiptomi olajfúró tornyokhoz kapcsolódóan került értékvesztés elszámolásra.
o 2021-ben Horvátországban a Líbiában található olajfúró tornyokra lett elszámolva értékvesztés.
Upstream eszközök értékvesztés tesztje
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
37 |
A MOL-csoport által elvégzett értékvesztés tesztek az alábbi feltételezések mentén készültek:
• Megtérülési érték számítása során az eszközök hosszú távú használatát feltételeztük.
• Az eszközök (jövedelemtermelő egységek) megtérülési értéke a használati érték.
• Diszkontráták: a megtérülési érték számítások figyelembe veszik a pénz időértékét, az eszköz-specifikus kockázatokat és a megtérülési rátát, amely a piacon hasonló kockázatú, pénzáramlású és időtartamú befektetésért elvárható lenne. A ráta a hasonló eszközökre vonatkozó piaci tranzakciók alapján vagy egy olyan tőzsdei cég súlyozott átlagos tőkeköltsége (WACC) alapján kerül becslésre, amely a vizsgálat tárgyát képző eszközhöz hasonló eszközzel vagy eszközportfólióval rendelkezik, hasonló potenciállal és kockázatokkal.
f) Goodwill értékvesztése
Számviteli politika
A goodwill értékvesztés vizsgálatára évente (illetve amennyiben a körülmények indokolják, gyakrabban) kerül sor. Az értékvesztés azon jövedelemtermelő egység (vagy azok csoportja) realizálható értékének meghatározásával kerül megállapításra, amelyhez a goodwill hozzá lett rendelve. Ha a jövedelemtermelő egység (vagy csoport) realizálható értéke alacsonyabb, mint a könyv szerinti érték, értékvesztés kerül elszámolásra. A goodwill értékvesztése nem visszaírható a későbbi időszakokban. A Csoport a goodwill értékvesztés felülvizsgálatát december 31-ével végzi el.
A Csoport azon jövedelemtermelő egységek realizálható értéke alapján határozza meg a goodwill értékvesztésének szükségességét, melyekhez a goodwill kapcsolódik.
A jövedelemtermelő egységek realizálható értéke a jövedelemtermelő egység becsült hátralévő hasznos élettartama alatt várható jövőbeli pénzáramok figyelembevételével, nettó jelenérték kalkuláció alapján kerül meghatározásra. A nettó jelenérték kalkuláció során alkalmazott főbb feltételezések a névleges pénzáramok, a diszkontráta, valamint a növekedési ütem időszaki várható változásaira vonatkoznak. A menedzsment olyan adózás előtti diszkontrátákat határoz meg, amelyek tükrözik a pénz időértékére vonatkozó jelenlegi piaci értékeléseket és a jövedelemtermelő egységekre jellemző kockázatokat.
Upstream
A megtérülési érték számítások figyelembe veszik a pénz időértékét, az eszköz-specifikus kockázatokat és a megtérülési rátát, amely a piacon hasonló kockázatú, pénzáramlású és időtartamú befektetésért elvárható lenne.
A használati érték meghatározása során a Csoport reálértéken 50 USD/hordó Brent olajárral számolt első ízben a 2021 évi pénzáramokra vonatkozóan.
Az Upstream szegmensben az ACG az egyetlen pénztermelő egység, amelyhez goodwill lett allokálva.
ACG-ben lévő eszközök értékvesztés vizsgálata:
• Az eszközök (jövedelemtermelő egységek) megtérülési értéke a használati érték.
• Az azerbajdzsáni eszközök használati értéke 669.749 millió forint.
• Az eszközök goodwillt is magában foglaló könyv szerinti értéke 581.359 millió forint.
• Az értékvesztés számítása során alkalmazott főbb feltételezések érzékenység vizsgálata:
§ A diszkont ráta 1 százalékpontos növekedése 52.897 millió forint csökkenést, 1 százalékpontos csökkenése pedig 60.545 millió forint növekedést okoz a nettó jelenértékben.
§ Az olajár 5 dolláros növekedése 72.769 millió forint növekedést, 5 dolláros csökkenése 72.769 millió forintos csökkenést okoz a nettó jelenértékben.
§ A termelés 1 százalékpontos változása 8.814 millió forinttal módosítja a nettó jelenértéket.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
38 |
Fogyasztói Szolgáltatások és Downstream
Az adózás előtti diszkontráták, amelyek a súlyozott átlagos tőkeköltség ráták (WACC) és az országkockázati prémiumok segítségével lettek kiszámolva, melyek használatával az előrejelzett pénzáramok diszkontálásra kerültek és amelyek tükrözik a szegmensre és a különböző országokra jellemző kockázatokat, 5,7% és 9,4% között mozogtak a Fogyasztói Szolgáltatások szegmensben, és 6,2% és 9,9% között mozogtak Downstream szegmensben 2021-ben.
A növekedési ráták az iparági növekedési előrejelzések alapján kerülnek meghatározásra. A Csoport az előjelzett pénzáramokat a Fogyasztói Szolgáltatások szegmens legújabb, menedzsment által a 2021-2023-as évekre jóváhagyott pénzügyi költségvetései alapján készíti el és az ezt követő évek pénzáramait egy becsült, 2% és 9% közötti növekedési ráta alapján vetíti ki.
Központ és egyéb szegmens
A horvátországi olajmező szolgáltatásokhoz kapcsolódó goodwill értékvesztésének számítása során az Upstream szegmensnél alkalmazott feltételezések kerültek alkalmazásra, amelyek alapján 1.488 millió forint értékvesztés került elszámolásra.
A MOL-csoportban a 2021. év végén elvégzett értékvesztés vizsgálatok eredményeképpen kizárólag a horvátországi olajmező szolgáltatásokhoz kapcsolódó goodwill került értékvesztésre.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
39 |
10. Üzleti kombinációk és tranzakciók kisebbségi tulajdonosokkal
Számviteli politika
A megszerzett üzletekre az akvizíciós számvitel módszere kerül alkalmazásra, amely a megszerzéskori értékviszonyok alapján történik az eszközök és források akvizíció időpontjára, azaz az irányítás megszerzésének napjára vonatkozó piaci értékének alapul vételével. Az üzleti kombinációk vonatkozásában a külső tulajdonosok részesedése a Csoport döntése értelmében vagy valós értéken, vagy a megszerzett társaság nettó eszközeinek valós értékéből a külső tulajdonosokra jutó összeg értékében kerül meghatározásra. Az év közben megszerzett vagy értékesített társaságok a tranzakció időpontjától kezdődően, illetve a tranzakció időpontjáig szerepelnek a konszolidált pénzügyi kimutatásokban.
A konszolidációba bevont társaságok közötti egyenlegek és tranzakciók, köztük az eredmények, valamint a nem realizált eredmények kiszűrésre kerülnek, kivéve, ha az ilyen veszteségek a kapcsolódó eszközök értékvesztésére utalnak. A konszolidált éves beszámoló készítése során a hasonló tranzakciókat és eseményeket egységes számviteli elveket követve kerülnek bemutatásra.
Az akvizíciót követően a külső tulajdonosok részesedése az eredetileg felvett érték, módosítva a megszerzett társaság tőkéjében bekövetkező változások külső tulajdonosokra jutó összegével.
A Csoport leányvállalatokban meglevő részesedésének olyan változásai, amelyek nem eredményezik a kontroll elvesztését, tőke tranzakcióként kerülnek elszámolásra az eredménytartalékban.
Felvásárlások
a) MOL Azerbaijan (korábbi néven: Chevron Khazar, Ltd.) felvásárlásának pontosítása
2020. április 16-án a MOL-csoport sikeresen lezárta korábban bejelentett akvizícióját a Chevron Global Ventures, Ltd-vel és a Chevron BTC Pipeline, Ltd-vel az azerbajdzsáni nem operált kutatás és termelési eszközök és csővezeték megvásárlásáról. A megállapodás értelmében a MOL tulajdonába került az Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) olajmező 9,57%-os, illetve a Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) vezeték 8,9%-os részesedése, amely a Földközi-tenger partján található Ceyhant köti össze az ACG mezővel. A tranzakció összege 1,5 milliárd dollár (záró kiigazításokat követően) 2019. január 1-jei hatálybalépéssel. A BTC-ben lévő tulajdonjog 2026-ban megszűnik. Az akvizícióhoz kapcsolódó tranzakciós költségek nem minősülnek jelentősnek a Csoport szempontjából, illetve felmerülésükkor eredményben kerültek elszámolásra. A tranzakciónak köszönhetően a MOL a harmadik legnagyobb tulajdonossá válik a Kaszpi-tengeren található jelentős készletekkel rendelkező ACG mezőben, melynek operátora a BP, és 1997 óta termel kőolajat. Az eszköz megvásárlása mérföldkő a MOL kutatás-termelés üzletágának nemzetközi portfoliójának bővítésében, és jelentős lépés az inorganikus készletpótlási célok eléréséhez.
A MOL-csoport részesedés arányos konszolidációs módszert alkalmaz a MOL Azerbaijan (ACG) konszolidált pénzügyi kimutatásokban való megjelenítése szempontjából, és a tőke módszert alkalmazza a BTC Pipeline Company jelentős befolyásának bemutatására az IFRS 11 Közös megállapodások és az IAS 28 Társult vállalkozásokban és közös vállalkozásokban lévő befektetések standard szerint.
A goodwill képviseli a potenciális jövőbeli kilátások értékét, a licensz alapján realizálható, technikailag elérhető többletpotenciál elkülönítetten be nem azonosítható részét és az ACG mező erősítő hatását a MOL-csoport rugalmas és integrált üzleti modelljére. A technikai goodwill a valós érték különbözetekre elszámolt halasztott adó kötelezettséget tartalmazza.
A vételár allokáció 2021-ben került csak lezárásra, ezért a 2020 év végi adatok módosításra kerültek. Az 1. megjegyzésben további információk találhatók a módosítással kapcsolatban.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
40 |
|
MOL Azerbaijan végleges vételár allokáció |
|
|
2020. Április 16. |
|
|
|
millió forint |
|
Befektetett eszközök |
578.743 |
|
Immateriális javak |
69.879 |
|
Tárgyi eszközök |
508.864 |
|
Forgóeszközök |
36.604 |
|
Készletek |
9.128 |
|
Vevő- és egyéb követelések |
8.784 |
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
18.686 |
|
Egyéb forgóeszközök |
6 |
|
Hosszú lejáratú kötelezettségek |
-208.785 |
|
Céltartalékok várható kötelezettségekre - hosszú távú |
-62.019 |
|
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
-64.914 |
|
Halasztott adókötelezettségek |
-81.852 |
|
Rövid lejáratú kötelezettségek |
-45.859 |
|
Szállítók és egyéb kötelezettségek |
-37.699 |
|
Nyereségadó kötelezettség |
-8.160 |
|
Nettó eszközértékből MOL-csoportra jutó rész |
360.703 |
|
Akvizíciókor keletkezett goodwill |
|
|
Összes ellenérték (részesedés megszerzésekor érvényes árfolyamon) |
475.021 |
|
Csökkentve: megszerzett nettó eszközök valós értéke |
-360.703 |
|
Akvizíciókor keletkezett, nem végleges goodwill |
114.318 |
|
Ebből technikai goodwill |
50.846 |
|
Nettó pénzkiáramlás leányvállalat megszerzésekor |
|
|
Fizetett ellenérték (kifizetéskor érvényes árfolyamon) |
475.021 |
|
Csökkentve: megszerzett pénzeszközök egyenlege |
-18.686 |
|
Nettó pénzkiáramlás |
456.335 |
..
A megszerzett vállalatok az akvizíció és a mérleg fordulónap közötti időszakban a következő nettó árbevétellel és időszaki adózás utáni nyereséggel (+) / veszteséggel (-) járultak hozzá a Csoport tárgyévi konszolidált eredményéhez:
|
Megvásárolt közös tevékenység 2020. ápr. 16. - 2020. dec. 31. |
Nettó árbevétel |
Tárgyév nyeresége (+) / vesztesége (-) |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
MOL Azerbaijan |
54.201 |
-10.750 |
Amennyiben az akvizíció 2020. január 1-jén történt volna, a megszerzett tevékenységek 93.483 millió forint becsült nettó árbevétellel és -10.071 millió forint becsült időszaki adózás utáni nyereséggel (+) / veszteséggel (-) járultak volna hozzá a Csoport tárgyévi konszolidált eredményéhez.
b) Lezárt felvásárlások
A MOL 2021. március 9-én megvásárolta a Marché International AG leányvállalatának 100%-át, amely 9 éttermet üzemeltet Magyarországon Marché márkanév alatt.
A MOL 2021. március 30-án szerződést kötött a Pozsonyban működő folyami rakodással foglalkozó Dalby a.s nevű társaság 100% tulajdoni részesedésének megvásárlására. Az IFRS 3 standard által opcionálisan elvégzett koncentrációvizsgálat eredménye alapján a felvásárlás eszközvásárlának minősül.
A MOL-csoport 2021 novemberében megvásárolta a saját márkás ásványvizet termelő csányi ásványvíz üzemet és kapcsolódó ingatlanokat.
A tranzakciók egyike sem minősül jelentősnek a Csoport szempontjából.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
41 |
c) Folyamatban lévő felvásárlások
A MOL-csoport megállapodott az OMV-vel, hogy az OMV Downstream GmbH-tól, mint közvetlen részvényestől megvásárolja az OMV Slovenija d.o.o. 92,25%-át. A felek 301 millió eurós vételárban egyeztek meg (az OMV Slovenija 100%-os tulajdonrésze). A tranzakció 120 szlovén töltőállomást foglal magában. A MOL 34,8 millió forint előleget fizetett. A tranzakció versenyhatósági engedélyhez kötött.
A MOL-csoport szlovák leányvállalata, a Slovnaft megvásárolta a Normbenz Slovakia s.r.o. 100%-os tulajdonrészét, amely 16 Lukoil márkanév alatt működő töltőállomást foglal magában Szlovákiában. A tranzakció a szlovák versenyhivatal engedélyéhez kötött.
d) Az Aurora Kunststoffe GmbH és leányvállalatainak felvásárlása
2019. október 31-én a MOL-csoport 100%-os részesedést szerzett az Aurora Kunststoffe GmbH-ban. 2021. december 31-én a függő vételár valós értéke 11.070 millió forint, ami az adás-vételi szerződés szerinti maximálisan kifizetendő összeg.
e) Leányvállalatokban lévő részesedés változása – ellenőrzésben bekövetkező változás nélkül
MOL-csoport a nem irányító tulajdonosok részvényeinek megvásárlásával növelte részesedését a Nelsa S.r.l.-ben. Ennek eredményeként a MOL-csoport 100%-os tulajdonosa lett a Nelsa S.r.l.-nek 2021. október 21-én.
|
Leányvállalatokban lévő részesedés változása - ellenőrzésben bekövetkező változás nélkül |
|
|
millió forint |
|
|
Ellenőrzést nem biztosító részesedések tulajdonosainak fizetett ellenérték |
-361 |
|
Ellenőrzést nem biztosító részesedések könyv szerinti értéke |
-560 |
|
Eredménytartalékban kimutatott különbözet |
199 |
2021-ben a MOL-csoport eladta a MOL Group Italy L&G S.r.l.-ben lévő részesedését, aminek nem volt jelentős könyv szerinti értéke. A tranzakció eredménye szintén nem volt jelentős.
12. Jelentős nem irányító tulajdonosok
Az IFRS 12 Más gazdálkodó egységekben lévő érdekeltségek közzététele standarddal összhangban a MOL-csoport bemutatja a beszámolót készítő gazdálkodó egység szempontjából lényeges nem irányító tulajdonosok esetében a nem irányító tulajdonosra jutó leányvállalatok eredményét, cash flow-ját és nettó eszközértékét. A lényegességet a Csoport a konszolidált pénzügyi kimutatások alapján határozza meg. A közzétett információk a csoporton belüli tranzakciók kiszűrései előtti egyenlegeket tartalmazzák.
INA-Industrija nafte d.d.
A MOL-csoport 49%-os részesedéssel rendelkezik az INA-Industrija nafte d.d.-ben (továbbiakban INA d. d.). Mivel a részvényesi szerződés biztosítja a MOL-csoport irányítási jogát az INA d.d. felett, így teljeskörűen kerül konszolidálásra 51% nem ellenőrző részesedés kimutatása mellett.
Az INA-csoport külső tulajdonosaira jutó tőkerészesedés aránya:
|
Nem irányító tulajdonosokra jutó részesedés aránya |
||
|
Név |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
INA-Industrija nafte d.d. |
51% |
51% |
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Nem irányító tulajdonosok részesedése |
300.297 |
269.427 |
|
Nem irányító tulajdonosok részesedéséhez kapcsolódó nyereség (+) / veszteség (-) |
30.870 |
-14.164 |
Az INA-csoport összevont pénzügyi adatai az alábbiak szerint alakultak. Az adatok a Csoporton belüli tranzakciók kiszűrésének hatásait nem tartalmazzák.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
42 |
|
Átfogó jövedelemre vonatkozó kimutatás |
2021 |
2020 |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Összes működési bevétel |
1.080.719 |
696.828 |
|
Összes működési költség |
-1.029.499 |
-774.781 |
|
Pénzügyi műveletek nettó vesztesége |
3.194 |
-4.212 |
|
Adózás előtti nyereség (+) / veszteség (-) |
54.414 |
-82.165 |
|
Nyereségadó bevétel (+) / ráfordítás (-) |
-9.143 |
11.330 |
|
Tárgyév nyeresége (+) / vesztesége (-) |
45.271 |
-70.835 |
|
Összes átfogó jövedelem |
60.627 |
-27.818 |
|
Nem irányító tulajdonosok részesedésére jutó eredmény |
30.870 |
-14.164 |
|
Nem irányító tulajdonosoknak fizetett osztalék |
- |
-14.824 |
..
|
Összefoglaló pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Forgóeszközök |
346.437 |
174.939 |
|
Befektetett eszközök |
835.292 |
863.729 |
|
Összes eszköz |
1.181.729 |
1.038.668 |
|
Rövid lejáratú kötelezettségek |
-255.711 |
-270.141 |
|
Hosszú lejáratú kötelezettségek |
-336.252 |
-239.388 |
|
Összes kötelezettség |
-591.963 |
-509.529 |
|
Összes saját tőke |
589.766 |
529.139 |
|
Anyavállalati részvényesek részesedésére jutó eredmény |
289.469 |
259.712 |
|
Nem irányító tulajdonosok részesedésére jutó eredmény |
300.297 |
269.427 |
|
Összefoglaló cash-flow adatok |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlás |
153.074 |
104.861 |
|
Befektetési tevékenység nettó pénzáramlása |
-121.195 |
-57.762 |
|
Finanszírozási tevékenység nettó pénzáramlása |
16.679 |
-55.367 |
|
Pénzeszközök növekedése (+) / csökkenése (-) |
48.558 |
-8.268 |
13. Egyéb befektetett eszközök
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
43 |
Számviteli politika
A lassan mozgó és elavult készletek leírását követően a készletek - beleértve a befejezetlen termelést is - a bekerülési érték és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabb értéken kerülnek kimutatásra. A nettó realizálható érték megegyezik a szokásos üzletmenet során becsült eladási árral, csökkentve a befejezés becsült költségeivel és az értékesítés következtében felmerülő költségekkel. A vásárolt áruk értéke, beleértve a kőolajat és a vásárolt földgázt, elsősorban súlyozott átlagár alapján kerül meghatározásra. A saját előállítású készletek értéke az anyagköltséget, a közvetlen bérköltséget és az üzemi általános költségek arányos részét foglalja magában, beleértve a bányajáradékot is. A nem realizálható készletek teljesen leírásra kerülnek.
|
2021. dec. 31 |
2020. dec. 31 |
|||
|
Bekerülési érték |
Bekerülési érték és nettó realizálható érték közül az alacsonyabb |
Módosított* |
Bekerülési érték és nettó realizálható érték közül az alacsonyabb |
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Félkész és késztermékek |
410.813 |
409.683 |
232.953* |
231.847 |
|
Vásárolt kőolaj |
122.998 |
122.737 |
97.693* |
97.580 |
|
Egyéb alapanyagok |
102.513 |
87.076 |
88.794* |
74.430 |
|
Egyéb áruk |
80.929 |
79.622 |
56.770* |
56.457 |
|
Vásárolt földgáz |
3.680 |
3.680 |
1.077 |
1.077 |
|
Összesen |
720.933 |
702.798 |
477.287* |
461.391 |
* Adminisztratív hiba miatt módosítva (a bekerülési érték a Félkész és késztermékeknél 10.276 millió forinttal, a Vásárolt kőolaj esetében 12.802 millió forinttal, az Egyéb alapanyagoknál 14.539 millió forinttal, az Egyéb áruknál 2,141 millió forinttal csökkent)
A 2021-es év során 3.825.064 millió forint készlet került elszámolásra költségként/ráfordításként, melyből 10.726 millió forint értékvesztés (2020-ban 4.296 millió forint), főként az alapanyagokhoz kapcsolódóan. 2021-ben a Downstream tevékenységre elszámolt értékvesztés 4.944 millió forint volt.
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Előre fizetett és visszaigényelhető adók (kivéve jövedelemadók) |
56.972 |
43.399 |
|
Előre fizetett költségek |
12.204 |
13.201 |
|
Adott előlegek |
7.545 |
7.346 |
|
Egyéb |
1.014 |
754 |
|
Összesen |
77.735 |
64.700 |
Az Egyéb sor főként bevétel elhatárolásokat és munkavállalókkal szembeni követeléseket tartalmaz.
Számviteli politika
Céltartalékot kell megjeleníteni, ha egy múltbeli esemény következtében meglévő (jogi vagy vélelmezett) kötelem áll fenn, melynek rendezése valószínűsíthető a jövőben, és a kötelem összegére megbízható becslés készíthető. A céltartalékként megjelenített összeg a meglévő kötelem rendezéséhez szükséges ráfordításra vonatkozó legjobb becslés kell legyen. A hosszú lejáratú kötelmek esetében jelenértékre kell diszkontálni az összeget. Ebben az esetben a céltartalék könyv szerinti értéke időszakonként növekszik, hogy tükrözze a diszkont lebontását az idő múlásával. Ezt a növekedést a kamatráfordítások között kell megjeleníteni. A céltartalékként kimutatott összeget minden mérlegfordulónapkor szükséges megvizsgálni és az aktuális legjobb becslés szerint módosítani kell.
Ha a kötelem fennállásának valószínűsége csekély vagy nem lehet az összegére vonatkozóan megbízható becslést adni, akkor megfelelő közzététel mellett céltartalék képzése nem szükséges.
Környezetvédelmi kötelezettségekre képzett céltartalék
A jelen és jövőbeni bevételekhez kapcsolódó környezetvédelmi kiadások, felmerüléskor jellegüknek megfelelően költségként kerülnek elszámolásra vagy aktiválandók. Környezetvédelmi költségek miatti kötelezettség akkor kerül felvételre, ha a környezetvédelmi kárfelmérés vagy kármentesítés valószínű és a céltartalék mértékének megállapítása a felmerülő költségekre vonatkozó legjobb becslés alapján történik. A hosszú lejáratú kötelezettségek esetében az elszámolt összeg a várható jövőbeli költségek jelenértéke.
Mezőfelhagyási kötelezettségre képzett céltartalék
A Csoport a kőolaj- és földgáztermelő mezőkön a termelés felhagyását követően jelentkező jövőbeni költségeinek jelenértékére céltartalékot képez. A kötelezettség felmerülésekor kell megképezni a teljes céltartalékot a mezőfelhagyási és helyreállítási költségek jelenértékének megfelelő mértékben. Ezzel egyidőben a kapcsolódó eszköz értékét is meg kell növelni a céltartalékkal megegyező értékben. A céltartalék értékére vonatkozó becslés a jelenleg ismert szabályozás, technológia és árszint alapján történik. A céltartalékkal megegyező összegű tárgyi eszköz szintén felvételre kerül, amelyre később a termelési vagy üzemegység részeként értékcsökkenés kerül elszámolásra (Downstream esetében lineárisan, Upstream esetében a termelés arányában). Bármely, a várható költségek jelenértékében bekövetkező változás, a céltartalék és a megfelelő tárgyi eszköz értékének egyidejű módosításaként jelenik meg.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
44 |
Szervezet átalakításra képzett céltartalék
A Csoport munkavállalói, a munkáltató részéről történő felmondás esetén, a vonatkozó magyar törvényeknek megfelelően, valamint a MOL és az alkalmazottak közötti Kollektív Szerződés értelmében végkielégítésre jogosultak. A konszolidált éves beszámolóban az ilyen jellegű céltartalék akkor kerül megjelenítésre, ha a szervezet-átalakítási program meghatározásra és kihirdetésre került, és a végrehajtás feltételei teljesültek.
Hosszútávú munkavállalói juttatásokra képzett céltartalék
A rendszerek által biztosított juttatások költsége a Csoport által meghatározott juttatási rendszere szerint, rendszerenként külön kerül meghatározásra, a kivetített jóváírási egység módszerrel, aktuáriusi értékelés alapján. A nyugdíjjuttatások aktuáriusi nyereségei és veszteségei egyéb átfogó jövedelemként azonnal elszámolásra kerülnek. A rendszer bevezetése vagy a rendszerben történő változás következtében keletkező múltbeli szolgálat költsége azonnal elszámolásra kerül ráfordításként.
A nettó kamatráfordítás megállapításának alapja a nettó meghatározott jövőbeni juttatás, mely a pénzügyi eredmény részeként kerül kimutatásra. A program eszközeinek hozama és a kamatbevétele (mely a nettó kamatráfordítás része) közötti különbség az egyéb átfogó jövedelemben kerül elszámolásra.
Jogi ügyekre képzett céltartalék
A Csoport céltartalékot képez azon jogi ügyek esetében, melyek várható, a Csoportra nézve negatív kimenetele több, mint valószínű.
Kibocsátási kvóták
A Csoport céltartalékot jelenít meg a becsült CO2 kibocsátásra, ha a tényleges kibocsátás meghaladja az ingyenesen juttatott kvóták mértékét. Ha a tényleges kibocsátás meghaladja a kapott kibocsátási egységet, a hiányra a vásárolt kvóták könyv szerinti értékén, a megkötött határidős áron, valamint a fennmaradó többlet aktuális piaci árán céltartalékot kell képezni. Emellett, a Csoport céltartalékot jelenít meg az Upstream kibocsátás-csökkentési kvóták (UER) becsült költségeire, amelyeket az EU üzemanyag-minőségi irányelvében meghatározott kötelezettségek teljesítésére kíván felhasználni.
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
Becslés szükséges egy jogi ügy kimenetelének, kötelezettség felmerülésének valószínűségére és számszerűsítésére vonatkozóan. A becslésben rejlő bizonytalanság miatt a tényleges kifizetések eltérhetnek az eredetileg megbecsült összegtől.
A környezetvédelmi és mezőfelhagyási kötelezettségek köre, számszerűsítése és időbeli felmerülése
A Csoport céltartalékot mutat ki a jövőbeni leszerelési kötelezettségekre az olaj és gáz kitermelő létesítmények, csővezetékek kapcsán hasznos élettartamuk végeztével. Ezen leszerelési események a jövőben fognak bekövetkezni, így a pontos követelmény, aminek a bontáskor meg kell felelni, még bizonytalan. A leszereléshez használt technológiák és költségek folyamatosan változnak, ahogy a politikai, környezetvédelmi, biztonsági és közösségi elvárások is. A vonatkozó jogszabályok értelmezése mellett a vezetőség a korábbi tapasztalatait felhasználva becsüli meg a környezetvédelmi és mezőfelhagyási céltartalékok értékét.
Aktuáriusi feltételezések alkalmazása a nyugdíj- juttatási kötelezettség számszerűsítésében
A meghatározott juttatási programok értéke aktuáriusi értékelés alkalmazásával történik. Az aktuáriusi értékelés során becslések történnek a diszkontráták, jövőbeli béremelések, a halálozási és munkaerő-áramlási ráták vonatkozásában. Ezen programok hosszú távú jellege miatt a becslések jelentős bizonytalanságot hordoznak.
Bizonyos peres ügyek kimenetele
A Csoport tagjai több peres ügyben, hatósági és polgári eljárásban érintettek, melyek a rendes üzletmenet során fordulnak elő. A céltartalékok akkor kerülnek megjelenítésre, amikor valószínűvé válik, hogy a múltbeli esemény következtében meglévő kötelem teljesítéséhez gazdasági hasznok kiáramlására lesz szükség, és a várható pénzkiáramlás megbízhatóan becsülhető. A kötelezettségek időbeli megjelenítése és számszerűsítése becslést követel meg a körülmények és tények figyelembevételével, melyek változhatnak. Mivel a pénzkiáramlások a jövőben történnek meg, ezért a céltartalékok és kötelezettségek értékét rendszeresen felül kell vizsgálni és szükség szerint módosítani a megváltozott körülményeknek megfelelően.
|
Környezet-védelem |
Mező-felhagyás |
Létszám-leépítés |
Hosszútávú munkavállalói juttatások |
Peres ügyek |
Egyéb |
Összesen |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Egyenleg 2020. január 1. |
97.770 |
391.398 |
2.565 |
22.237 |
24.578 |
42.780 |
581.328 |
|
Leányvállalat bevonása (+) / eladása (-) |
- |
62.019 |
- |
- |
- |
- |
62.019 |
|
Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata |
986 |
5.002 |
6.996 |
3.442 |
-11.576 |
30.050 |
34.900 |
|
Kamathatás |
2.256 |
12.555 |
- |
203 |
- |
641 |
15.655 |
|
Árfolyam-különbözet |
7.385 |
13.577 |
301 |
1.098 |
1.165 |
1.094 |
24.620 |
|
Felhasználás |
-3.253 |
-30 |
-6.068 |
-2.340 |
-1.732 |
-18.003 |
-31.426 |
|
Egyenleg 2020. december 31. |
105.144 |
484.521 |
3.794 |
24.640 |
12.435 |
56.562 |
687.096 |
|
Leányvállalat bevonása (+) / eladása (-) |
- |
4 |
-77 |
- |
-9 |
-1 |
-83 |
|
Képzés és korábbi becslések felülvizsgálata |
4.047 |
32.075 |
863 |
3.060 |
550 |
59.993 |
100.588 |
|
Kamathatás |
2.052 |
14.362 |
- |
240 |
- |
243 |
16.897 |
|
Árfolyam-különbözet |
1.159 |
17.621 |
49 |
534 |
71 |
-2.843 |
16.591 |
|
Felhasználás |
-3.649 |
-408 |
-2.594 |
-2.322 |
-4.940 |
-29.724 |
-43.637 |
|
Egyenleg 2021. december 31. |
108.753 |
548.175 |
2.035 |
26.152 |
8.107 |
84.230 |
777.452 |
|
Rövid lejáratú rész 2020. dec. 31. |
3.772 |
2.786 |
2.409 |
2.271 |
2.810 |
35.642 |
49.690 |
|
Hosszú lejáratú rész 2020. dec. 31. |
101.372 |
481.735 |
1.385 |
22.369 |
9.625 |
20.920 |
637.406 |
|
Rövid lejáratú rész 2021. dec. 31. |
3.823 |
233 |
965 |
2.678 |
3.953 |
58.432 |
70.084 |
|
Hosszú lejáratú rész 2021. dec. 31. |
104.930 |
547.942 |
1.070 |
23.474 |
4.154 |
25.798 |
707.368 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
45 |
Környezetvédelmi céltartalék
2021. december 31-én 108.753 millió forint céltartalék szerepel a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban a múltban keletkezett, elsősorban a talaj- és talajvíz szennyeződésekkel, veszélyes hulladékokkal (pl. savgyanta) kapcsolatos magyarországi, horvátországi, szlovákiai és olaszországi kötelezettségekre. A céltartalék meghatározásának alapjául a MOL-csoport belső, környezetvédelmi szakértő csoportja által készített felmérés szolgált. Az érték becslése a jelenleg ismert technológiák és mai árak alapján, kockázatokkal súlyozott cash flow meghatározásával történt, becsült kockázatmentes kamatlábbal diszkontálva. A 2021. december 31-i céltartalék állomány 34.041 millió forint értékben tartalmaz az INA-csoport akvizíciója során felvett olyan függő kötelezettségeket, melyek az INA-csoport meglévő környezetvédelmi kötelezettségein alapulnak, illetve további 18.641 millió forint környezetvédelmi függő kötelezettséget az IES S.p.A akvizíciója kapcsán (lásd 25. magyarázat).
Mezőfelhagyási kötelezettségre képzett céltartalék
2021. december 31-én a termelés befejezését követő becsült mező- és kútfelhagyási költségekkel kapcsolatosan megképzett céltartalék összege 548.175 millió forint volt. Ennek a költségnek körülbelül 19%-a várhatóan 2022 és 2026 között merül fel, a fennmaradó 81% pedig a 2027 és 2075 közötti időszakban fog felmerülni. A céltartalék mértéke a vonatkozó jogszabályok jelenlegi értelmezése alapján, a jelenlegi árszinten került kiszámításra és a becsült kockázatmentes kamatlábbal lett diszkontálva. A termelés befejezése és az eredeti állapot helyreállítása során felmerülő kútlezárással és felszámolással kapcsolatos mezőfelhagyási tevékenység, külső erőforrások igénybevételével kerül végrehajtásra. A vezetőség megítélése alapján a régióban ezen feladatokhoz elegendő kapacitás áll majd rendelkezésre. Az IAS 16 – Ingatlanok, gépek és berendezések standard alapján a megképzett céltartalék feltételeknek megfelelő része a vonatkozó mezők értékére került aktiválásra.
Létszámleépítési céltartalék
Folyamatos hatékonyság növelő projektek részeként a MOL Nyrt., az INA d.d., az IES S.p.A és egyéb Csoport tagok a munkaerő további optimalizálásáról döntöttek. Mivel a vezetőség elkötelezett a változások mellett és az átalakítási tervet az érintetteknek kellően részletezett formában kommunikálta, a Csoport céltartalékot képzett azon költségek fedezetére, amely a jövőbeli fizetési kötelezettségek, kapcsolódó adók és járulékok adott időpontra vonatkozó nettó jelenértékének felelnek meg. A mantovai tevékenység átalakítása kapcsán a IES S.p.A 9.145 millió forint értékű létszámleépítési céltartalékot képzett 2013-ban, amely 2021. december 31-re 549 millió forintra csökkent. 2015-ben az INA d.d. létszámleépítési programjára 9.804 millió, 2020-ban 6.269 millió céltartalékot képzett, amely 2021. december 31-re 554 millió forintra csökkent. A létszámleépítésre képzett céltartalék záró egyenlege 2021. év végén 2.035 millió forint (2020. év végén 3.794 millió forint).
Hosszútávú munkavállalói juttatásokra képzett céltartalék
2021. december 31-én a Csoport 26.152 millió forint céltartalékot képzett a jelenlegi munkavállalók jövőbeni nyugdíjazásakor fizetendő juttatások és a törzsgárda jutalmak becsült értékének fedezetére. A nyugdíjazáskor egy összegben járó juttatás kerül kifizetésre minden munkavállalónak. A MOL munkavállalók a szolgálati idejüktől függetlenül 3 havi juttatásban részesülnek a nyugdíjazáskori fizetésük alapján, a MOL Petrolkémia Zrt. és a Slovnaft a.s. munkavállalói azonban a szolgálati idő függvényében, a nyugdíjazáskori fizetésük alapján legfeljebb 2, illetve 7 havi juttatásban részesülnek nyugdíjazáskor. Az említett juttatásokon kívül Magyarországon a nyugdíjba vonuló munkavállalók jogosultak a Munka Törvénykönyve alapján meghatározott felmentési időre járó távolléti díjnak megfelelő juttatásra. A felmentési idő a munkában töltött időtől függően 1-3 hónap hosszúságú lehet. Külön kezelésű alap egyik esetben sem került kialakításra. A céltartalék mértékének meghatározása a kivetített jóváírási egység módszerének használatával, hivatalos statisztikai adatokat tükröző aktuáriusi és pénzügyi feltételezések figyelembevételével történt, melyek a Csoport üzleti tervében szereplő feltételezésekkel összhangban állnak.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
A hosszútávú munkavállalói juttatási kötelezettség nettó jelenértéke az év elején |
24.640 |
22.237 |
|
Múltbeli szolgálat elszámolt költsége |
137 |
5 |
|
Tárgyévre jutó szolgálat költsége |
2.464 |
1.450 |
|
Kamathatás |
240 |
203 |
|
Céltartalék felhasználás |
-2.322 |
-2.340 |
|
Aktuáriusi nyereség (-) / veszteség (+) nettó hatása |
459 |
1.987 |
|
melyből: |
|
|
|
Nyugdíjazási juttatás (lásd 8. magyarázat) |
206 |
1.281 |
|
Törzsgárda juttatás |
253 |
706 |
|
Árfolyam-különbözet |
534 |
1.098 |
|
A hosszútávú munkavállalói juttatási kötelezettség nettó jelenértéke az év végén |
26.152 |
24.640 |
Az alábbi táblázat foglalja össze a tárgyévi juttatások nettó költségeinek elemeit, amelyek a jövedelemre vonatkozó kimutatásban a hosszútávú munkavállalói juttatásokra képzett céltartalékra vonatkozóan személyi jellegű ráfordításként kerültek kimutatásra:
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
46 |
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Tárgyévre jutó szolgálat költségei |
2.464 |
1.450 |
|
Aktuáriusi nyereség (-) / veszteség (+) nettó hatása |
253 |
706 |
|
Múltbeli szolgálat elszámolt költsége |
137 |
5 |
|
Év végi egyenleg |
2.854 |
2.161 |
A következő táblázat bemutatja a nyugdíjjuttatások számításakor használt főbb pénzügyi és aktuáriusi változókat, becsléseket:
|
|
2021 |
2020 |
|
Diszkontráta % |
-0,59 - 4,80 |
0,0 - 3,1 |
|
Átlagos bérnövekedés % |
0,6 - 3,0 |
0,6 - 3,0 |
|
Halálozási ráta (férfiak) |
0,03 - 3,01 |
0,03 - 7,16 |
|
Halálozási ráta (nők) |
0,02 - 1,33 |
0,01 - 7,16 |
Az aktuáriusi nyereségek (-) / veszteségek (+) a következő tételekből álltak:
|
Nyugdíjazási juttatás |
Törzsgárda juttatás |
|||
|
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Demográfiai feltételezések változásából eredő aktuáriusi nyereség (-) / veszteség (+) |
843 |
1.726 |
-76 |
267 |
|
Pénzügyi feltételezések változásából eredő aktuáriusi nyereség (-) / veszteség (+) |
-1.540 |
-1.264 |
-428 |
- |
|
Tapasztalati módosításokból eredő aktuáriusi nyereség (-) / veszteség (+) |
903 |
819 |
757 |
439 |
|
Aktuáriusi nyereség (-) / veszteség (+) összesen |
206 |
1.281 |
253 |
706 |
|
Nyugdíjazási juttatás |
Törzsgárda juttatás |
|||
|
2021 |
2020 |
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Diszkontráta: |
|
|
|
|
|
0.5% csökkenés |
856 |
937 |
206 |
203 |
|
0.5% növekedés |
-789 |
-866 |
-194 |
-191 |
|
Felmondási arány: |
|
|
|
|
|
50% csökkenés |
5.289 |
5.770 |
1.128 |
1.536 |
|
50% növekedés |
-3.544 |
-3.743 |
-828 |
-1.077 |
Peres ügyekre képzett céltartalékok
2021. december 31-én a peres ügyek becsült költségére képzett céltartalék 8.107 millió forint (2020. év végén 12.435 millió forint) volt.
Kibocsátási kvótákra képzett céltartalék
A Csoport kibocsátási kvótákra képzett céltartaléka 2021. december 31-én 50.849 millió forint (2020. december 31-én 27.098 millió forint). A 2021. december 31-én jelentett összeg magában foglalja az UER-kvóták becsült költségeire képzett céltartalékot is, 4.682 millió forint összegben (2020. december 31.: 4.844 millió forint).
A MOL-csoport 2021-ben 3.865.641 kibocsátási kvótát kapott a magyar, horvát és szlovák hatóságoktól (2020-ban 4.110.080-at). A kibocsátási kvótákból 2021-ben összesen 6.063.036 tonna került felhasználásra (2020-ban 6.187.417 tonna).
17. Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Kapott és elhatárolt költségvetési támogatások (lásd 9. magyarázat) |
18.603 |
17.641 |
|
Kapott és elhatárolt egyéb támogatások |
7.423 |
7.047 |
|
Tárgyi eszközök kiváltásáért kapott elhatárolt kompenzáció |
3.806 |
3.837 |
|
Munkavállalói lakásértékesítések halasztott bevétele |
1.343 |
1.362 |
|
Állam felé fennálló kötelezettség eladott lakásokkal kapcsolatban |
499 |
726 |
|
Egyéb |
786 |
1.321 |
|
Összesen |
32.460 |
31.934 |
Az Egyéb sor főként vevői hűségpontokhoz kapcsolódó kötelezettséget, illetve vevőktől kapott előlegeket tartalmaz.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
47 |
18. Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Fizetendő adók és hozzájárulások (kivéve nyereségadók) |
181.291 |
129.818 |
|
Munkavállalókkal szembeni kötelezettségek |
49.707 |
35.748 |
|
Vevőktől kapott előlegek |
13.354 |
10.928 |
|
Fizetendő vámok |
10.724 |
9.814 |
|
Stratégiai készletezésért fizetendő díjak |
5.116 |
6.089 |
|
Egyéb halasztott bevételek |
4.266 |
3.997 |
|
Kapott és elhatárolt állami támogatások (lásd 9. magyarázat) |
1.185 |
1.996 |
|
Osztalék fizetési kötelezettség |
619 |
14.097 |
|
Egyéb |
2.526 |
2.322 |
|
Összesen |
268.788 |
214.809 |
A Fizetendő adók és hozzájárulások főként bányajáradékból, társadalombiztosítási járulékból, általános forgalmi adóból és jövedéki adóból állnak.
19. Értékesítésre tartott eszközök
Számviteli politika
Egy befektetett eszköz vagy elidegenítési csoport akkor minősül értékesítésre tartottnak, ha annak könyv szerinti értéke elsődlegesen egy értékesítési ügylet, nem pedig a folyamatos használat során térül meg. Ez akkor valósul meg, ha az értékesítés nagyon valószínű, valamint az eszköz vagy elidegenítési csoport annak jelenlegi állapotában azonnal értékesíthető. A menedzsmentnek elkötelezettnek kell lennie az értékesítés mellett és annak várhatóan a minősítéstől számított egy éven belül meg kell felelnie a befejezett értékesítés feltételeinek, valamint az értékesítési terv végrehajtásához szükséges intézkedéseknek azt kell jelezniük, hogy nem valószínű a terv jelentős változtatása vagy a terv visszavonása.
Az értékesítésre tartottá minősítést megelőzően közvetlenül értékvesztés teszt végrehajtása szükséges. Az értékesítésre tartottá minősített befektetett eszközt vagy elidegenítési csoportot, annak könyv szerinti értéke és az értékesítési költségekkel csökkentett valós értéke közül az alacsonyabbon kell értékelni. Ha egy tárgyi eszköz vagy immateriális jószág értékesítésre tartottá minősítésre kerül, értékcsökkenés és amortizáció nem számolható el.
2021. december 31-én az értékesítésre tartott eszközök elsősorban Magyarországon és Szlovákiában található töltőállomásokat tartalmaz 14.619 millió forint értékben. Ezek az értékesítésre tartottnak minősített eszközök a Fogyasztói szolgáltatások szegmenshez tartoznak. További információkért lásd a 29. megjegyzést.
2020. december 31-én az értékesítésre tartott eszközök elsősorban albán és egyiptomi olajfúró tornyokat tartalmaztak 824 millió forint értékben. Ezek az értékesítésre tartottnak minősített eszközök a Központi és egyéb szegmenshez tartoznak.
|
2021.dec.31 |
2020.dec.31 |
|
|
Értékesítésre tartott eszközök és kötelezettségek |
millió forint |
millió forint |
|
Eszközök |
|
|
|
Tárgyi eszközök |
15.237 |
1.463 |
|
Immateriális javak |
951 |
- |
|
Vevő- és egyéb követelések |
191 |
- |
|
Értékesítésre tartott eszközök |
16.379 |
1.463 |
|
Kötelezettségek |
|
|
|
Halasztott adókötelezettségek |
3.409 |
- |
|
Szállítók és egyéb kötelezettségek |
11 |
- |
|
Értékesítésre tartott kötelezettségek |
3.420 |
- |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
48 |
pénzügyi instrumentumok, tőke és pénzügyi kockázatkezelés
E szakasz ismerteti a Csoport tőkestruktúrájának menedzselésére és a pénzügyi kockázatok kezelésére vonatkozó politikákat és eljárásokat, valamint bemutatja azon pénzügyi instrumentumokat is, melyek segítségével a Csoport megvalósítja ezen politikákat. Ugyancsak e szakasz tartalmazza a fedezeti elszámolásra vonatkozó politikákat, illetve a pénzügyi instrumentumokra vonatkozó közzétételeket.
Számviteli politika
Bekerülési érték
A pénzügyi instrumentumok bekerüléskor valós értéken kerülnek kimutatásra (az eredménnyel szemben valós értéken nem értékelt eszközök és kötelezettségek esetén beleértve a tranzakciós költségeket is) amikor a gazdálkodó egység az instrumentum szerződéses rendelkezéseinek a részesévé válik. A pénzügyi eszközök szokásos módon történő vételét vagy eladását a teljesítési időpont szerinti elszámolás alkalmazásával kell megjeleníteni.
Pénzügyi eszközök - Besorolás
A Csoport pénzügyi eszközei a kezdeti értékeléskor kerülnek besorolásra azok jellegének és céljának megfelelően. A pénzügyi eszköz kategóriájának meghatározásához először azt kell tisztázni, hogy a pénzügyi eszköz adósságinstrumentum vagy tőkebefektetés-e. Tőkebefektetéseket eredménnyel szemben valós értéken kell értékelni, mindazonáltal a gazdálkodó bekerüléskor dönthet úgy, hogy a nem kereskedési céllal tartott tőkebefektetéseket az egyéb átfogó eredménnyel szemben értékeli valósan. Amennyiben a pénzügyi eszköz adósságinstrumentum, a besorolás meghatározásakor az alábbi pontokat kell figyelembe venni.
Amortizált bekerülési érték
Azokat a pénzügyi eszközöket kell amortizált bekerülési értéken értékelni, amelyeket olyan üzleti modell alapján tartják, amelynek célja pénzügyi eszközök szerződéses cash flow-k beszedése érdekében történő tartása és a pénzügyi eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan cash flow-kat eredményeznek, amelyek kizárólag a tőke és a kint levő tőkeösszeg után járó kamat kifizetései.
Valós érték egyéb átfogó eredménnyel szemben
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valósan értékelt eszközök azok a pénzügyi eszközök, amelyeket olyan üzleti modell alapján tartják, amely szerződéses cash flow-k beszedésével és a pénzügyi eszközök eladásával éri el célját és a pénzügyi eszköz szerződéses feltételei meghatározott időpontokban olyan cash flow-kat eredményeznek, amelyek kizárólag a tőke és a kint levő tőkeösszeg után járó kamat kifizetései.
Valós érték eredménnyel szemben
Eredménnyel szemben valósan értékelt pénzügyi eszközök kategóriájába azok a pénzügyi eszközök tartoznak, amelyek nem tartoznak a fenti két pénzügyi eszköz kategória egyikébe sem, vagy kezdeti megjelenítéskor eredménnyel szemben valós értéken értékeltnek lettek megjelölve.
Pénzügyi kötelezettségek – Besorolás
A pénzügyi kötelezettségeket alapesetben amortizált bekerülési értéken kell értékelni, kivéve azokat a pénzügyi kötelezettségeket, amelyeket eredménnyel szemben valósan kell értékelni vagy a gazdálkodó a valós értékelés opciót választotta. Eredménnyel szemben valósan kell értékelni a kereskedési célú pénzügyi kötelezettségeket és a származékos termékeket. A gazdálkodó egység a kezdeti megjelenítéskor visszavonhatatlanul az eredménnyel szemben valós értéken értékeltként jelölhet meg egy pénzügyi kötelezettséget, ha:
• megszüntet vagy lényegesen csökkent valamely értékelési vagy megjelenítési inkonzisztenciát, vagy
• a pénzügyi kötelezettségek egy csoportjának vagy a pénzügyi eszközök és pénzügyi kötelezettségek egy csoportjának kezelése, valamint teljesítményének értékelése valós érték alapon történik.
Követő értékelés
A követő értékelés az adott pénzügyi instrumentum besorolásán alapszik.
Amortizált bekerülési értéken történő értékelés
Az amortizált bekerülési érték a pénzügyi eszköznek, vagy kötelezettségnek az eredeti bekerülési értéke csökkentve a tőketörlesztésekkel, növelve, vagy csökkentve az eredeti bekerülési érték és a lejáratkori érték közötti különbözet halmozott amortizációjával, és csökkentve az esetleges értékvesztés vagy behajthatatlanság miatti leírás összegével. A kamatláb meghatározásához az effektív kamatláb módszert kell használni, a kamatot pedig az eredményben kell elszámolni. Az eszköz valós érték változását csak a kötelezettség kivezetésekor vagy átsorolásakor kell az eredménnyel szemben elszámolni.
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt adósságinstrumentumok
Az eszközt valós értéken kell értékelni. A kamatbevételt, értékvesztést és devizás árfolyam-különbözeteket az eredményben kell elszámolni (hasonlóan az amortizált bekerülési értéken értékelt eszközökhöz). A valós érték változásokat az egyéb átfogó eredménnyel szemben kell elszámolni. Az eszköz kivezetésekor a korábban egyéb átfogó eredménnyel szemben elszámolt halmozott nyereséget vagy veszteséget át kell csoportosítani az eredménybe. Az eszköz átsorolása vagy kivezetése esetén, a korábban egyéb átfogó eredményben elszámolt, és tőkében halmozott valós érték változások átcsoportosítandók az eredménybe, úgy, hogy ennek pont olyan hatása legyen az eredményre mintha az eszköz amortizált bekerülési értéken lett volna értékelve a kezdeti megjelenítéstől.
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt tőkebefektetések
Az osztalékot csak akkor lehet megjeleníteni, ha a gazdálkodó egység osztalékhoz való jogát megállapították, valószínű, hogy az osztalékkal kapcsolatosan gazdasági hasznok fognak befolyni a gazdálkodó egységhez, és az osztalék összegét megbízhatóan lehet mérni. A járó osztalékot eredményben kell elszámolni, kivéve, ha az osztalék egyértelműen a befektetés költségeinek részleges megtérülését jelenti, mely esetben egyéb átfogó eredményben kell őket bemutatni. A valós érték változás az egyéb átfogó eredményben jelenik meg. Az valós érték változás miatt elszámolt különbözetek később sem számolhatók el eredménnyel szemben, még akkor sem, ha az eszköz értékvesztetté vált vagy értékesítésre kerül.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
49 |
Eredménnyel szemben valós értéken értékelt
Az eszközt valós értéken kell értékelni és a valós érték változásokat az eredménnyel szemben kell elszámolni.
Valós értéken történő értékelés
Az instrumentumok valós értékének meghatározása a mérleg fordulónapján érvényes, tranzakciós költségek levonása nélküli jegyzett piaci árak alapján történik. A piaci jegyzésárral nem rendelkező befektetések valós értékének meghatározása más, lényegében azonos jellemzőkkel rendelkező instrumentumok érvényes piaci értéke, vagy a befektetések alapját képező nettó eszközöktől elvárt pénzáramok alapján történik.
Pénzügyi instrumentumok kivezetése
A pénzügyi eszközök kivezetése akkor történik meg, amikor a Csoport már nem rendelkezik a pénzügyi instrumentumban foglalt jogokkal, amely rendszerint az instrumentum eladásával, vagy az instrumentumból származó valamennyi pénzáramlás független, harmadik fél részére történő átadásával megvalósul. Abban az esetben, ha a Csoport nem adja át és nem is tartja meg a pénzügyi eszközhöz kapcsolódó összes kockázatot és hozamot, de megtartja az eszköz feletti ellenőrzést, a visszatartott hozamot eszközként, míg a megtartott kockázatból eredő lehetséges pénzkiáramlásokat kötelezettségként kell állományba venni.
A gazdálkodó egység akkor, és csak akkor távolíthat el a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásából pénzügyi kötelezettséget (vagy pénzügyi kötelezettség egy részét), amikor az megszűnt – vagyis amikor a szerződésben meghatározott kötelemnek eleget tettek, azt eltörölték, vagy lejárt.
Fedezeti ügyletek
Fedezeti elszámolás szempontjából az ügyletek a következő kategóriákba sorolhatók:
• cash flow fedezeti ügyletek; vagy
• külföldi érdekeltségbe történt nettó befektetés fedezete.
A fedezeti ügylet megkötésekor a Csoport formálisan megjelöli és dokumentálja a fedezeti kapcsolatot, amelyre a Csoport a fedezeti elszámolást alkalmazni kívánja, az ügylet megkötésének kockázatkezelési céljaival és stratégiájával együttesen. A dokumentáció tartalmazza a fedezeti ügylet azonosítását, a kapcsolódó fedezett tételt vagy ügyletet, a fedezni kívánt kockázat jellegét és azt, hogy a gazdálkodó hogyan fogja mérni a fedezeti ügylet hatékonyságát a fedezett tétel valós értékében vagy pénzáramaiban létrejövő, a fedezett kockázatnak tulajdonítható változásoknak való kitettség ellentételezésében. Ezen fedezeti ügyletek várhatóan hatékonyak lesznek a fedezett kockázatnak tulajdonítható valósérték- vagy cash flow-változásokat ellentételező hatások elérésében, és folyamatosan értékelésre kerülnek annak megállapítása érdekében, hogy azok hatékonyak voltak azon pénzügyi beszámolási időszakok alatt folyamatosan, amelyekre vonatkozóan a fedezeti ügyletek megjelölésre kerültek.
A fedezeti elszámolás szigorú követelményeinek megfelelő fedezeti ügyletek elszámolása az alábbiak szerint történik:
Cash flow fedezeti ügyletek
A cash flow fedezeti ügylet a pénzáramok változékonyságából eredő olyan kitettségek fedezése, amelyek egy, a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban szereplő eszköznek vagy kötelezettségnek, vagy egy nagy valószínűséggel előre jelzett ügylettel kapcsolatos bizonyos kockázatnak tulajdoníthatók és amelyek érinthetik az eredményt. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony része az eredménnyel szemben kerül elszámolásra.
Az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket akkor kell a jövedelemre vonatkozó kimutatásba átvezetni, amikor a fedezett tranzakció az eredményre hatást gyakorol. Ha a fedezett ügylet egy nem pénzügyi eszköz vagy kötelezettség megszerzésének költsége, a saját tőkében elszámolt összeget a nem pénzügyi eszköz vagy kötelezettség bekerülési értékében kell figyelembe venni.
Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegeket át kell sorolni az eredménybe. Ha a fedezeti ügylet lejár, eladásra kerül, megszűnik, lecserélés vagy átforgatás nélkül lehívásra kerül vagy a fedezeti megjelölés visszavonásra kerül, a korábban az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt összegek az egyéb átfogó jövedelemben maradnak, amíg az előre jelzett ügylet bekövetkezik. Ha az előre jelzett ügylet várhatóan már nem fog bekövetkezni, ezeket az összegeket át kell sorolni az eredménybe.
Nettó befektetés fedezete
Egy külföldi érdekeltségekbe történt nettó befektetésre vonatkozó fedezeti ügylet, beleértve azon monetáris eszközök fedezetét is, amelyek a nettó befektetés részét képezik, a cash flow fedezeti ügyletekhez hasonló módon kerül elszámolásra. A fedezeti ügylet nyereségének vagy veszteségének hatékony része közvetlenül az egyéb átfogó jövedelemben, míg a nem hatékony része az eredménnyel szemben kerül elszámolásra. A külföldi érdekeltség kivezetésekor az egyéb átfogó jövedelemben így elszámolt nyereség vagy veszteség átsorolásra kerül az eredménybe.
Pénzügyi eszközök értékvesztése
A Csoport az amortizált bekerülési értéken és az egyéb átfogó eredménnyel szemben valósan értékelt pénzügyi eszközökre, illetve azok csoportjaira vonatkozóan minden mérlegfordulónapon értékvesztés-vizsgálatot végez.
Általános megközelítésként a gazdálkodó egységnek értékvesztést kell megjelenítenie a várható hitelezési veszteségre az alábbiak szerint:
• 12 havi várható hitelezési veszteség (azon várható hitelezési veszteség, amely a pénzügyi instrumentummal kapcsolatos, a beszámoló fordulónapja után 12 hónapon belül lehetséges nemteljesítési eseményekből ered), vagy
• Teljes élettaramra várható hitelezési veszteség (a pénzügyi instrumentum várható élettartama alatt lehetséges nemteljesítési eseményekből eredő várható hitelezési veszteség).
A gazdálkodó egységnek minden beszámolási fordulónapon értékelnie kell, hogy a pénzügyi eszköz hitelkockázata jelentősen nőtt-e a kezdeti megjelenítés óta. Amennyiben a pénzügyi instrumentum hitelezési kockázata alacsony a beszámolási fordulónapon, feltételezhető, hogy a pénzügyi eszköz hitelkockázata nem nőtt meg jelentősen és 12 havi várható hitelezési veszteség alkalmazható. A Csoport a hitelkockázat jelentős növekedését az adósságinstrumentumok esetében hitelminősítő intézetek besorolásai alapján határozza meg. Megcáfolható vélelem áll fenn arra az esetre, ha valamely pénzügyi eszköz hitelkockázata jelentősen megnőtt a kezdeti megjelenítés óta, amennyiben a szerződés szerinti kifizetések több mint 30 napja késedelmesek, ezért eseti alapon kell értékelni, hogy a pénzügyi eszköz hitelkockázata jelentősen megnőtt-e ilyen esemény bekövetkezésekor.
Emellett, a Csoport bekerüléstől kezdve a teljes élettartamra várható hitelezési veszteséggel számol a vevőkövetelések, IFRS 15 szerződéses eszközök, lízingkövetelések és egyéb pénzügyi követelések esetében. Minden egyéb pénzügyi eszköz esetében az általános megközelítést alkalmazza a Csoport.
Vevőkövetelésekre a Csoport a várható hitelezési veszteséget az elmúlt három év múltbeli veszteségi ráta átlagának és az előretekintő elemnek a szorzataként számolja. Az előretekintő elem a bankszektor hitelveszteségei és a két évvel későbbi reál-GDP növekedés erőteljes negatív korrelációján
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
50 |
alapul. A többi pénzügyi eszköz esetében a várható hitelezési veszteséget az instrumentum nemteljesítésének valószínűsége és az alapértelmezett veszteségi ráta szorzataként határozza meg.
A gazdálkodó egységnek az eredményben értékvesztés miatti nyereségként vagy veszteségként kell megjelenítenie a várható hitelezési veszteségek (vagy visszaírás) azon összegét, amellyel a beszámoló fordulónapján ki kell igazítani az elszámolt veszteséget.
A fent megnevezett két megközelítéstől függetlenül, értékvesztés kerül elszámolásra, ha az értékvesztés fennállására egyértelmű bizonyíték létezik, amely lényegesen befolyásolja a pénzügyi eszköz vagy az eszközök csoportjának várható jövőbeli pénzáramait. Az ilyen eseteket egyesével kell értékelni. A Csoport által elszámolt maximális értékvesztés ezen pénzügyi eszközök esetében a nem fedezett rész 100%-a. Az értékvesztés összegét az eredményben kell elszámolni.
Amennyiben egy későbbi időszakban az értékvesztés összege csökken, és a csökkenés az értékvesztés elszámolását követő időszakban bekövetkezett eseményből származik, a korábban elszámolt értékvesztés visszaírandó. A jövedelemre vonatkozó kimutatásban elszámolt értékvesztés visszaírását olyan mértékig lehet elszámolni, hogy az eszköz könyv szerinti értéke ne haladja meg az eszköz visszaírás időpontjára vonatkozó amortizált bekerülési értékét.
Jelentős számviteli becslések és feltételezések
A pénzügyi instrumentumok valós értékének meghatározása során a menedzsment becsléseket alkalmaz a valós értékre jelentős hatást gyakorló tényezők jövőbeli alakulásával kapcsolatban (beleértve többek között a hozamgörbéket, árfolyamokat, a kockázatmentes kamatlábakat, illetve az átváltási opcióhoz kapcsolódóan a MOL részvények árfolyamának volatilitását és az elvárt osztalékhozamot).
A pénzügyi eszközök várható hitelezési vesztesége a nemteljesítés kockázatára és a várható veszteség arányára vonatkozó feltételezéseken alapul. A Csoport saját megítélését használta a feltételezések meghatározásakor és az értékvesztés számításhoz használt alapadatok kiválasztásakor, múltbeli tapasztalata és a meglévő piaci viszonyok alapján, valamint minden jelentési időszak végén az előremutató becslések alapján.
20. Pénzügyi kockázatkezelés és tőkekezelés
Pénzügyi kockázatkezelés
A MOL-csoporton belül a pénzügyi kockázatkezelési feladatok központosítottak, ezért a pénzügyi kockázati tényezők Csoport szinten kerülnek meghatározásra és mérésre egy Kockáztatott Érték (Value-at-Risk, VaR) megközelítésre alapuló modell használatával. A felső vezetés részére negyedéves pénzügyi kockázati jelentés készül.
A kockázatkezelés általános megközelítése szerint az üzleti tevékenységet, mint egy megfelelően kiegyensúlyozott portfoliót kezeli. A MOL kizárólag a következő esetekben lép fel aktívan az árukitettség kezelése érdekében:
· Csoport szintű célok – pénzügyi mutatók és célok, valamint nagy összegű kifizetéssel járó tranzakciókkal kapcsolatos kitettségek kezelése.
· Divíziós célok - a normál üzletmenettől történő eltérések (pl.: tervezett finomítói leállások) esetén, a divízió cash flow-jának védelme a piaci árkockázatból fakadó kitettség ellen.
Kovenánsok kezelése
A Csoport a nettó eladósodottsági mutató alkalmazásával követi figyelemmel a tőkeszerkezet alakulását, amely a nettó adósságnak a saját tőke és a nettó adósság összegéhez viszonyított hányadosa.
A Csoport jelenleg alacsony nettó tőkeáttételi státusban van, a hitelmutatók csökkentek 2021-ben. 2021. december 31-én a Nettó adósság / EBITDA mutató 0,6 (2020-ban 1,6), míg a Nettó eladósodottság 18% (2020-ban 27%).
Tőkekezelés
A Csoport tőkekezelésének legfőbb célja a kedvező hitelbesorolás megtartása és a megfelelő pénzügyi mutatók biztosítása annak érdekében, hogy minél jobban támogassa az üzletmenetet és maximalizálja a Csoport részvényesi értékét.
A Csoport a mindenkori gazdasági körülményeknek megfelelően alakítja ki tőkeszerkezetét, melyet szükség esetén változtat. Ennek eszközeként a Csoport változtathatja az osztalék kifizetésének összegét, tőkét juttathat vissza a részvényeseknek vagy új részvényeket bocsáthat ki. A Csoport végezhet saját részvény tranzakciókat is ilyen célból.
a) Főbb kitettségek
A Csoportszintű Kockázatkezelés azonosítja a főbb kockázati tényezőket és méri a Csoport működési eredményére vonatkozó hatásukat. A MOL-csoport főbb kitettségeket alulról építkező (bottom-up) modellezés segítségével kíséri figyelemmel. Ennek megfelelően a gázolaj crack spread, a kőolaj ára és a benzin crack spread járul hozzá leginkább a cash flow volatilitásához. Az árfolyamok, az egyéb finomítói és vegyipari termékek árának cash flow volatilitásra gyakorolt hatása is jelentős.
Termékár kockázat kezelése
A MOL-csoport, mint integrált olaj- és gázipari vállalat, mind eladóként, mind vásárlóként termékár kockázatnak van kitéve. A főbb termékár kockázat abból származik, hogy a Csoport integrált üzleti modelljében a Downstream szegmens több kőolajat használ fel, mint a saját termelésű kőolaj mennyisége. Az Upstream szegmensben „hosszú” kőolaj pozícióval, míg a Downstream szegmensben „hosszú” finomítói és vegyipari árrés pozícióval rendelkezik a Csoport. A termékár kockázat nincs teljes mértékben fedezve, hiszen az olajipari vállalatok részvényeibe befektetők általában hajlandók vállalni az olajipari üzletmenetből származó kockázatokat. Amennyiben szükséges, a Csoport lefedezi a normális üzletmenettől eltérő és a szokásos piaci árváltozásokat meghaladó termékár kockázatokat.
2021-ben a Csoport rövid lejáratú és középtávú termékár csere és opciós ügyleteket kötött. A tranzakciók elsősorban működési kockázatok fedezése céljából kötődtek, hogy csökkentsék az áringadozások hatását a Csoport tevékenységére, ugyanakkor, lehetőség esetén a kedvező határidős görbe struktúrából származó előnyök kihasználása érdekében.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
51 |
A Csoport az év során stratégiai fedezési ügyleteket is kötött a gázolaj crack spread kedvező árazásából származó előnyök kihasználására.
Árfolyamkockázat kezelése
A Csoport azon közgazdasági árfolyamkockázat-kezelési alapelvet alkalmazza, mely szerint az adósságállomány deviza-összetétele a Csoport nettó működési cash flow pozícióját tükrözi (’természetes fedezés’) azonban a devizapiaci környezet függvényében a Csoport gyakorlata ettől eltérhet. A Csoport árfolyamkitettségének kezelésére származékos deviza ügyleteket is alkalmazhat.
Kamatlábkockázat kezelése
A MOL-csoport, mint energiaipari cég, kamatlábkockázatból adódó kitettsége limitált. A fix és változó kamatozású adósság arányát a Csoportszintű Kockázatkezelés felügyeli és rendszeresen jelenti az Igazgatóság számára.
A Csoport a változó kamatozású hitelekből eredő kamatkockázat cash flow-ra gyakorolt hatásának fedezésére kamat swap ügyleteket köthet.
Hitelkockázat
A Csoport termékeit és szolgáltatásait egy olyan üzleti és földrajzi szempontból is diverzifikált vevőportfóliónak értékesíti, amelyet megfelelő hitelkockázati profillal rendelkező vevők széles köre alkot.
Az érvényben lévő politika és eljárások célja megteremteni a vevői hitelkezelés és a Csoport követelésbehajtásának keretrendszerét és alapelveit, hogy minimalizálni tudja a vevők késedelmes vagy nem fizetéséből származó hitelkockázatot, ezen felül célja a kockázatok folyamatos nyomon követése, illetve pénzügyi segítségnyújtás biztosítása az értékesítési folyamatok számára a Csoport értékesítési stratégiájának és kockázatviselési képességének megfelelően.
A Csoport alaposan kiértékeli és rendszeresen ellenőrzi a halasztott fizetési határidővel rendelkező vevők hitelképességét, valamint hitelkockázat mérséklő eszközöket alkalmaz. A tisztán vevői hitelkockázat fedezésekor a leginkább preferált biztosítékfajták a hitelbiztosítások, a bankgaranciák, az akkreditívek, a készpénz letét és a zálogjogok. A Csoportszintű politika elvárja, hogy adott esetben a vevői hitelkockázat fedezésére értékpapír fedezet álljon rendelkezésre.
Az egyedi hitellimitek a vevők külső és belső értékelése, valamint a vevők által nyújtott biztosítékok alapján kerülnek megállapításra. A már meglévő és lehetséges vevőkről az információk ismert és megbízható hitelminősítőktől kerülnek beszerzésre. A vevők belső értékelése a beszerzett információk (demográfiai, pénzügyi és külső információk) alapján történik. A vevői hitellimitek felülvizsgálatára évente legalább egyszer sor kerül.
A vevői hitelkockázat kezelését, beleértve a hitel kitettségek folyamatos figyelemmel kísérését, a hitel korlátok túllépésének és lejáratának, illetve a lejárt követeléseknek és garanciáknak a nyomon követését különféle megoldások segítik. Amennyiben ilyen eset következik be, a Csoport a szállításokat azonnal leállítja. Az újraindításáról szóló döntést mind az üzleti, mind a pénzügyi oldalon kizárólag a kijelölt vezető hozhatja meg.
Likviditási kockázat
A Csoport célja, hogy a likviditási kockázatot megfelelően kezelje, így a felmerülő likviditási igényt bankbetétekből, egyéb készpénz egyenértékesekből és megfelelő mennyiségű rendelkezésre tartott lehívható hitelkeretből biztosítsa. Emellett a napi működés során a Csoport számos csoporton belüli cash-pool segítségével optimalizálja a többlet likviditást és a fellépő likviditási igényt.
A jelenlegi bankhitel keretek kellő mértékű likviditást és pénzügyi rugalmasságot biztosítanak a Csoport számára.
|
Lehívható, fel nem használt, rendelkezésre tartott hitelkeretek |
2021.dec.31 |
2020.dec.31 |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Hosszú lejáratú lehívható hitelkeret |
1.079.285 |
975.549 |
|
Rövid lejáratú lehívható hitelkeret |
156.814 |
87.770 |
|
Összes lehívható hitelkeret |
1.236.099 |
1.063.319 |
A MOL Group Finance Zrt. mint hitelfelvevő, a MOL Nyrt. garanciavállalása mellett, 2021. november 29-én 575 millió EUR összegű rulírozó hitelszerződést írt alá. A hitelkeret 5 éves futamidejű, két alkalommal további egy-egy évvel meghosszabbítható, egyaránt lehívható EUR-ban és USD-ben is. A szerződéskötéssel egyidejűleg a MOL által 2016. június 29-én megkötött 615 millió EUR összegű rulírozó hitelkeret elérhető része megszüntetésre került.
A fentiekkel egyidőben a MOL Group Finance S.A. Bertrange, Zürich Branch mint hitelfelvevő (mint a MOL Group Finance Zrt. jogelődje az adott szerződésben) és a MOL Nyrt. mint garancianyújtó által 2018. július 19-én aláírt 555 millió EUR összegű rulírozó hitelszerződés lejárata a következő szerint változott: 470 millió EUR 2025. július 9-én, 50 millió EUR 2024. július 9-én, 35 millió EUR 2023. július 9-én jár le.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
52 |
|
Pénzügyi kötelezettségek lejárat szerinti megoszlása, szerződéses nem diszkontált kifizetések alapján |
1 hónapon belül esedékes |
1 és 12 hónap között esedékes |
1 és 5 év között esedékes |
5 éven túl esedékes |
Összesen |
|
2021 |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Kölcsönök |
46.176 |
145.524 |
497.597 |
413.368 |
1.102.665 |
|
Eladott "A" részvények eladási és vételi opcióval |
- |
182.419 |
- |
- |
182.419 |
|
Szállítói- és egyéb tartozások |
460.549 |
387.703 |
- |
- |
848.252 |
|
Egyéb pénzügyi kötelezettségek |
994 |
8.124 |
32.116 |
877 |
42.111 |
|
Nem derivatív pénzügyi instrumentumok |
507.719 |
723.770 |
529.713 |
414.245 |
2.175.447 |
|
Derivatívák |
51.659 |
10.727 |
3.920 |
- |
66.306 |
..
|
Pénzügyi kötelezettségek lejárat szerinti megoszlása, szerződéses nem diszkontált kifizetések alapján |
1 hónapon belül esedékes |
1 és 12 hónap között esedékes |
1 és 5 év között esedékes |
5 éven túl esedékes |
Összesen |
|
2020 |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Kölcsönök |
162.988 |
165.388 |
527.010 |
350.356 |
1.205.742 |
|
Eladott "A" részvények eladási és vételi opcióval |
- |
191.848 |
- |
- |
191.848 |
|
Szállítói- és egyéb tartozások |
305.713 |
245.005 |
- |
- |
550.718 |
|
Egyéb pénzügyi kötelezettségek |
1.098 |
6.447 |
48.412 |
678 |
56.635 |
|
Nem derivatív pénzügyi instrumentumok |
469.799 |
608.688 |
575.422 |
351.034 |
2.004.943 |
|
Derivatívák |
23.721 |
7.008 |
4.174 |
- |
34.903 |
b) Érzékenység vizsgálat
A nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a Csoport Kockázatkezelési Vezetése érzékenységi vizsgálatot készít. A Pénzügyi Kockázatkezelési Modellnek megfelelően a főbb érzékenységi mutatók a következők:
|
2021 |
2020 |
|
|
milliárd forint |
milliárd forint |
|
|
Brent kőolaj ára (+/- 10 USD/bbl változás; fix crack spreadek és vegyipari árrés esetén) |
||
|
Upstream |
+55,7/-55,7 |
+59,1/-59,1 |
|
Downstream |
-5,4/+5,4 |
-4,7/+4,7 |
|
Árfolyam (+/- 15 HUF/USD változás; fix crack spreadek) |
||
|
Upstream |
+21,8/-21,8 |
+13,9/-13,9 |
|
Downstream |
+6,4/-6,4 |
+4,4/-4,4 |
|
Gáz Midstream |
+0,4/-0,4 |
+0,4/-0,4 |
|
Árfolyam (+/- 15 HUF/EUR változás; fix crack spreadek / vegyipari árrés esetén) |
||
|
Upstream |
+6,8/-6,8 |
+2,3/-2,3 |
|
Downstream |
+33,3/-33,3 |
+19,3/-19,3 |
|
Finomítói árrés (+/- 1 USD/bbl változás) |
||
|
Downstream |
+34,9/-34,9 |
+35,6/-35,6 |
|
Integrált vegyipari árrés (+/- 100 EUR/t változás) |
||
|
Downstream |
+50,4/-50,4 |
+48,3/-48,3 |
|
*Az újrabeszerzési árakkal becsült üzleti tevékenység nyereségét (+) / veszteségét (-) és ezen eredménykategória számítási metódusát az IFRS nem szabályozza. A "tiszta" újrabeszerzési árakkal becsült üzleti tevékenység nyeresége (+) / vesztesége (-) üzleti tevékenység nyereségéből (+) / veszteségéből (-) történő levezetését, valamint a vonatkozó definíciókat a 3. sz. melléklet tartalmazza. |
||
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
53 |
c) Kölcsönök
Számviteli politika
Valamennyi hitel és kölcsön valós értéken kerül felvételre, mely a kapott ellenérték kibocsátási költségekkel csökkentett értéke. A kezdeti megjelenítést követően a kamatozó hitelek és kölcsönök az effektív kamatláb módszerével számított amortizált bekerülési értéken kerülnek értékelésre.
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Hosszú lejáratú hitelek |
|
|
|
Eurobond 750 millió EUR, lejárat: 2023 |
275.654 |
272.287 |
|
Eurobond 650 millió EUR, lejárat: 2027 |
237.046 |
234.179 |
|
HUF bond 28.400 millió HUF, lejárat: 2029 |
28.599 |
28.622 |
|
HUF bond 36.600 millió HUF, lejárat: 2030 |
34.758 |
34.579 |
|
HUF bond 35.500 millió HUF, lejárat: 2031 |
35.404 |
- |
|
HRK bond 2.000 millió HRK, lejárat: 2026 |
97.385 |
- |
|
Schuldschein 130 millió EUR, lejárat: 2020 és 2027 között |
18.409 |
39.162 |
|
Bankhitelek |
11.764 |
110.240 |
|
Pénzügyi lízing kötelezettség |
127.137 |
101.297 |
|
Egyéb |
336 |
632 |
|
Hosszú lejáratú hitelek összesen |
866.492 |
820.998 |
|
Rövid lejáratú hitelek |
|
|
|
Eurobond 750 millió EUR, lejárat: 2023 |
5.286 |
5.200 |
|
Eurobond 650 millió EUR, lejárat: 2027 |
930 |
925 |
|
HUF bond 28.400 millió HUF, lejárat: 2029 |
146 |
146 |
|
HUF bond 36.600 millió HUF, lejárat: 2030 |
170 |
162 |
|
HUF bond 35.500 millió HUF, lejárat: 2031 |
486 |
- |
|
HRK bond 2.000 millió HRK, lejárat: 2026 |
72 |
- |
|
Schuldschein 130 millió EUR, lejárat: 2020 és 2027 között |
21.434 |
4.071 |
|
Bankhitelek |
121.604 |
278.479 |
|
Pénzügyi lízing kötelezettség |
34.809 |
32.160 |
|
Egyéb |
679 |
647 |
|
Rövid lejáratú hitelek összesen |
185.616 |
321.790 |
|
Bruttó hitelállomány (rövid- és hosszú lejáratú) összesen |
1.052.108 |
1.142.788 |
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
367.447 |
193.877 |
|
Rövid lejáratú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok |
845 |
14.511 |
|
Nettó hitelállomány* |
683.816 |
934.400 |
|
Saját tőke |
3.058.544 |
2.484.088 |
|
Tőke és nettó hitelállomány |
3.742.360 |
3.418.488 |
|
Eladósodottsági mutató (%)** |
18% |
27% |
|
Üzleti tevékenység nyeresége |
612.885 |
64.994 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
507.437 |
514.395 |
|
Jelentett EBITDA |
1.120.322 |
579.389 |
|
Nettó hitelállomány / Jelentett EBITDA |
0,61 |
1,61 |
|
*Hosszú lejáratú hitelek és
Rövid lejáratú hitelek csökkentve a Pénzeszközök és pénzeszköz
egyenértékesekkel és Rövid lejáratú hitelviszonyt megtestesítő
értékpapírokkal. |
||
2021. április 8-án a Csoport sikeres kötvényaukciót tartott minősített befektetők részére a Magyar Nemzeti Bank által meghirdetett Növekedési Kötvényprogram keretein belül, melynek célja a monetáris politikai transzmisszió hatékonyságának növelése a hazai vállalatikötvény-piac likviditásának bővítésén keresztül. A kötvények a következő paraméterekkel kerülnek forgalomba hozatalra:
• teljes névérték: 35.500 millió forint
• futamidő: 10 év
• hozam: 1,926% (kupon: 1,9%)
2021 decemberében a Csoport 2.000 millió horvát kuna összértékű fix kamatozású kötvényt bocsátott ki. A kötvények 2026 decemberében járnak le, éves kamatozásuk 0,875%.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
54 |
A Csoport bruttó adósságát pénznemenkénti bontásban az alábbi táblázat foglalja össze:
|
Bruttó hitelállomány devizanemenként |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
|
millió forint |
millió forint |
||
|
EUR |
731.611 |
832.052 |
|
|
USD |
65.365 |
182.130 |
|
|
HUF |
133.480 |
92.408 |
|
|
HRK |
110.851 |
26.265 |
|
|
CZK |
10.411 |
9.650 |
|
|
Egyéb |
390 |
283 |
|
|
Összesen |
1.052.108 |
1.142.788 |
Az alábbi táblázat mutatja be az év végén fennálló kibocsátott kötvényeket:
|
|
Pénznem |
Kibocsátott összeg |
Kupon |
Típus |
Kamatfizetés gyakorisága |
Forgalomba hozatal napja |
Lejárat dátuma |
Kibocsátó |
|
Eurobond |
EUR |
750 |
2,6% |
Fix |
Éves |
2016.04.28. |
2023.04.28. |
MOL Nyrt. |
|
Eurobond |
EUR |
650 |
1,5% |
Fix |
Éves |
2020.10.08. |
2027.10.08. |
MOL Nyrt. |
|
HRK bond |
HRK |
2.000 |
0,875% |
Fix |
Féléves |
2021.12.06 |
2026.12.06 |
INA d.d. |
|
HUF bond |
HUF |
28.400 |
2,0% |
Fix |
Éves |
2019.09.24 |
2029.09.24 |
MOL Nyrt. |
|
HUF bond |
HUF |
36.600 |
1,1% |
Fix |
Éves |
2020.09.22 |
2030.09.22 |
MOL Nyrt. |
|
HUF bond |
HUF |
35.500 |
1,9% |
Fix |
Éves |
2021.04.12 |
2031.04.12 |
MOL Nyrt. |
Lízingbevevőként a Csoport teljes jövőbeni minimális lízing fizetésének egyeztetését a pénzügyi lízingből eredő kötelezettségek jelenértékével az alábbi táblázat tartalmazza:
|
Lízingbevétel |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
||
|
Minimális lízing fizetések |
Pénzügyi lízingből eredő kötelezettségek jelenértéke |
Minimális lízing fizetések |
Pénzügyi lízingből eredő kötelezettségek jelenértéke |
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
1 éven belül esedékes |
36.294 |
34.809 |
33.335 |
32.155 |
|
1-5 éven belül esedékes |
73.818 |
67.007 |
74.139 |
67.919 |
|
5 éven túl esedékes |
79.133 |
60.130 |
42.667 |
33.383 |
|
Összesen |
189.245 |
161.946 |
150.141 |
133.457 |
|
Jövőbeni finanszírozási költségek |
27.299 |
n/a |
16.684 |
n/a |
|
Pénzügyi lízingből eredő kötelezettségek jelenértéke |
161.946 |
161.946 |
133.457 |
133.457 |
Lízingbeadóként a Csoport teljes jövőbeni minimális lízing díjainak egyeztetését a pénzügyi lízingből eredő követelések jelenértékével az alábbi táblázat tartalmazza:
|
Lízingbeadás |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
||
|
Minimális lízing díjak |
Pénzügyi lízingből eredő követelések jelenértéke |
Minimális lízing díjak |
Pénzügyi lízingből eredő követelések jelenértéke |
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
1 éven belül esedékes |
894 |
608 |
894 |
581 |
|
1-5 éven belül esedékes |
3.889 |
2.902 |
3.716 |
2.736 |
|
5 éven túl esedékes |
3.661 |
2.842 |
4.555 |
3.526 |
|
Maradványérték |
n/a |
1.554 |
n/a |
1.889 |
|
Összesen |
8.444 |
7.906 |
9.165 |
8.732 |
|
Jövőbeni finanszírozási költségek |
538 |
n/a |
433 |
n/a |
|
Pénzügyi lízingből eredő követelések jelenértéke |
7.906 |
7.906 |
8.732 |
8.732 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
55 |
d) Saját tőke
Számviteli politika
A konszolidált éves beszámolóban szereplő tartalékok értéke nem azonos a tulajdonosoknak osztalékként kifizethető tartalékok összegével. Az osztalék mértékének meghatározására a magyar számviteli törvény előírásai alapján a MOL Nyrt. saját tőke megfeleltetése szolgál.
Átváltási tartalék
Az átváltási tartalék a külföldi társaságok konszolidációja során keletkező átváltási különbözeteket tartalmazza. Az olyan monetáris eszköz kapcsán keletkező átváltási különbözet, amely tartalmilag a Csoport külföldi társaságba történő befektetésének részét képezi, a konszolidált éves beszámolóban a befektetés megszüntetéséig az egyéb átfogó jövedelem elemeként kerül kimutatásra. Amikor a kapcsolódó eszközök kivezetésre kerülnek, a felhalmozott értékelési tartalék vagy az átváltási tartalék ugyanabban az időszakban kerül elszámolásra bevételként vagy költségként, amikor az értékesített eszközökből származó nyereség vagy veszteség.
Valós érték értékelési tartalék
A valós érték értékelési tartalék a hatékony cash flow fedezeti ügyletek és az egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt eszközök valós értékének halmozott nettó változását tartalmazza.
Az összetett instrumentumok tőkerésze és a visszavásárlási árak különbözete
Az összetett instrumentumok tőkerésze tartalmazza az instrumentum kibocsátásából származó bevétel kötelezettség részen felüli értékét. A kötelezettség rész az instrumentumhoz kapcsolódó jövőbeni kifizetések jelenértékeként kerül meghatározásra. Az összetett instrumentumok tőkerésze akkor kerül kimutatásra, amikor azok szerződéses feltételei a Csoport számára kötelezővé válnak.
Visszavásárolt saját részvények
A visszavásárolt saját részvények névértéke a jegyzett tőkéből kerül levonásra. A névérték és a bekerülési érték közötti különbözet közvetlenül az eredménytartalékban kerül elszámolásra. Annak érdekében, hogy következetesen megkülönböztethető legyen a visszavásárolt saját részvény ügyletek tőketartalék és eredménytartalék hatása, a saját részvény visszavásárlási és viszonteladási ügyletek a tőketartalék helyett az eredménytartalékra hatnak.
Jegyzett tőke
2021-ben nem volt változás a kibocsátott részvények darabszámában. 2021. december 31-én az összes kibocsátott részvény névértéke 102.429 millió forint, ami 819.424.824 darab 125 forint névértékű „A” sorozatú, egy darab 1.000 forint névértékű „B” sorozatú és 578 darab 1.001 forint névértékű „C” sorozatú részvényt foglal magában. A kibocsátott jegyzett tőke összege 2021. december 31-én 78.163 millió forint, míg 2020. év végén 78.249 millió forint volt.
Az „A” sorozatú törzsrészvények 125 forint névértékűek, a „C” sorozatú törzsrészvények 1.001 forint névértékűek. Minden 125 forint, azaz egyszázhuszonöt forint névértékű „A” sorozatú részvény egy szavazatra, illetve minden 1.001 forint, azaz egyezeregy forint névértékű „C” sorozatú részvény nyolc egész nyolcezred szavazatra jogosít, kivéve az alábbiakat. Az Alapszabálynak megfelelően egy részvényes vagy részvényesi csoport sem gyakorolhatja a szavazati jogok több, mint 10%-át, kivéve a Társaság megbízásából a Társaság részvényeit vagy azokat megtestesítő értékpapírokat kezelő letét- és értékpapír-kezelőt.
A „B” sorozatú részvény, névre szóló, 1.000 forint névértékű, Alapszabályban meghatározott szavazatelsőbbségi jogokat biztosító részvény. A „B” sorozatú részvény tulajdonosa a magyar állam nevében tulajdonosi jogokat gyakorló MNV Zrt. A „B” sorozatú részvény névértékének megfelelően nyolc szavazatra jogosít. A „B” sorozatú részvény tulajdonosának igen szavazata szükséges az Alapszabály 12.4 Cikkelye alapján a következő ügyekhez: a „B” sorozatú részvénnyel kapcsolatos adatok megváltoztatása, szavazati jogok és részvényesi csoportok meghatározása, a közgyűlésen minősített többséget igénylő döntések listája, továbbá ezen 12.4 Cikkely módosítása. Továbbá, azon határozati javaslat elfogadásához, amelyet az Igazgatóság nem támogat, a „B” sorozatú részvény tulajdonosának igen szavazata szükséges az alábbi kérdésekben: az Igazgatóság, a Felügyelő Bizottság tagjai, valamint a könyvvizsgáló megválasztása, visszahívása, az adózott eredmény felhasználására vonatkozó döntés, illetve az Alapszabály egyes pontjainak módosítása.
Az Igazgatóság az Alapszabály 17.D Cikkelyének felhatalmazása alapján 2024. április 10-ig jogosult az alaptőkét, a Gazdasági Társaságokról szóló törvényi szabályozás adta kereteken belül, bármely választott módon, egy vagy több részletben felemelni, de az alaptőke felemelésének mértéke összesen nem haladhatja meg a 30 milliárd forintot.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
56 |
A törzsrészvény, a saját és a kibocsátható részvények darabszámának változásai:
|
"A" és "B" sorozatú részvények |
Összes |
Visszavásárolt |
Visszavásárlási kötelezettséggel rendelkező részvények darabszáma |
Visszaadási megállapodás alatt lévő részvények darabszáma |
Kintlévő részvények darabszáma |
Kibocsátható |
|
2020. jan. 01. |
819.424.825 |
-66.371.763 |
-117.790.023 |
- |
635.263.039 |
1.059.424.825 |
|
Igazgatóság tagjainak és MRP programban részt vevőknek juttatott részvények |
- |
264.444 |
- |
- |
264.444 |
- |
|
MUFG Securities EMEA Plc. részvény |
- |
-10.951.702 |
10.951.702 |
- |
- |
- |
|
Commerzbank A.G. részvény opciós |
- |
10.732.876 |
-10.732.876 |
- |
- |
- |
|
MOL
Vagyonkezelő Kft. által vásárolt |
- |
-9.537.994 |
- |
- |
-9.537.994 |
- |
|
2020. dec. 31. |
819.424.825 |
-75.864.139 |
-117.571.197 |
- |
625.989.489 |
1.059.424.825 |
|
Igazgatóság tagjainak és MRP programban részt vevőknek juttatott részvények |
- |
164.124 |
- |
- |
164.124 |
- |
|
Commerzbank A.G. részvény opciós |
- |
-888.250 |
888.250 |
- |
- |
- |
|
ING Bank N.V. részvény opciós szerződés elszámolása |
- |
-2.460.040 |
2.460.040 |
- |
- |
- |
|
MOL Vagyonkezelő Kft. által vásárolt |
- |
-850.000 |
- |
- |
-850.000 |
- |
|
Alapítói
részvénytranszfer a |
- |
42.977.996 |
- |
-42.977.996 |
- |
- |
|
2021. dec. 31. |
819.424.825 |
-36.920.309 |
-114.222.907 |
-42.977.996 |
625.303.613 |
1.059.424.825 |
|
"C" sorozatú részvények |
|
|
|
|
|
|
|
2020. dec. 31. |
578 |
-578 |
- |
- |
- |
578 |
|
2021. dec. 31. |
578 |
-578 |
- |
- |
- |
578 |
A MOL Igazgatósága a MOL Nyrt. 2021-es Éves Rendes Közgyűlés nevében meghozott 7/2020. (04.30.) számú határozatában kapott felhatalmazás alapján úgy döntött, hogy sor kerülhet maximum 40.971.270 darab (5%) MOL Nyrt. által kibocsátott “A” sorozatú törzsrészvény megvásárlására egy éves periódus során a 7/2020. (04.30.) számú közgyűlési határozat keretében és feltételei szerint. A saját részvények vásárlásának végrehajtására az Igazgatóság a MOL Vagyonkezelő Kft.-t jelölte ki. MOL Vagyonkezelő Kft. 10.387.994 darab részvényt vásárolt meg 2021. április 30-ig.
Osztalék
2021 áprilisában az Igazgatóság a MOL Nyrt. 2021-es Éves Rendes Közgyűlése nevében meghozott döntése értelmében a 2020-as év üzleti eredményéből 75.875 millió forintnyi osztalék kifizetésére került sor, amely 95,02 forint részvényenkénti osztalékot jelent. Az osztalékfizetésre jogilag rendelkezésre álló tartalékok teljes összege a MOL saját tőke megfeleltetése alapján 2021. december 31-én 1.852.814 millió forint, 2020. december 31-én 1.506.304 millió forint volt (módosított).
A jóváhagyott osztalék (75.875 millió forint) és a saját tőke változásaira vonatkozó kimutatásban bemutatott osztalék (63.226 millió forint) eltér egymástól, mert a következők nem osztalékként kerülnek bemutatásra: a visszaadási megállapodás alatt lévő részvények után fizetett osztalék (4.084 millió forint) lényegében a MOL társadalmi felelősségvállalási tevékenységéhez való hozzájárulását jelenti, ezért a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül elszámolásra, saját részvényekre vonatkozó put és call opciós tranzakciók után fizetett osztalék (7.045 millió forint) pénzügyi kötelezettség csökkenésként kerül elszámolásra, a MOL Nyrt. Munkavállalói Részvénytulajdonosi Program Szervezetének fizetett osztaléknak (1.520 millió forint) nincs hatása a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásra, mert a szervezet a konszolidációba bevonásra kerül.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
57 |
Visszaadási megállapodás alatt lévő részvények
2021. július 13-án a MOL és a Magyar Állam MOL-Új Európa Alapítvány néven új közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványt hozott létre, 25 évre. Az Alapítvány közérdekű célokat valósít majd meg kiemelten a sport, kultúra, egészségügy és környezetvédelem területén. Egyúttal helyettesíti a MOL korábban végzett hasonló társadalmi felelősségvállalási tevékenységének jelentős részét. A Csoport összesen 42.977.996 darab „A” sorozatú névre szóló MOL törzsrészvényt ruházott át az MOL-Új Európa Alapítvány részére. Az Alapítvány közérdekű céljainak és közfeladatainak megvalósítására elsődlegesen az alapítók által rendelt vagyon hozama használható fel. Az ezen részvényekre járó jövőbeni osztalék lényegében a MOL társadalmi felelősségvállalási tevékenységéhez való hozzájárulását jelenti, ezért a jövedelemre vonatkozó kimutatásban kerül elszámolásra. Mivel az alapító okirat tartalmilag egy támogatási megállapodás az átadott MOL részvények saját tőke csökkentő elemként maradnak kezelve. Az Alapítók a MOL-lal egyeztetve vagyonkezelőt jelölnek ki az Alapítvány vagyonkezelésének ellenőrzésére. Az Alapítvány 25 éves határozott időtartamra jött létre, melynek végén a kuratórium további 25 éves meghosszabbításról dönthet. Az Alapítvány megszűnésekor a Csoport visszakapja az Alapítványnál lévő részvényeket. A kuratórium öt tagjából kettő a MOL-csoport kulcspozícióban lévő vezetőinek tagja. Az alapítók a megalapítás után nem jelölhetik ki és hívhatják vissza a kuratórium tagjait. Az Alapítvány a MOL-tól független, így a Csoport nem konszolidálja, az egy részvényre jutó eredmény ennek megfelelően kerül bemutatásra.
Saját részvényekre vonatkozó put és call opciós tranzakciók
A MOL Nyrt. („MOL”) és egyes pénzintézetek között három, 2021. december 31-én összesen 74.138.899 darab „A” sorozatú MOL törzsrészvényre („Részvény”) vonatkozó opciós szerződés áll fenn. A MOL Nyrt. amerikai típusú vételi opciókkal, míg a pénzintézetek európai típusú eladási opciókkal rendelkeznek az „A” sorozatú MOL törzsrészvényekre vonatkozóan. Mind a vételi, mind az eladási opciók lejárata azonos.
|
Pénzintézet |
MOL törzsrészvények darabszáma |
Kötési árfolyam részvényenként |
Lejárat |
|
ING Bank N.V. |
36.719.933 |
6,6043EUR |
2022.06.23 |
|
Commerzbank AG |
9.844.626 |
6,7389 EUR |
2022.06.16 |
|
UniCredit Bank AG |
27.574.340 |
6,72764 EUR |
2022.06.14 |
A MOL és az ING Bank N.V. (“ING”) 2021. június 14-én megállapodást kötött, melynek értelmében a közöttük 2020. június 17-én létrejött opciós szerződés alapján 39.179.973 darab „A” sorozatú MOL törzsrészvény („Részvény”) vonatkozásában fennálló opciós jogok 2021. június 25-én részben fizikailag, részben pénzügyi teljesítéssel elszámolásra kerülnek. Egyidejűleg a MOL és az ING újabb részvény opciós szerződést kötött, mely alapján 2021. június 25-én kezdődő hatállyal a MOL amerikai típusú vételi jog, az ING pedig európai típusú eladási jog jogosultjává vált 36.719.933 darab MOL részvény vonatkozásában. A vételi és eladási jogok lejárata 2022. június 23., lehívási ára egyaránt 6,60430 euró részvényenként.
A MOL és a Commerzbank A.G. (“Commerzbank”) 2021. június 14-én megállapodást kötött, melynek értelmében a közöttük 2020. június 16-án létrejött opciós szerződés alapján 10.732.876 darab „A” sorozatú MOL törzsrészvény („Részvény”) vonatkozásában fennálló opciós jogok 2021. június 18-án részben fizikai, részben pénzügyi teljesítéssel kerülnek elszámolásra. Egyidejűleg a MOL és a Commerzbank visszavonhatatlanul elkötelezte magát, hogy 2021. június 16-án újabb részvény opciós szerződést köt. A részvény opciós szerződés alapján 2021. június 18-án kezdődő hatállyal a MOL amerikai típusú vételi jog, a Commerzbank pedig európai típusú eladási jog jogosultjává vált 9.844.626 darab MOL részvény vonatkozásában. A vételi és eladási jogok lejárata 2022. június 16., lehívási ára egyaránt 6,73890 euró részvényenként.
A MOL és az UniCredit Bank AG (“UniCredit”) 2021. június 14-én megállapodást kötött, melynek értelmében a közöttük 2019. november 11-én létrejött opciós szerződés alapján 27.574.340 darab „A” sorozatú MOL törzsrészvény („Részvény”) vonatkozásában fennálló opciós jogok 2021. június 16-án kerülnek pénzbeli elszámolásra. Egyidejűleg a MOL és az UniCredit újabb részvény opciós szerződést kötött. A részvény opciós szerződés alapján 2021. június 16-án kezdődő hatállyal a MOL amerikai típusú vételi jog, az UniCredit pedig európai típusú eladási jog jogosultjává vált 27.574.340 darab MOL részvény vonatkozásában. A vételi és eladási jogok lejárata 2022. június 14., lehívási ára egyaránt 6,72764 euró részvényenként.
Részvény swap megállapodás az OTP-vel
A MOL Nyrt. („MOL”) és az OTP Bank Nyrt. (“OTP”) részvénycsere és részvény swap megállapodást kötöttek 2009-ben. A szerződések alatt, eredetileg a MOL 40.084.008 részvényt cserélt el az OTP 24.000.000 darab részvényére. A szerződés elszámolást tartalmaz a részvényárak relatív mozgásának függvényében, mely történhet részvényben vagy pénzbeli elszámolásként is. A szerződés eredeti lejárata 2012 július 11. volt. 2012 során a lejárat 2017 július 11-ére lett módosítva, majd 2017-ben 2022 július 11-ére, mely nem okozott mozgást a MOL saját részvényei tekintetében.
A lejáratig mindkét fél kezdeményezheti az ügylet pénzbeli vagy fizikai (részvényben történő) elszámolását.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
58 |
|
Eredménnyel szemben valós értéken értékelt |
Fedezeti elszámolásba bevont derivatívák |
Amortizált bekerülési értéken értékelt |
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt |
Könyv szerinti érték összesen |
||
|
2021. dec. 31. |
fedezeti elsz.* |
|||||
|
Pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Pénzügyi eszközök |
|
|
|
|
|
- |
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök |
Tőkeinstrumentumok |
8.360 |
- |
- |
85.982 |
94.342 |
|
Adott kölcsönök |
- |
- |
53.141 |
- |
53.141 |
|
|
Betétek |
- |
- |
361 |
- |
361 |
|
|
Pénzügyi lízing követelések |
- |
- |
7.298 |
- |
7.298 |
|
|
Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok |
- |
- |
- |
19.393 |
19.393 |
|
|
Termékár ügyletek |
2.418 |
- |
- |
- |
2.418 |
|
|
Egyéb |
- |
- |
30.952 |
- |
30.952 |
|
|
Befektetett pénzügyi eszközök összesen |
10.778 |
|
91.752 |
105.375 |
207.905 |
|
|
Vevő- és egyéb követelések |
- |
- |
753.850 |
- |
753.850 |
|
|
Pénzügyi lízing követelések |
- |
- |
169 |
- |
169 |
|
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
- |
- |
367.447 |
- |
367.447 |
|
|
Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok |
- |
- |
- |
845 |
845 |
|
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök |
Termékár ügyletek |
43.199 |
- |
- |
- |
43.199 |
|
Adott kölcsönök |
- |
- |
848 |
- |
848 |
|
|
Betétek |
- |
- |
67 |
- |
67 |
|
|
Pénzügyi lízing követelések |
- |
- |
608 |
- |
608 |
|
|
Deviza származékos ügyletek |
277 |
- |
- |
- |
277 |
|
|
Egyéb származékos ügyletek |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Egyéb |
- |
- |
16.080 |
- |
16.080 |
|
|
Rövid lejáratú pénzügyi eszközök összesen |
43.476 |
|
1.139.069 |
845 |
1.183.390 |
|
|
Pénzügyi eszközök összesen |
54.254 |
|
1.230.821 |
106.220 |
1.391.295 |
|
|
|
|
|
|
|
|
- |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
|
|
|
|
- |
|
|
Kölcsönök (Hosszú lejáratú hitelek) |
- |
- |
739.349 |
- |
739.349 |
|
|
Pénzügyi lízing kötelezettségek |
- |
- |
127.143 |
- |
127.143 |
|
|
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
Deviza származékos ügyletek |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Egyéb származékos ügyletek |
3.895 |
- |
- |
- |
3.895 |
|
|
Egyéb |
- |
- |
32.994 |
- |
32.994 |
|
|
Kamat származékos ügyletek |
- |
24 |
- |
- |
24 |
|
|
Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen |
3.895 |
24 |
899.486 |
n/a. |
903.405 |
|
|
Szállítói- és egyéb tartozások |
- |
- |
848.241 |
- |
848.241 |
|
|
Kölcsönök (Rövid lejáratú hitelek) |
- |
- |
150.807 |
- |
150.807 |
|
|
Pénzügyi lízing kötelezettségek |
- |
- |
34.809 |
- |
34.809 |
|
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
Eladott "A" részvények eladási és vételi opcióval |
- |
- |
181.669 |
- |
181.669 |
|
Termékár ügyletek |
51.820 |
- |
- |
- |
51.820 |
|
|
Deviza származékos ügyletek |
30 |
- |
- |
- |
30 |
|
|
Egyéb származékos ügyletek |
10.170 |
- |
- |
- |
10.170 |
|
|
Egyéb |
- |
- |
9.117 |
- |
9.117 |
|
|
Kamat származékos ügyletek |
- |
4 |
- |
- |
4 |
|
|
Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen |
62.020 |
4 |
1.224.643 |
n/a. |
1.286.667 |
|
|
Pénzügyi kötelezettségek összesen |
65.915 |
28 |
2.124.129 |
n/a. |
2.190.072 |
|
|
* fedezeti elsz.: fedezeti elszámolás alatt |
||||||
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
59 |
|
Eredménnyel szemben valós értéken értékelt |
Fedezeti elszámolásba bevont derivatívák |
Amortizált bekerülési értéken értékelt |
Egyéb átfogó eredménnyel szemben valós értéken értékelt |
Könyv szerinti érték összesen |
||
|
2020. dec. 31. |
fedezeti elsz.* |
|||||
|
Pénzügyi instrumentumok könyv szerinti értéke |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Pénzügyi eszközök |
|
|
|
|
|
|
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök |
Tőkeinstrumentumok |
6.664 |
- |
- |
67.565 |
74.229 |
|
Adott kölcsönök |
- |
- |
41.869 |
- |
41.869 |
|
|
Betétek |
- |
- |
356 |
- |
356 |
|
|
Pénzügyi lízing követelések |
- |
- |
8.151 |
- |
8.151 |
|
|
Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Termékár ügyletek |
1.819 |
- |
- |
- |
1.819 |
|
|
Egyéb |
- |
- |
25.992 |
- |
25.992 |
|
|
Befektetett pénzügyi eszközök összesen |
8.483 |
- |
76.368 |
67.565 |
152.416 |
|
|
Vevő- és egyéb követelések |
- |
- |
523.021 |
- |
523.021 |
|
|
Pénzügyi lízing követelések |
- |
- |
257 |
- |
257 |
|
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
- |
- |
193.877 |
- |
193.877 |
|
|
Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok |
- |
- |
- |
14.511 |
14.511 |
|
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök |
Termékár ügyletek |
16.667 |
- |
- |
- |
16.667 |
|
Adott kölcsönök |
- |
- |
4.556 |
- |
4.556 |
|
|
Betétek |
- |
- |
62 |
- |
62 |
|
|
Pénzügyi lízing követelések |
- |
- |
581 |
- |
581 |
|
|
Egyéb származékos ügyletek |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Egyéb |
- |
- |
- |
- |
- |
|
|
Rövid lejáratú pénzügyi eszközök összesen |
- |
- |
2.270 |
- |
2.270 |
|
|
Pénzügyi eszközök összesen |
16.667 |
- |
724.624 |
14.511 |
755.802 |
|
|
|
|
25.150 |
- |
800.992 |
82.076 |
908.218 |
|
Pénzügyi kötelezettségek |
|
|
|
|
|
|
|
Kölcsönök (Hosszú lejáratú hitelek) |
- |
- |
719.701 |
- |
719.701 |
|
|
Pénzügyi lízing kötelezettségek |
|
- |
- |
101.297 |
- |
101.297 |
|
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
Deviza származékos ügyletek |
- |
1.121 |
- |
- |
1.121 |
|
Egyéb származékos ügyletek |
3.053 |
- |
- |
- |
3.053 |
|
|
Egyéb |
- |
- |
45.193 |
- |
45.193 |
|
|
Hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen |
3.053 |
1.121 |
866.191 |
n/a. |
870.365 |
|
|
Szállítói- és egyéb tartozások |
- |
- |
549.642 |
- |
549.642 |
|
|
Kölcsönök (Rövid lejáratú hitelek) |
- |
- |
289.630 |
- |
289.630 |
|
|
Pénzügyi lízing kötelezettségek |
|
- |
- |
32.160 |
- |
32.160 |
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
Eladott "A" részvények eladási és vételi opcióval |
- |
- |
191.105 |
- |
191.105 |
|
Termékár ügyletek |
23.936 |
- |
- |
- |
23.936 |
|
|
Deviza származékos ügyletek |
202 |
- |
- |
- |
202 |
|
|
Egyéb származékos ügyletek |
6.591 |
- |
- |
- |
6.591 |
|
|
Egyéb |
- |
- |
7.544 |
- |
7.544 |
|
|
Rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek összesen |
30.729 |
- |
1.070.081 |
n/a. |
1.100.810 |
|
|
Pénzügyi kötelezettségek összesen |
33.782 |
1.121 |
1.936.272 |
n/a. |
1.971.175 |
|
|
* fedezeti elsz.: fedezeti elszámolás alatt |
||||||
A Csoport nem rendelkezik olyan instrumentumokkal, ahol a valós érték opciót választotta, amely szerint a kezdeti megjelenítéskor az eredménnyel szemben valós értéken értékeltnek jelöl egy pénzügyi instrumentumot, azon célból kifolyólag, hogy az értékelési vagy megjelenítési következetlenségeket csökkentse. A Csoport nem rendelkezik olyan instrumentummal, amely besorolása megváltozott az üzleti modell módosításának következtében.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
60 |
tőkeinstrumentum az INA d.d. részesedése a JANAF vállalatban, amely az Adria csővezeték rendszert birtokolja és üzemelteti. A részvények piaci értéke 2021. december 31-én 29.762 millió forint (2020. év végén 24.711 millió forint).
Az amortizált bekerülési értéken értékelt pénzügyi instrumentumok valós értéke, a kibocsátott kötvényeket kivéve, megközelíti a könyv szerinti értéküket. A kibocsátott kötvények valós értéke 2021. év végén 708.965 millió forint, míg könyv szerinti értéke 715.936 millió forint volt (2020. év végén a valós érték 603.386 millió forint, míg a könyv szerinti érték 576.100 millió forint volt). A kibocsátott kötvények valós értékéből 535.141 millió a 1. szintű kategóriának felelnek meg és 173.823 millió a 2. szintű kategóriának.
Értékvesztés kizárólag a vevőkövetelések esetén és az adott kölcsönök esetén került elszámolásra. A többi pénzügyi instrumentum esetében nem került értékvesztés elszámolásra lejárat, múltbeli tapasztalat, várakozások és a hitelkockázat változása alapján.
A vevői szerződésekből származó szerződéses követelések és kötelezettségek nem jelentősek a Csoport számára.
A fedezeti elszámolásba bevont fedezeti instrumentumok könyv szerinti értékét az alábbi táblázat foglalja össze.
|
Fedezeti instrumentumok könyv szerinti értéke |
2021 |
2020 |
||
|
millió forint |
millió forint |
|||
|
Külföldi érdekeltségbe történt nettó befektetés fedezete |
Kötelezettségek |
Kölcsönök |
562.100 |
665.450 |
|
Cash flow fedezeti ügyletek |
Kötelezettségek |
Kamat származékos ügyletek |
28 |
- |
|
Deviza származékos ügyletek |
- |
1.121 |
||
Külföldi érdekeltségbe történt nettó befektetés fedezete
A Csoportnak euróban és dollárban denominált nettó befektetései vannak külföldi érdekeltségeiben, valamint euróban és dollárban denominált hitelei. Ezeket a kölcsönöket a Csoport a befektetések euró és dollár devizaárfolyam-kockázatának fedezésére használja fel. A kölcsön átértékeléséből származó nyereség vagy veszteség az egyéb átfogó jövedelembe kerül átsorolásra a leányvállalatokban történt nettó befektetések átváltásából származó nyereség vagy veszteség ellentételezésére. A fedezett tételek és a fedezeti eszközök között gazdasági kapcsolat áll fenn, mivel a nettó befektetések olyan átváltási kockázatot hoznak létre, amely megegyezik a kölcsönök devizakockázatával. A Csoport 1:1 fedezeti arányt határozott meg, mivel a fedezeti instrumentum mögöttes kockázata megegyezik a fedezett kockázati komponenssel. A fedezeti hatékonytalanság akkor következik be, ha a külföldi leányvállalatba fektetett befektetés összege alacsonyabb lesz, mint a felvett hitel összege.
Az euróban és dollárban denominált kölcsönök névleges értéke 1.530 millió euró és 9 millió dollár (2020. december 31-én 1.530 millió euró és 367 millió dollár). A fedezett kamatlábak éves súlyozott átlaga 358 forint / euró és 298 forint / dollár (2020. december 31-én 356 forint / euró és 307 forint / dollár).
|
2021 |
2020 |
|||
|
Külföldi érdekeltségbe történt nettó befektetés fedezete |
Magyarázatok |
millió forint |
millió forint |
|
|
A fedezeti hatékonyság meghatározásához használt fedezett tétel értékének változása |
4.042 |
32.454 |
||
|
A kölcsönök könyv szerinti értékének változása az egyéb átfogó jövedelemben elszámolt devizaárfolyam-változások következtében |
8 |
-4.042 |
-32.454 |
|
|
A deviza átváltási tartalék változása a fedezeti ügylet miatt adóhatással együtt |
8 |
-2.963 |
-23.484 |
|
|
A deviza átváltási tartalék egyenlege a fedezeti ügylet miatt adóhatással együtt |
|
150.420 |
147.457 |
|
Az adózás előtti egyéb átfogó jövedelemben elszámolt fedezeti nyereség megegyezik a hatékonyság mérésére használt valós érték változásával. A külföldi érdekeltségbe történt nettó befektetés fedezetéből nem volt elszámolandó hatékonytalan rész.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
61 |
22. Pénzügyi instrumentumok valós értéke
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|||||
|
1. szint |
2. szint |
Valós érték összesen |
1. szint |
2. szint |
Valós érték összesen |
|
|
Valós érték hierarchia |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Pénzügyi eszközök |
|
|
|
|
|
|
|
Tőkeinstrumentumok |
29.762 |
64.580 |
94.342 |
24.711 |
49.518 |
74.229 |
|
Hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok |
- |
20.238 |
20.238 |
3.826 |
10.685 |
14.511 |
|
Termékár ügyletek |
- |
45.617 |
45.617 |
- |
18.486 |
18.486 |
|
Deviza származékos ügyletek |
- |
277 |
277 |
- |
- |
- |
|
Pénzügyi eszközök összesen |
29.762 |
130.712 |
160.474 |
28.537 |
78.689 |
107.226 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Pénzügyi kötelezettségek |
|
|
|
|
|
|
|
Termékár ügyletek |
- |
51.820 |
51.820 |
- |
23.936 |
23.936 |
|
Deviza származékos ügyletek |
- |
30 |
30 |
- |
1.323 |
1.323 |
|
Egyéb származékos ügyletek |
- |
14.065 |
14.065 |
- |
9.644 |
9.644 |
|
Kamat származékos ügyletek |
- |
28 |
28 |
- |
- |
- |
|
Pénzügyi kötelezettségek összesen |
- |
65.943 |
65.943 |
- |
34.903 |
34.903 |
A Csoport 2021-ben és 2020-ban sem rendelkezett olyan instrumentummal, amely a 3. szintű kategóriába lett volna besorolva. (3. szint: nem elérhető és figyelemmel nem kísérhető piaci adatokon alapuló értékelési eljárások).
23. Vevő- és egyéb követelések
Számviteli politika
A vevő- és egyéb követelések a vállalat általános üzletmenete során áruértékesítésből és szolgáltatásnyújtásból származó követeléseket és olyan egyéb követeléseket tartalmaznak, mint a margining követelések. A vevő- és egyéb követelések bekerüléskor tranzakciós költségekkel csökkentett valós értéken kerülnek kimutatásra. A vevő- és egyéb követelések a követő értékelés folyamán a kétes követelésekre képzett céltartalékkal csökkentett amortizált bekerülési értéken kerülnek értékelésre. Értékvesztés megállapítására a várható hitelezési veszteség és olyan objektív bizonyíték alapján kerül sor (például fizetésképtelenség valószínűsége vagy az adós jelentős pénzügyi nehézségei), amely arra enged következtetni, hogy a Csoport nem lesz képes a teljes, a számla eredeti feltételeinek megfelelő összeget behajtani. A leírt követelés kivezetése akkor történik meg, amikor behajthatatlannak minősül.
Amennyiben az áruszállításból eredő követelések pénzügyi rendezésére várhatóan a szokásos üzletmenet során, tehát egy éven belül sor kerül, azok a forgóeszközök között kerülnek kimutatásra, míg ellenkező esetben befektetett eszközként kerülnek megjelenítésre.
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|||
|
Vevő- és egyéb követelések |
||||
|
millió forint |
millió forint |
|||
|
Vevőkövetelések |
563.964 |
451.757 |
||
|
Egyéb követelések |
190.055 |
71.521 |
||
|
Összesen |
754.019 |
523.278 |
||
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|||
|
Vevőkövetelések |
||||
|
millió forint |
millió forint |
|||
|
Vevőkövetelések (bruttó) |
580.131 |
473.963 |
||
|
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés |
-16.167 |
-22.206 |
||
|
Összesen |
563.964 |
451.757 |
||
|
||||
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
62 |
|
Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés változása |
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|||
|
Nyitó egyenleg január 1-jén |
22.206 |
19.498 |
||
|
Tárgyévi növekedés |
3.773 |
6.043 |
||
|
Tárgyévi csökkenés (visszaírás) |
-9.046 |
-6.566 |
||
|
Értékvesztés kivezetése |
-765 |
-154 |
||
|
Árfolyam-különbözet |
-1 |
3.385 |
||
|
Záró egyenleg december 31-én |
16.167 |
22.206 |
A Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés tárgyévi növekedésének összege 2021. december 31-én 3.773 millió forint. A Vevőkövetelésekre képzett értékvesztés tárgyévi visszaírásának összege 2021. december 31-én 9.046 millió forint, amelyből 2.917 millió forint az egyiptomi követelésekhez kapcsolódik
|
Vevőkövetelések lejárat szerinti megoszlása |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
||
|
Bruttó könyv szerinti érték |
Nettó könyv szerinti érték |
Bruttó könyv szerinti érték |
Nettó könyv szerinti érték |
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Nem esedékes vevőkövetelések |
526.528 |
525.974 |
425.748 |
425.152 |
|
Késedelmes vevőkövetelések |
53.603 |
37.990 |
48.215 |
26.605 |
|
180 napon belüli |
35.392 |
34.519 |
21.610 |
21.194 |
|
180 napon túli |
18.211 |
3.471 |
26.605 |
5.411 |
|
Összesen: |
580.131 |
563.964 |
473.963 |
451.757 |
Zálogjoggal terhelt követelések
Nincs kötelezettségek biztosítékaként zálogjoggal terhelt követelés a Csoportban 2021. december 31-én.
24. Pénzeszközök és pénz-egyenértékesek
Számviteli politika
A pénzeszközök a készpénzt és bankbetéteket foglalják magukban. A pénz-egyenértékesek olyan rövid távú magas likviditású befektetési formák, amelyek minimális értékváltozási kockázatot hordoznak, és azonnal pénzeszközökre konvertálhatók. A “minimális értékváltozási kockázat” fogalmat a Csoport nem korlátozza három hónapos időszakra.
|
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Rövid lejáratú bankbetétek |
166.065 |
46.521 |
|
Látra szóló betétek |
188.222 |
137.109 |
|
Készpénz állomány |
13.160 |
10.247 |
|
Összesen |
367.447 |
193.877 |
Záloggal terhelt pénzeszközök és pénz-egyenértékesek
Kötelezettségek biztosítékaként zálogjoggal terhelt pénzeszközök és pénz-egyenértékesek könyv szerinti értéke 2021. december 31-én 11.667 millió forint.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
63 |
egyéb pénzügyi információk
E szakasz ismerteti az egyéb pénzügyi információkat, amelyeket vagy a vonatkozó számviteli standardok tesznek kötelezővé, vagy a vezetőség tekint a részvényesek számára lényeges információnak.
25. Mérlegen kívüli kötelezettségek
Számviteli politika
A mérlegen kívüli kötelezettségek nem szerepelnek a konszolidált pénzügyi kimutatásokban, hacsak nem üzleti kombinációk során szerezte a Csoport. A magyarázatokban kerülnek bemutatásra, kivéve, ha a gazdasági hasznot megtestesítő források kiáramlásának esélye minimális. A mérlegen kívüli követelések nem szerepelnek a konszolidált pénzügyi kimutatásokban, azonban amennyiben gazdasági hasznok beáramlása valószínűsíthető, a magyarázatokban kimutatásra kerülnek.
a) Adott garanciák
A MOL-csoporton kívüli felek részére vállalt bankgaranciák, akkreditívek, készenléti akkreditívek összege 149.373 millió forint 2021. december 31-én.
b) Szerződéses és beruházási kötelezettségek
A szerződéses és beruházási kötelezettségek értéke 2021. december 31-én 157.802 millió forint (2020. év végén 246.568 millió forint), amelyből 114.094 millió forint a magyarországi tevékenységhez, 22.223 millió forint a Szlovákiában folyó tevékenységhez köthető, 199 millió forint pedig a társult vállalkozásokhoz.
A legjelentősebb összegek a poliol termelés előkészületéhez kapcsolódnak (61.942 millió forint), melynek célja, hogy a MOL-csoport a poliéter poliol (egy nagy értékű közbenső termék, az autóiparban, a csomagoló- és bútoriparban alkalmazott termékek előállításához használják) jelentős gyártójává váljon. A projekt keretében egy új poliol üzem épül, ehhez kapcsolódik a beruházások nagy része mind a tárgyévben, mind pedig az összehasonlító időszakban. Jelentős szerződéses és beruházási kötelezettségek fűződnek még Magyarországon a MOL Campus projekthez (22.335 millió forint) és olefin rekonstrukciós beruházásokhoz (7.240 millió forint).
A MOL Romániában egy koncessziós szerződés értelmében 8.326 millió forint összegű minimális munkaprogram teljesítésére vállalt kötelezettséget az EX-6-os licencen.
A vállalati társadalmi felelősségvállalás részeként a MOL-csoport 6.775 millió forint értékben vállalt kötelezettséget szponzorációs megállapodások révén a következő két évre.
A MOL-csoport 5.775 millió forint értékben kötött megállapodást a JANAF vállalattal.
c) Fel nem vett lízing kötelezettségek
|
Fel nem vett lízing kötelezettségek* |
2021. dec. 31. |
2020. dec. 31. |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
1 éven belül esedékes kötelezettségek |
1.867 |
1.774 |
|
1-5 éven belül esedékes kötelezettségek |
2.026 |
2.892 |
|
5 éven túl esedékes kötelezettségek |
274 |
275 |
|
Összesen |
4.167 |
4.941 |
|
*Rövid futamidejű lízingek és kisértékű eszközökre vonatkozó lízingek |
d) Hatósági eljárások, peres ügyek
Általánosságban
A lentiekben felsorolt peres ügyek egyike sem gyakorolt hatást a konszolidált pénzügyi kimutatásokra, kivéve ahol ez kiemelésre került. A MOL-csoport tagjai szokásos működésük során több peres ügyben is érintetté váltak. Jelenleg nincs folyamatban olyan további peres ügy, melynek kimenetele jelentős negatív hatással lehet a Csoport pénzügyi helyzetére, eszközeire, eredményére vagy üzleti tevékenységére.
Azon perek pertárgyértéke, melyekben a MOL-csoport tagjai alperesként vesznek részt, 33.833 millió forint, melyre 8.107 millió forint összegű céltartalék képzésére került sor.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
64 |
ICSID választottbírósági eljárás (MOL Nyrt. kontra Horvát Köztársaság)
A MOL Nyrt. a választottbírósági eljárást indító kérelmét 2013. november 26-án nyújtotta be a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál ("ICSID") a Horvát Köztársaság ellen. A kereset benyújtását elsősorban az INA-Industrija Nafte, d.d.-nek („INA”) a gáz üzletágban elszenvedett hatalmas veszteségei indokolták, melyeket a 2009-es szerződések horvát kormány általi megszegése okozott. A választottbírósági eljárás nem csak a szerződések megszegésének orvoslására irányul, hanem szól az INA és közvetve a MOL Nyrt. rovására elkövetett szabályozói hatalommal való visszaélésről is. Az ítélethozatal 2022 első felére várható.
Koncessziók (INA-csoport)
2011. július 29-én a Gazdasági Munkaügyi és Vállalkozási Minisztérium (a továbbiakban: Minisztérium) három határozatot hozott, amelyekkel megfosztotta az INA-t szénhidrogén-kutatási koncesszióitól a "Száva", "Dráva" és "Észak-nyugat Horvátország" feltárási területeken.
2011. augusztus 29-én az INA három keresetet nyújtott be a Minisztérium döntései ellen a bírósághoz. A Közigazgatási Bíróság megsemmisítette a Minisztérium döntéseit.
A Minisztérium 2014. november 10-én és 2015. február 20-án új határozatokat hozott, amelyekben ismét megfosztotta az INA-t szénhidrogén-kutatási koncesszióitól a „Száva” "Dráva", illetve az „Észak-nyugat Horvátország” feltárási területeken, ugyanazon érvelés alapján. Az INA pert indított az új minisztériumi határozatokkal szemben a „Száva” "Dráva", illetve az „Észak-nyugat Horvátország” feltárási területeket illetően.
2016 novemberében a Közigazgatási Bíróság döntést hozott és ebben elutasította az INA követelését a „Dráva” feltárási területet illetően. Az INA ez ellen a döntés ellen 2016 decemberében terjesztett elő fellebbezést.
Az INA 2017. szeptember 8-án kapta kézhez a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság ítéletét, amelyben elutasította az INA fellebbezését a „Dráva” ügyben hozott elsőfokú döntés ellen. Ezáltal véglegessé vált a határozat, amely a „Dráva” kutatási területen a szénhidrogénkutatási engedélyek zárolását rendelte el. A bíróság döntött az „Észak-nyugat Horvátország” kutatási területekkel kapcsolatos INA keresetek ügyében is. Mindkét ügyben döntést hozott az Alkotmánybíróság és elutasította az INA követelését.
2018. július 12-én az INA megkapta a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság azon döntését, melyben megsemmisítette a Közigazgatási Bíróság és a Minisztérium korábbi döntéseit, melyek a „Száva” kutatási területet érintő kutatási engedéllyel kapcsolatosak. A megismételt eljárásban a Közigazgatási bíróság döntést hozott, mellyel elutasította az INA követelését. Az INA fellebbezést nyújtott be az elsőfokú döntés ellen, azonban azt a Legfelsőbb Közigazgatási Bíróság elutasította. 2021 novemberében INA a Horvát Alkotmánybíróság előtt eljárást indított.
Belvedere
2017 júliusában az INA megkapta a Belvedere d.d. Dubrovnik keresetét, amelynek alapja egy 220 millió horvát kunát kitevő követelés. A követelés az INA által a Belvedere d.d. részére 2005-ben nyújtott kölcsönhöz kapcsolódik (a kölcsön biztosítékaként szolgált a Dubrovnikban található „Belvedere” szálloda). Mivel a Belvedere d.d. nem fizette vissza a kölcsönt, 2012-ben megindult a végrehajtási eljárás és a hotelt egy nyilvános aukción értékesítették. Belvedere d.d. azt állítja, hogy a hotel a piaci ára alatt került értékesítésre és követeli a jó hírnevének megsértése miatt őt ért kárt, valamint a profitvesztesége megtérítését. Bár ezen eljárás kimenetele még bizonytalan, mégis valószínűbb, hogy az INA-nak kedvező döntés fog születni. A lehetséges kimeneteltől függetlenül, a kártérítési igényt túl magasnak tekintik, figyelembe véve, hogy három független bírósági szakértő már kifejezte véleményét a piaci ár kérdésében.
Az eljárás felfüggesztésre került egy másik folyamatban lévő eljárás miatt (018-11/17), amely előzetes elbírálása szükséges jelen ügy megoldásához. A másik folyamatban lévő ügyben az INA számára kedvező döntés született, azonban Belvedere javaslattal élt a felülvizsgálati kérelem benyújtásának engedélyezése iránt, így az ügy a Horvát Köztársaság Legfelsőbb Bírósága előtt folytatódik.
MOL Nyrt. és INA kontra Bosznia-Hercegovina
A MOL Nyrt. és az INA 2012-ben választottbírósági eljárást kezdeményezett Bosznia Hercegovina ellen Zürichben, az ICC előtt. Az eljárás egészen 2019 novemberéig szünetelt.
Az INA és a MOL Nyrt. általi követelés az alábbiakon alapult:
A 2006. szeptemberében aláírt, Energopetrolt (EP) érintő feltőkésítési megállapodásban Bosznia-Hercegovina kijelentette és vállalta az EP munkajogi jogszabályoknak való megfelelését a konzorciummal szemben, valamint azt, hogy nincs kockázata annak, ha az Energopetrollal szemben bírósági eljárást kezdeményeznek. A tranzakció lezárását követően jelentős számú korábbi és jelenlegi alkalmazott pert indított az Energopetrollal szemben.
Bosznia-Hercegovina ellenkérelmében az alábbiakra hivatkozik:
Az EP feltőkésítési megállapodás szerint az INA és a MOL Nyrt. kötelezettsége volt az EP-be történő befektetések biztosítása. A megállapodás szövege szerint a befektetés jelenti egyben a szükséges források biztosítását is, beleértve a korlátok nélküli kölcsönöket is az EP részére abból a célból, hogy megújítsák és kibővítsék a feltőkésítési megállapodást, ahogyan az a megállapodás mellékletét képező befektetési tervben is szerepelt.
A Deloitte - akit a megállapodás feltételeinek teljesítésébe a felek bevontak - is megerősítette, hogy a konzorcium teljesítette befektetési kötelezettségeit.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
65 |
Meghallgatásra 2021 novemberében került sor. A választottbírósági eljárás megosztott, a felelősség (jogalap) kérdésében döntés 2022 első negyedévében várható. Amennyiben a felelősség megállapításra kerül, úgy az eljárás az összegszerűség tekintetében folytatódik tovább.
Dana és Crescent kontra MOL Nyrt.
2020. február 14-én a Dana Gas PJSC („Dana”) és a Crescent Petroleum Company International Limited („Crescent”) felperesként választottbírósági eljárást indított a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. („MOL”) mint alperes ellen.
A Dana és Crescent állítása szerint a MOL megszegte a 2009. május 15-én, a Dana, Crescent és a MOL által kötött Share Sale Agreementben („SSA”) vállalt kötelezettségeit azzal, hogy nem tett eleget a Dana és Crescent álláspontja szerint részükre járó earn-out payment kifizetésének.
A MOL álláspontja szerint a felperesek nem jogosultak Tartalékkészlet -, Termelés - és Kőolajkészlet-alapú kifizetésre az SSA alapján. A tények lényegében azonosak azokkal, amelyek a JVA arbitrációban kerülnek elbírálásra.
A választottbírósági tanács kijelölésre került, az 5 napos tárgyalás kitűzött időpontja 2022. március 28. – április 1.
e) Környezetvédelmi kötelezettségek
A Csoport tevékenységéhez kapcsolódóan környezetkárosításból vagy szennyezésből fakadó kötelezettségek, valamint az ezekhez kapcsolódó helyreállítás miatt felmerülő ráfordítások keletkezhetnek. A Csoportot a tevékenységével kapcsolatosan korábban felmerült környezetkárosításért felelősség terheli. Ennek megfelelően a Csoport a múltban okozott környezeti károk helyreállításának, továbbá a jelenleg hatályban lévő környezetvédelmi szabályozásoknak való megfeleléshez szükséges intézkedéseknek a 2021. december 31-ével becsült költségeire 101.143 millió forint céltartalékot képzett (lásd 16. magyarázat). Ezen felül 7.610 millió forint céltartalék került elszámolásra egy várt beavatkozásra, melynek időzítése, költsége és jellege még bizonytalan. Bár a menedzsment megítélése szerint e céltartalékok teljesítik a megbízhatóan becsülhető költség követelményét, a jövőbeni szabályozási fejlemények és változások, valamint az ismert és tényleges környezeti állapot között fennálló eltérések e becslések átértékeléséhez vezethetnek.
A Csoport egyes telephelyei szennyezettségének felszámolása jelenleg nem becsülhető mértékű költséggel járhat vagy a jogszabályi követelmények nem egyértelműen nevesítik a feladatokat. A legjelentősebb eset, ahol ilyen kötelezettség létezhet, az a tiszaújvárosi telephely, ahol a Csoport potenciálisan jelentős talaj- és talajvíz szennyezettséget azonosított be. A regionális környezetvédelmi hatóság határozatának megfelelően, a MOL Petrolkémia Zrt.-nél és a MOL tiszai finomítójában a Csoport elvégezte a szennyezés vizsgálatát, és annak eredményét, valamint a technikai megvalósítás részleteit 2021 júliusában benyújtotta a hatósághoz. A felmérés eredményének alapján a hatóság 2021. szeptember 7-i határozatában kötelezte a MOL Petrolkémia Zrt.-t és a Csoportot a környezetvédelmi kockázatkezelési terv közös végrehajtására. A tervből származó kötelezettségek összegére a Csoport és a MOL Petrolkémia Zrt. megképezte a környezetvédelmi céltartalék összegét.
Az előre nem látható helyreállítási munkálatokból származó kötelezettség összege jelenleg nem számszerűsíthető, de várhatóan nem haladja meg a 4 milliárd forintot.
A kőolaj és földgáz kutatás és termelés során a Csoport magyar jogelődje által 1995 előtt alkalmazott technológiák következtében felmerülhet az ezen tevékenység során keletkezett fúrási iszap eltávolításának kötelezettsége (1995-ben változott az alkalmazott technológia). A jogi előírásokkal összhangban a keletkező szennyező anyag kezelése (kitermelése és ártalmatlanítása) szükséges. Ezen kötelezettség fennállása, következésképpen a kapcsolódó költségek alakulása függ a számos helyszínen hátrahagyott fúrási iszap kiterjedésétől, mennyiségétől és összetételétől. Jelenlegi becslések szerint a környezetvédelmi kötelezettség összege 1,13 milliárd forint.
További függő kötelezettségek merülhetnek fel későbbi részletesebb helyszíni felmérések, továbbá a helyi szabályozások és hatósági gyakorlatok változásának következtében a közelmúltban üzleti kombinációk során megszerzett Mantovai Finomító körüli ipari parknál, valamint a horvátországi finomítóknál, telephelyeknél és kiskereskedelmi egységeknél. Ezekhez kapcsolódóan Csoportszinten a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban a környezetvédelmi céltartalékként megjelenített kötelezettség összesített értéke 2021. december 31-én 52,7 milliárd forint (2020. december 31-én 50,8 milliárd forint) volt.
26. A konszolidált cash flow kimutatással kapcsolatos információk
Számviteli politika
A látra szóló folyószámlahitelek a pénzeszközök és pénzeszköz-egyenértékesek résztételeként szerepelnek abban az esetben, ahol a rövid lejáratú hitelek szerves részét képezik a vállalkozás pénzgazdálkodási gyakorlatának.
A Csoport a cash flow-ra vonatkozó kimutatásban a lízingkötelezettség tőkerészéhez és kamatrészéhez kötődő kifizetéseket a finanszírozási tevékenységek közé sorolja be.
|
Leányvállalatok,
közös vezetésű vállalkozások, mint üzleti |
2021 |
2020 |
|
|
millió forint |
millió forint |
||
|
Fizetett ellenérték |
-2.795 |
-475.798 |
|
|
Megszerzett pénzeszközök |
384 |
18.686 |
|
|
Leányvállalatok, közös vezetésű vállalkozások, mint üzleti kombinációk megszerzésével kapcsolatos nettó pénzáramlás |
-2.411 |
-457.112 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
66 |
|
Leányvállalatok,
közös vezetésű vállalkozások, mint üzleti |
2021 |
2020 |
|
|
millió forint |
millió forint |
||
|
Fizetett ellenérték |
1.101 |
- |
|
|
Átadott pénzeszközök |
(13) |
- |
|
|
Leányvállalatok, közös vezetésű vállalkozások értékesítésével kapcsolatos nettó pénzáramlás (pénz kiáramlás) |
1.089 |
- |
|
2021 |
2020 |
|
|
Közös vezetésű és társult vállalkozásokkal kapcsolatos nettó pénzáramlás elemzése |
millió forint |
millió forint |
|
Akvizícióval és tőkeemeléssel kapcsolatosan fizetett ellenérték |
- |
-16.479 |
|
Értékesítéssel és tőkecsökkentéssel kapcsolatos kapott ellenérték |
- |
172 |
|
Közös vezetésű és társult vállalkozásoktól kapott osztalék |
27.755 |
11.223 |
|
Hitelek nettó mozgása* |
-9.368 |
-19.780 |
|
Összesen |
18.387 |
-24.864 |
|
*A Hitelek nettó mozgása 2020-ban adminisztratív hiba miatt módosítva, 21.988 millió forinttal csökkent. |
|
|
|
|
||
|
Egyéb pénzmozgással nem járó tételek elemzése |
2021 |
2020 |
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Készletek leírása (nettó) |
10.726 |
4.296 |
|
Vevőkövetelések leírása (nettó) |
-11.475 |
6.052 |
|
Egyéb ki nem emelt tételek |
96.859 |
-23.572 |
|
Összesen |
96.110 |
-13.224 |
|
2020 |
Finan- szírozási tevé- kenység pénz- áramai |
Pénzmozgással nem járó tételek |
Nem finanszírozási tevékenység- hez kapcsolódó pénzáramok |
2021 |
|||||
|
Akvizíciók/ Értéke- sítések |
Realizált és nem realizált árfolyam-különbö- zetek |
Szárma- zékos termékek valós értékelése |
Kamat elhatá- rolások |
Új lízing kötelezett- ségek |
|||||
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
|
Hosszú lejáratú hitelek |
820.998 |
-27.400 |
1.419 |
3.204 |
- |
14.582 |
53.689 |
- |
866.492 |
|
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
49.367 |
-4.452 |
- |
303 |
- |
- |
- |
-8.305 |
36.913 |
|
Rövid lejáratú hitelek |
321.790 |
-155.467 |
- |
16.674 |
- |
3.447 |
- |
-828 |
185.616 |
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
229.378 |
-8.715 |
- |
43 |
2.646 |
- |
- |
29.458 |
252.810 |
|
Összes finanszírozási tevékenységre fordított pénzáramlás a pénzügyi kötelezettségekből |
-196.034 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Egyéb tételek hatása a finanszírozási tevékenységre fordított pénzáramlásokra* |
-76.491 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Összes finanszírozási tevékenységre fordított pénzáramlás |
-272.525 |
|
|
|
|
|
|
|
|
A lízingekre vonatkozó pénzkiáramlás összege 2021-ben 23.506 millió forint.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
67 |
27. Egy részvényre jutó eredmény
Számviteli politika
Az egy részvényre jutó hozam kiszámítása a törzsrészvények után kiosztható hozam, valamint az időszak során rendelkezésre álló törzsrészvények súlyozott átlagának hányadosaként, a visszavásárolt saját részvények időszaki átlagos állományával csökkentett állományának figyelembevételével történik.
Az egy részvényre jutó hígított eredmény hasonlóan kerül kiszámításra, mint az egy részvényre jutó eredmény, a számításnál azonban figyelembe veszik az összes hígításra alkalmas forgalomban lévő részvényt a következőképpen:
• a törzsrészvények után kiosztható hozamot megnövelve az adott időszakban figyelembe vehető átváltoztatható részvények osztalékával és hozamával, módosítva az átváltoztatható részvények átváltásból eredő további bevételekkel és ráfordításokkal
• a forgalomban lévő részvények súlyozott átlagos darabszámát megnövelve azon további részvények súlyozott átlagos darabszámával, melyek forgalomban lennének, ha az összes átváltoztatható részvény átváltásra kerülne.
A hígított eredmény eltér az egy részvényre jutó eredménytől az év végén fennálló, átváltási opcióval rendelkező részvények hígító hatása miatt, lásd a 4. magyarázatot.
|
Eredmény |
Forgalomban lévő részvények darabszámának súlyozott átlaga |
Egy részvényre jutó nyereség (+) / veszteség (-) |
|
|
|
millió forint |
forint |
|
|
Egy részvényre jutó eredmény 2020 (Módosított) |
-18.323 |
711.992.681 |
-26 |
|
Egy részvényre jutó hígított eredmény 2020* (Módosított) |
-18.323 |
711.992.681 |
-26 |
|
Egy részvényre jutó veszteség 2021 |
526.135 |
719.486.566 |
731 |
|
Egy részvényre jutó hígított veszteség 2021 |
526.135 |
724.847.017 |
726 |
|
*A potenciális törzsrészvényeket akkor kell, és csak akkor lehet hígító hatásúnak tekinteni, ha törzsrészvényekre történő átváltásuk csökkentené a folytatódó tevékenységek egy részvényre jutó eredményét vagy növelné azok egy részvényre jutó veszteségét. |
|||
28. Tranzakciók kapcsolt felekkel
a) Társult és közös vezetésű vállalkozásokkal folytatott üzleti tranzakciók
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Vevő- és egyéb követelések kapcsolt vállalkozásoktól |
21.081 |
6.672 |
|
Hosszú lejáratra adott kölcsönök kapcsolt vállalkozásoknak |
42.388 |
28.600 |
|
Hosszú lejáratú pénzügyi lízing követelések |
7.053 |
7.665 |
|
Rövid lejáratra adott kölcsönök kapcsolt vállalkozásoknak |
293 |
3.834 |
|
Rövid lejáratú pénzügyi lízing követelések |
618 |
612 |
|
Szállító és egyéb kötelezettségek kapcsolt vállalkozásokkal szemben |
14.139 |
7.654 |
|
Hosszú lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek |
3.652 |
4.034 |
|
Rövid lejáratú pénzügyi lízing kötelezettségek |
497 |
479 |
|
Értékesítés nettó árbevétele kapcsolt vállalkozások felé |
50.149 |
20.191 |
A Csoport 2021-ben és 2020-ban egyaránt vásárolt, illetve értékesített különböző termékeket és szolgáltatásokat kapcsolt és közös vezetésű vállalkozásoktól, illetve kapcsolt és közös vezetésű vállalkozások részére a rendes üzletmenet keretein belül. Valamennyi tranzakció piaci viszonyok mellett került lebonyolításra.
b) Juttatások az Igazgatóság számára
Az Igazgatóság díjazása 2021 során 147 millió forint volt (2020-ban 146 millió forint). Emellett, az Igazgatóság külföldi tagjai egy hosszútávú ösztönzési rendszerben vesznek részt, melynek részletei a 4-es magyarázatban kerülnek bemutatásra.
Az Igazgatósági tagok az ösztönző programon túlmenően az alábbiakban részletezett nettó juttatásban részesülnek:
Külső és belső Igazgatósági tagok 25.000 euró/év
Bizottsági elnökök 31.250 euró/év
Abban az esetben, ha az Igazgatóság elnöki tisztségére nem külső igazgatósági tagot választanak, a juttatás mértéke a külső igazgatósági tagot illeti meg. A nem magyar állampolgár és nem magyarországi állandó lakhelyű igazgatósági tagok minden igazgatósági ülés után (maximum 15 alkalommal évente) Magyarországra utazásuk esetén 1.500 euró juttatásban részesülnek.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
68 |
c) Az Igazgatóság, a Vezetői Tisztségviselők Bizottsága, az Ügyvezető testület és a Felsővezetés által birtokolt részvények darabszáma
|
2021 |
2020 |
|
|
|
Részvények száma |
Részvények száma |
|
Igazgatóság |
2.871.645 |
2.871.246 |
|
Vezetői Tisztségviselők Bizottsága, Ügyvezető testület és a Felügyelő Bizottság (az Igazgatóság tagjait kivéve) |
472.357 |
468.780 |
|
Felsővezetés (az Igazgatóság, a Vezetői Tisztségviselők Bizottsága, a Felügyelő Bizottság és az Ügyvezető Testület tagjait kivéve) |
121.341 |
124.702 |
|
Összesen |
3.465.343 |
3.464.728 |
d) A kulcspozícióban lévő vezetőkkel való tranzakciók és egyéb kapcsolt felek
2021-ben a kulcspozícióban lévő vezetők által irányított vállalatok 4.282 millió forint értékben vásároltak üzemanyagot a MOL-csoporttól. A MOL-csoport 611 millió forint értékben nyújt szponzorációt olyan sportszervezeteknek, melyek kulcspozícióban lévő vezetők irányítása alatt állnak. A MOL-csoport 315 millió forint értékben vásárolt egyéb szolgáltatásokat (köztük PR, média, üzleti tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatásokat) olyan vállalatoktól, melyek kulcspozícióban lévő vezetők irányítása alatt állnak.
A kulcspozícióban lévő vezetők irányítása alatt lévő vállalatok 2.100.000 darab részvényt birtokolnak.
e) Juttatások a kulcspozícióban lévő felső- és középvezetés részére
A bemutatott összegek azon vezetők juttatásait tartalmazzák, akik a MOL-csoport szempontjából vezető tisztségviselőnek minősülnek.
|
2021 |
2020 |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
|
Bérek és egyéb bér típusú kifizetések |
915 |
892 |
|
Egyéb rövid távú juttatások |
658 |
675 |
|
Részvény alapú kifizetések |
547 |
932 |
|
Összesen |
2.120 |
2.499 |
f) Az Igazgatóság és a Felügyelő Bizottság tagjai részére nyújtott kölcsönök
Sem az Igazgatóság, sem a Felügyelő Bizottság tagjai részére nem került sor kölcsön nyújtására.
29. Beszámolási időszak utáni események
a) Orosz-ukrán konfliktus
A 2022. február 24-én Oroszország által indított ukrajnai invázió gazdasági következményei érinthetik a MOL-csoportot. A menedzsment folyamatosan vizsgálja és értékeli a jelenlegi geopolitikai helyzet, a nemzetközi szankciók és egyéb lehetséges korlátozások hatásait az ellátási láncra és az üzleti tevékenységekre. A MOL-csoport a hitelpolitikájában döntéseket hozott a kitettség minimalizálása érdekében.
A MOL-csoport Oroszországgal szemben főként a BaiTex Llc-n, egy közös vezetésű vállalkozáson keresztül rendelkezik kitettséggel, amelynek befektetési értéke 19 678 millió forint, amellyel szemben fennálló követelések pedig 4 613 millió forintot tettek ki 2021. december 31-én. A MOL-csoport Ukrajnával szembeni kitettsége nem jelentős.
A MOL-csoport a kőolajat az oroszországi és ukrajnai szállítási rendszeren keresztül szállítja. A kőolaj fizikai áramlását a mai napig nem korlátozták. A vezetőség lépéseket tesz az esetleges kőolajellátási zavarok kockázatának kezelésére, beleértve a megfelelő kapacitású alternatív szállítási útvonalak alkalmazásának mérlegelését. A MOL-csoport hozzáfér az állami készletekhez, amellyel több mint 90 napig képes ellátni piacait akkor is, ha az összes kőolajszállítás leáll.
b) Felvásárlások
A MOL-csoport a Grupa Lotos SA-val és a PKN Orlennel kötött megállapodást 417 töltőállomás vásárlására Lengyelországban, mellyel a 3. helyre léphet elő a lengyel üzemanyag-kiskereskedelmi piacon. Az akvizíció végleges jóváhagyásától függően a megállapodás részeként a MOL összesen 185, Magyarországon és Szlovákiában található töltőállomást értékesít a PKN Orlennek. Magyarországon 144, Szlovákiában pedig 41 töltőállomást érint az ügylet. A tranzakció zárása a PKN Orlen és a Lotos fúziójának Európai Bizottsági engedélyezésétől függ. A MOL-csoport megvásárolta a 79 töltőállomást tulajdonló Normbenz Magyarország Kft 100% üzletrészét 2022. január 11-én azzal a céllal, hogy tovább értékesítse a PKN Orlen Csoportnak.
c) Saját részvényekre vonatkozó put és call opciós tranzakciók
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
69 |
A MOL és az ING Bank N.V. („ING”) között 2022. február 24-én megkötött részvény adás-vételi szerződés alapján a MOL 36.127.167 darab „A” sorozatú MOL törzsrészvényt („Részvény”) értékesít az ING-nek. Egyidejűleg a MOL és az ING részvény opciós szerződést kötött. A részvény opciós szerződés alapján a MOL amerikai típusú vételi jog, az ING pedig európai típusú eladási jog jogosultjává válik 36.127.167 darab részvény vonatkozásában 2022. február 28-án. A vételi és eladási jogokra vonatkozó lehívási ár 6,9417 euró, lejáratuk 2022. június 23.
A MOL és az UniCredit Bank A.G. („UniCredit”) között 2022. február 28-án megkötött részvény adás-vételi szerződés alapján a MOL 39.041.393 darab „A” sorozatú MOL törzsrészvényt („Részvény”) értékesít az UniCreditnek. Egyidejűleg a MOL és az UniCredit részvény opciós szerződést kötött. A részvény opciós szerződés alapján a MOL amerikai típusú vételi jog, az UniCredit pedig európai típusú eladási jog jogosultjává válik 39.041.393 darab részvény vonatkozásában 2022. március 2-án. A vételi és eladási jogokra vonatkozó lehívási ár 6,40346 euró, a lejárat 2022. június 23.
d) Saját részvényekre vonatkozó put és call opciós tranzakciók
A Társaság 2021. december 22-én megtartott rendkívüli közgyűlésének felhatalmazása alapján 2022. január 27-én a MOL 3.304.712 darab „A” sorozatú MOL törzsrészvényt („MOL Részvény”) értékesített a MOL Nyrt. KMRP Szervezet 2021-1 és 3.304.712 darab MOL Részvényt a MOL Nyrt. KMRP Szervezet 2021-2 részére. MOL Nyrt. KMRP Szervezet 2021-1 és a MOL Nyrt. KMRP Szervezet 2021-2 jelezte, hogy egyelőre nem tervezi további részvények vásárlását a MOL-tól.
e) Üzemanyagár stop
A Magyar Kormány 2021 novemberében kiskereskedelmi üzemanyagár-plafont vezetett be, amely a jelenlegi szabályozás szerint 2022. május 15-ig marad érvényben. A Kormány 2022. február 28-án kiterjesztette a korlátozást az üzemanyagok nagykereskedelmi árára is, amely korlátozás szintén 2022. május 15-ig marad érvényben.
A horvát kormány 2022. március 7-én döntött a kőolajtermékek árrésének korlátozásáról, valamint a gázolaj és a benzin jövedéki adójának ideiglenes csökkentéséről az üzemanyagárak csökkentése érdekében.
A szerb kormány 2022. február 12-én 30 napos időszakra kiskereskedelmi üzemanyagár-plafont vezetett be.
A bosnyák kormány 2021. áprilisában üzemanyag-árrés maximumot vezetett be, amely 2022-ben is érvényben van.
A MOL-csoport vezetése értékelte a szabályozás hatását, és a jelenlegi piaci körülményeket feltételezve a kiskereskedelmi hálózat működése a fedezeti pont fölött marad.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
70 |
a) I. számú melléklet: Közzétett, de még nem hatályos Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardok
A pénzügyi beszámoló elfogadásának időpontjában az alábbi standardokat és értelmezéseket már kibocsátották, viszont még nem léptek hatályba:
• IFRS 17 Biztosítási szerződések beleértve az IFRS 17 módosításait (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU már jóvá hagyta)
• IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása módosítása: A kötelezettségek besorolása rövid és hosszú lejáratúként (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá)
• IAS 1 A pénzügyi kimutatások prezentálása és az IFRS Gyakorlati útmutató 2 módosítása: Számviteli politikák közzététele (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá)
• IAS 8 Számviteli politikák, a számviteli becslések változásai és hibák módosítása: Számviteli becslés definíciója (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá)
• IAS 12 Nyereségadók módosítása: Egyedi tranzakcióból származó halasztott adó eszközök és kötelezettségek (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá)
• IFRS 17 Biztosítási szerződések módosítása: Az IFRS 17 és az IFRS 9 kezdeti alkalmazása (2023. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU még nem hagyta jóvá)
• IFRS 3 Üzleti kombinációk módosítása (2022. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU már jóvá hagyta)
• IAS 16 Ingatlanok, gépek és berendezések módosítása (2022. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU már jóvá hagyta)
• IAS 37 Céltartalékok, függő kötelezettségek és függő követelések módosítása (2022. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU már jóvá hagyta)
• IFRS-ek éves javításainak módosítása, 2018-2020 (2022. január 1. vagy azután kezdődő üzleti években hatályos, ezt a módosítást az EU már jóvá hagyta)
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
71 |
b) II. számú melléklet: Leányvállalatok
|
Ország |
Tulajdoni hányad |
|||
|
Társaság |
Tevékenységi kör |
2021 |
2020 |
|
|
Intergrált leányvállalatok |
|
|
||
|
INA-Industrija nafte d.d. |
Horvátország |
Integrált olaj- és gázipari társaság |
49% |
49% |
|
Upstream |
|
|
|
|
|
Adriagas S.r.l. |
Olaszország |
Gázvezeték projekt társaság |
49% |
49% |
|
Croplin, d.o.o. |
Horvátország |
Földgáz kereskedelem |
49% |
49% |
|
Csanád Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
EMSZ Első Magyar Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
Kalegran B.V. |
Hollandia |
Kutatások finanszírozása |
100% |
100% |
|
Kalegran B.V Erbil Branch Office |
Irak |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
KMSZ Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MH Oil and Gas BV. |
Hollandia |
Befektetés menedzsment |
100% |
100% |
|
MNS Oil and Gas B.V. |
Hollandia |
Kutatások finanszírozása |
100% |
100% |
|
MOL Energy UK Ltd. |
Egyesült Királyság |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOLGrowest (I) Ltd. |
Egyesült Királyság |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOLGrowest (II) Ltd. |
Egyesült Királyság |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Operations UK Ltd. |
Egyesült Királyság |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL UK Facilities Ltd. |
Egyesült Királyság |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Bázakerettye Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Bucsa Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Crossroads B.V. |
Hollandia |
Kutatások finanszírozása |
100% |
100% |
|
MOL Azerbaijan Ltd. |
Bermuda |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Denmark B.V. 3 |
Hollandia |
Kutatások finanszírozása |
- |
100% |
|
MOL Dráva Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL (FED) Kazakhstan B. V. - Head office |
Hollandia |
Kutatások finanszírozása |
100% |
100% |
|
MOL (FED) Kazakhstan B.V. - Branch office |
Kazahsztán |
Befektetés menedzsment |
100% |
100% |
|
MOL Jászárokszállás Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Mezőtúr Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Nordsjön B.V. |
Hollandia |
Kutatások finanszírozása |
100% |
100% |
|
MOL Norge AS |
Norvégia |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása |
100% |
100% |
|
MOL Nyírség-Dél Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Nyírség-Észak Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Okány-Nyugat Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Őrség Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Pakistan Oil and Gas Co. B.V. - Head Office |
Hollandia |
Kutatások finanszírozása |
100% |
100% |
|
MOL Pakistan Oil and Gas Co. B.V. - Branch Office |
Pakisztán |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL-RUSS Ooo. |
Oroszország |
Menedzsment szolgáltatások |
100% |
100% |
|
MOL Somogybükkösd Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL Somogyvámos Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL SZMDK Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
MOL West Oman B.V. - Head Office |
Hollandia |
Kutatások finanszírozása |
100% |
100% |
|
MOL West Oman B.V. - Oman Branch Office 5 |
Omán |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása |
- |
100% |
|
MOL Zala-Nyugat Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
Panfora Oil and Gas S.r.l. |
Románia |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
Tápió Szénhidrogén Koncessziós Kft. |
Magyarország |
Kőolaj- és földgázkészletek kutatása, termelése |
100% |
100% |
|
Gáz-Midstream |
|
|
||
|
FGSZ Földgázszállító Zrt. |
Magyarország |
Földgáz szállítás |
100% |
100% |
|
Downstream |
|
|
||
|
IES S.p.A. |
Olaszország |
Kőolaj termékek feldolgozása és értékesítése |
100% |
100% |
|
Nelsa S.r.l. |
Olaszország |
Kőolaj termékek kereskedelme |
100% |
74% |
|
MOL Group Italy L&G S.r.l. 4 |
Olaszország |
Energia szolgáltatás |
- |
70% |
|
Panta Distribuzione S.r.l. |
Olaszország |
Kőolaj termékek kereskedelme |
100% |
100% |
|
INA d.o.o. |
Szerbia |
Kőolaj termékek kereskedelme |
49% |
49% |
|
INA BH d.d. |
Bosznia-Hercegovina |
Kőolaj termékek kereskedelme |
49% |
49% |
|
INA Kosovo d.o.o. |
Koszovó |
Kőolaj termékek kereskedelme |
49% |
49% |
|
INA Maziva Ltd. |
Horvátország |
Kenőanyagok gyártása és kereskedelme |
49% |
49% |
|
Leodium Investment Kft. |
Magyarország |
Pénzügyi szolgáltatások |
100% |
100% |
|
MOL Austria GmbH |
Ausztria |
Kenőanyagok és kőolajszármazékok nagykereskedelme |
100% |
100% |
|
Roth Heizöle GmbH |
Ausztria |
Kőolaj termékek kereskedelme |
100% |
100% |
|
MOL Commodity Trading Kft. |
Magyarország |
Pénzügyi szolgáltatások |
100% |
100% |
|
MCT Slovakia s.r.o. |
Szlovákia |
Pénzügyi szolgáltatások |
100% |
100% |
|
MOL Germany GmbH |
Németország |
Kőolaj termékek kereskedelme |
100% |
100% |
|
Aurora Kunststoffe GmbH |
Németország |
Műanyag újrahasznosítás |
100% |
100% |
|
Aurora Kunststoffe Walldürn GmbH |
Németország |
Műanyag újrahasznosítás |
100% |
100% |
|
Aurora Kunststoffe VS GmbH |
Németország |
Műanyag újrahasznosítás |
100% |
100% |
|
MOL Kunststoff Kft. |
Magyarország |
Befektetés menedzsment |
100% |
100% |
|
MOL-LUB Kft. |
Magyarország |
Kenőanyagok gyártása és kereskedelme |
100% |
100% |
|
MOL-LUB Russ LLC |
Oroszország |
Kenőanyagok gyártása és kereskedelme |
100% |
100% |
|
MOL Petrolkémia Zrt. |
Magyarország |
Vegyipari termelés és kereskedelem |
100% |
100% |
|
Tisza-WTP Kft. 1 |
Magyarország |
Vízszolgáltatás-nyújtás |
0% |
0% |
|
TVK-Erőmű Kft. |
Magyarország |
Áramtermelés és kereskedelem |
100% |
100% |
|
MOL Slovenia Downstream Investment B.V. |
Hollandia |
Befektetés menedzsment |
100% |
100% |
|
Moltrans Kft. |
Magyarország |
Szállítási szolgáltatások |
100% |
100% |
|
MOLTRADE-Mineralimpex Zrt. |
Magyarország |
Energetikai termékek importálása, exportálása |
100% |
100% |
|
MOL CZ Downstream Investment B.V. |
Hollandia |
Befektetés menedzsment |
100% |
100% |
|
MOL Ukraine LLC |
Ukrajna |
Nagy- és kiskereskedelem |
100% |
100% |
|
OT Industries Fővállalkozó Zrt. |
Magyarország |
Műszaki tanácsadás |
100% |
100% |
|
OT Industries Tervező Zrt. |
Magyarország |
Mérnöki tevékenység |
100% |
100% |
|
SLOVNAFT a.s. |
Szlovákia |
Kőolaj és vegyipari termékek feldolgozása és értékesítése |
100% |
100% |
|
Dalby a.s. 2 |
Szlovákia |
Nagy- és kiskereskedelem |
100% |
- |
|
Slovnaft Polska S.A. |
Lengyelország |
Nagy- és kiskereskedelem |
100% |
100% |
|
Slovnaft Trans a.s. |
Szlovákia |
Szállítási szolgáltatások |
100% |
100% |
|
SWS s.r.o. |
Szlovákia |
Szállítást támogató szolgáltatások |
51% |
51% |
|
Vúrup a.s. |
Szlovákia |
Kutatás, fejlesztés |
100% |
100% |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
72 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
73 |
c) III. számú melléklet: Tiszta újrabeszerzési árakkal becsült üzleti eredmény
Az újrabeszerzési árakkal becsült üzleti tevékenység nyereségét (+) / veszteségét (-) (Clean CCS EBIT) és ezen eredménykategória számítási metódusát az IFRS nem szabályozza. A tiszta újrabeszerzési árakkal becsült üzleti eredmény az egyik leginkább figyelt jövedelmezőségi mutatószám az olaj- és gáziparban. Ez mutatja meg legjobban egy finomítási művelet mögöttes teljesítményét, mivel kiszűri a nem ismétlődő speciális tételeket (egyszeri tételek), a készlettartásból származó nyereséget és veszteséget, valamint a nyersanyagok és saját termelésű készletek értékvesztését, illetve a derivatív tranzakciókat.
Készletezési nyereség/veszteség
A készletezési nyereség és veszteség kiszűrésével kapott üzemi eredmény tükrözi a vizsgált időszak tényleges beszerzési költségeit, ebből adódóan pontosabban ábrázolja a mögöttes termelési és értékesítési eredményeket, illetve ennek köszönhetően az eredmény az adott iparágban működő más társaságok eredményével összehasonlíthatóvá válik.
A készletek a bekerülési és a nettó realizálható érték közül az alacsonyabbikon vannak kimutatva.
A készletek költségét csökkenteni kell – vagyis értékvesztést kell elszámolni az időszak záró készletértékére – amennyiben a bekerülési érték jelentősen meghaladja az értékesítési költséggel csökkentett várható eladási árat.
A késztermékek esetében értékvesztés elszámolására akkor kerül sor, amennyiben a készletek időszak végi értéke meghaladja a termék értékesítési költséggel csökkentett jövőbeni várható eladási árát. Nyersanyagok és félkész termékek esetében, amelyek a további termelés során felhasználásra kerülnek, meg kell vizsgálni, hogy a termelésben való felhasználásukat követően az előállított késztermék eladási árából megtérül-e az értékük. Amennyiben azok értéke nem realizálható teljes mértékben, akkor értékvesztés elszámolására kerül sor a megtérülés szintjéig.
Derivatív tranzakciók
Mivel az újrabeszerzési árakkal becsült módszer alapja az időszaki átlagos nyersolaj árakon alapszik, az újrabeszerzési árakkal becsült hatás a termékár ügyletek hatásának eredményével együttesen felesleges duplikációhoz vezetett, ebből kifolyólag a termékár ügyletek jövedelemre vonatkozó kimutatásra kifejtett hatását meg kell szüntetni.
CO2 módosítás
A CO2 módosítás során a számviteli politika szerint megképzett, az ingyenes kvóták feletti CO2 felhasználás költségét igazítjuk ki az Újrabeszerzési árakkal becsült eredményben. A módosítás biztosítja az éven belüli egyenletesebb és valós költség allokációt. A módosítás az évek közötti esetleges átértékelési hatásokat is kiszűri.
Egyszeri tételek
Az egyszeri tételek egyedülálló, jelentős (több, mint 10 millió dollár eredményhatással bíró), nem ismétlődő gazdasági események, amelyek nem képezik részét a szegmens alapvető tevékenységének, ebből kifolyólag nem tükrözik az időszak tényleges teljesítményét.
|
Tiszta újrabeszerzési árakkal becsült üzleti tevékenység nyereség (+) / veszteség (-) levezetése |
2021 |
2020 |
|
|
Módosított |
|
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Üzleti tevékenység nyeresége (+) / vesztesége (-) |
612.885 |
64.994 |
|
Készletezési nyereség (+) / veszteség (-) |
-139.733 |
90.720 |
|
Alapanyagok és saját termelésű készletek értékvesztése |
746 |
-2.781 |
|
- ebből alapanyagokat érintő |
-11 |
-151 |
|
- ebből saját termelésű készleteket érintő |
454 |
-2.630 |
|
- ebből vásárolt készleteket érintő |
303 |
- |
|
Szállítási termékár ügylet |
80.261 |
-33.938 |
|
CO2 módosítás |
637 |
3.231 |
|
Újrabeszerzési árakkal becsült üzleti tevékenység nyeresége (+) / vesztesége (-) |
554.796 |
122.226 |
|
Derivatív tranzakciók hatása |
8.045 |
4.702 |
|
Egyszeri tételek |
24.943 |
33.132 |
|
Tiszta újrabeszerzési árakkal becsült üzleti tevékenység nyeresége (+) / vesztesége (-) |
587.784 |
160.060 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
74 |
|
Egyszeri tételek |
2021 |
2020 |
|
|
Módosított |
|
|
millió forint |
millió forint |
|
|
Egyszeri tételek nélküli üzleti tevékenység nyeresége (+) / vesztesége (-) |
637.828 |
98.126 |
|
Upstream |
|
|
|
Értékvesztés az Upstream eszközökön |
-23.355 |
-25.771 |
|
Környezetvédelmi céltartalék az INA-csoportban |
-4.295 |
- |
|
Upstream egyszeri tételek összesen |
-27.650 |
-25.771 |
|
Downstream |
|
|
|
Sisak értékvesztés |
- |
-13.717 |
|
Downstream egyszeri tételek összesen |
- |
-13.717 |
|
Központ és egyéb |
|
|
|
Jogi ügy miatti céltartalék feloldás (Creditor Beta, s.r.o.) |
2.707 |
- |
|
Jogi ügy miatti céltartalék feloldás (Creditor GAMA, s.r.o.) |
- |
11.606 |
|
Crosco értékvesztés |
- |
-5.250 |
|
Központ és egyéb egyszeri tételek összesen |
2.707 |
6.356 |
|
Egyszeri tételek üzleti tevékenység nyereségére (+) / veszteségére (-) gyakorolt hatása |
-24.943 |
-33.132 |
|
Üzleti tevékenység nyeresége (+) / vesztesége (-) |
612.885 |
64.994 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
75 |
d) IV. számú melléklet: A magyar számviteli törvényben előírt bemutatási kötelezettségek
A tranzakciós elszámolás felügyeletéért és az IFRS beszámoló elkészítéséért felelős személy
Név: Berki Ervin
Regisztrációs szám: 195106 (IFRS specializáció)
A Felelősségvállalási nyilatkozatot aláíró személyek
Név: Molnár József, vezérigazgató
Lakcím: HU – 1165 Budapest, Hunyadvár utca 42.
Név: Simola József, pénzügyi vezérigazgató- helyettes
Lakcím: HU – 1112 Budapest, Ördögorom út 3/C A ép. 1.
Az XHTML beszámoló elektronikus aláírásáért felelős személy az Igazgatóság felhatalmazása alapján
Név: Berki Ervin, Csoportszintű Adó és Beszámolás vezető
Lakcím: HU – 1071 Budapest, Peterdy utca 36. B ép. 2. em. 7.
Név: Ortutay Zsuzsanna, Csoportszintű Üzleti Megoldások ügyvezető igazgató
Lakcím: HU – 1112 Budapest, Lappantyú utca 5.
Kapcsolat
Vállalat neve: MOL Nyrt.
Regisztrált cím: HU – 1117 Budapest, Október huszonharmadika utca 18.
Hivatalos weboldal: www.molgroup.info
A vállalat ellenőrzésének bemutatása
A magyar számviteli törvény 89. §-ának megfelelően a pénzügyi kimutatások tartalmazzák az egyes gazdasági társaságok nevének, székhelyének és szavazati százalékának tételes listáját, amelyekben a társaság többségi ellenőrzést gyakorol, a Ptk. rendelkezéseinek megfelelően. Lásd a II. számú mellékletet.
Nincs olyan társaság, amely többségi ellenőrzést vagy minősített többségi ellenőrzést gyakoroljon a MOL Nyrt.-nél.
Könyvvizsgálói díjak
A magyar számviteli törvény 133. §-ának megfelelően a pénzügyi kimutatások tartalmazzák a könyvvizsgáló vagy könyvvizsgáló cég által a konszolidált beszámoló kötelező könyvvizsgálatáért, valamint egyéb nem könyvvizsgálati szolgáltatásokért a pénzügyi évre fizetett díjakat. A könyvvizsgáló cég (Ernst & Young Kft.) által a MOL Nyrt. 2021. évi konszolidált és egyedi éves beszámolójának kötelező könyvvizsgálatáért felszámított díja 89 millió forint volt. A könyvvizsgáló összesen 305 millió forint (ebből 80 millió forintot a könyvvizsgáló cég - Ernst & Young Kft.) értékben végzett a MOL Nyrt. és leányvállalatai részére 2021-ben egyéb könyvvizsgálati és nem könyvvizsgálattal kapcsolatos szolgáltatásokat, melynek nem része a jogszabályban előírt éves könyvvizsgálatok díja.
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
76 |
e) V. számú melléklet: Engedélyes tevékenységek bemutatása
A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény (továbbiakban Vet.) előírása szerint az integrált villamosenergia-ipari vállalkozás, valamint a több engedéllyel rendelkező vállalkozás a konszolidált pénzügyi kimutatások kiegészítő mellékletében az egyes engedélyes tevékenységeket önállóan is bemutatja. Az engedélyes tevékenységek elkülönült bemutatása - több azonos típusú engedélyes tevékenység esetén - halmozott önálló pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatást és halmozott jövedelemre vonatkozó kimutatást jelent.
A törvény végrehajtásáról a 273/2007. (X. 19.) Korm. rendelet rendelkezik.
A földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény (továbbiakban Get.) előírása szerint az integrált földgázipari vállalkozás, valamint a több engedéllyel rendelkező vállalkozás a konszolidált pénzügyi kimutatások kiegészítő mellékletében az egyes engedélyes tevékenységeket önállóan is bemutatja. Az engedélyes tevékenységek elkülönült bemutatása - több azonos típusú engedélyes tevékenység esetén - halmozott önálló pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatást és halmozott jövedelemre vonatkozó kimutatást jelent.
A törvény végrehajtásáról a 19/2009 (I.30.) Korm. rendelet rendelkezik.
A szétválasztás módszere
A szétválasztás módszerének leírását a társaságok vonatkozó belső szabályzatai tartalmazzák. A szabályzatok rövid leírása a lenti táblázatokban kerül bemutatásra.
A társaságok a tevékenység szétválasztását évente egy alkalommal készítik el.
A pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás szétválasztása esetében a tevékenységi pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatások egyes társaságoknál önmagukban nem zártak. Az eltérés – a hatósági irányelveknek megfelelően – a „Technikai adózott eredmény” soron kerül kimutatásra.
|
JÖVEDELEMRE VONATKOZÓ KIMUTATÁS |
|||||||
|
2021 |
|
||||||
|
Villamosenergia |
Földgáz |
||||||
|
Kereskedelmi |
Termelői |
|
Szállítási |
Keresedelmi |
|
||
|
MOL Nyrt. |
TVK-Erőmű Kft. |
MOL Solar Operátor Kft. |
Összesen |
FGSZ Földgázszállító Zrt. |
MOL Commodity Trading Kft. |
Összesen |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
Nettó árbevétel |
59.064 |
5.963 |
1.390 |
66.417 |
105.439 |
61.147 |
166.586 |
|
Egyéb működési bevétel |
158 |
3 |
- |
161 |
2.857 |
- |
2.857 |
|
Összes működési bevétel |
59.222 |
5.965 |
1.390 |
66.577 |
108.296 |
61.147 |
169.443 |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
59.851 |
4.297 |
105 |
64.253 |
61.672 |
55.085 |
116.757 |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
69 |
- |
- |
69 |
7.907 |
- |
7.907 |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
448 |
231 |
606 |
1.285 |
19.790 |
- |
19.790 |
|
Egyéb működési költségek és ráfordítások |
51 |
1.094 |
117 |
1.262 |
3.545 |
55 |
3.600 |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
- |
- |
- |
- |
-4.256 |
- |
-4.256 |
|
Összes működési költség |
60.419 |
5.622 |
828 |
66.869 |
88.657 |
55.140 |
143.797 |
|
Üzleti tevékenység nyeresége |
-1.197 |
343 |
562 |
-292 |
19.640 |
6.007 |
25.647 |
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
-322 |
5 |
9 |
-308 |
31 |
1 |
32 |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
1 |
62 |
76 |
139 |
4.687 |
103 |
4.790 |
|
Pénzügyi műveletek vesztesége |
-323 |
-57 |
-67 |
-447 |
-4.656 |
-102 |
-4.758 |
|
Adózás előtti veszteség (-) / nyereség (+) |
-1.520 |
286 |
495 |
-739 |
14.983 |
5.905 |
20.888 |
|
Nyereségadó |
- |
-375 |
-114 |
-489 |
-1.926 |
- |
-1.926 |
|
Tárgyév vesztesége (-) / nyeresége (+) |
-1.520 |
-89 |
381 |
-1.228 |
13.058 |
5.905 |
18.963 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
77 |
|
|
PÉNZÜGYI HELYZETRE VONATKOZÓ KIMUTATÁS |
||||||
|
2021. december 31. |
|||||||
|
Villamosenergia |
Földgáz |
||||||
|
Kereskedelmi |
Termelői |
|
Szállítási |
Keresedelmi |
|
||
|
MOL Nyrt. |
TVK-Erőmű Kft. |
MOL Solar Operátor Kft. |
Összesen |
FGSZ Földgázszállító Zrt. |
MOL Commodity Trading Kft. |
Összesen |
|
|
|
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
millió forint |
|
BEFEKTETETT ESZKÖZÖK |
|
|
|
|
|
|
|
|
Tárgyi eszközök |
1.280 |
2.136 |
8.044 |
11.460 |
287.519 |
- |
287.519 |
|
Befektetési célú ingatlanok |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Immateriális javak |
- |
194 |
- |
194 |
4.328 |
- |
4.328 |
|
Befektetések társult és közös vállalkozásokban |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök |
- |
67 |
1.401 |
1.468 |
4.877 |
- |
4.877 |
|
Halasztott adó eszközök |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Egyéb befektetett eszközök |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Összes befektetett eszköz |
1.280 |
2.398 |
9.445 |
13.123 |
296.724 |
- |
296.724 |
|
FORGÓESZKÖZÖK |
|
|
|
|
|
|
|
|
Készletek |
698 |
30 |
32 |
760 |
10.007 |
2.264 |
12.271 |
|
Vevő- és egyéb követelések |
10.621 |
828 |
143 |
11.592 |
4.834 |
10.159 |
14.993 |
|
Értékpapírok |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök |
- |
- |
- |
- |
2 |
- |
2 |
|
Nyereségadó követelés |
- |
- |
- |
- |
255 |
- |
255 |
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
- |
- |
35 |
35 |
6.320 |
5.711 |
12.031 |
|
Egyéb forgóeszközök |
25 |
60 |
13 |
98 |
1.445 |
7.658 |
9.103 |
|
Értékesítésre tartott eszközök |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Összes forgóeszköz |
11.344 |
918 |
223 |
12.485 |
22.864 |
25.792 |
48.656 |
|
Összes eszköz |
12.624 |
3.316 |
9.668 |
25.608 |
319.587 |
25.792 |
345.379 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SAJÁT TŐKE |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jegyzett tőke |
270 |
530 |
105 |
905 |
17.397 |
32 |
17.429 |
|
Tartalékok |
227 |
82 |
8.560 |
8.869 |
61.380 |
- |
61.380 |
|
Tárgyév nyereség (+) / veszteség (-) |
-1.520 |
-89 |
381 |
-1.228 |
13.058 |
5.905 |
18.963 |
|
Technikai adózott eredmény |
7.522 |
-651 |
-2 |
6.869 |
6.448 |
481 |
6.929 |
|
Összes saját tőke |
6.499 |
-127 |
9.044 |
15.416 |
98.283 |
6.418 |
104.701 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
HOSSZÚ LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK |
|
|
|
|
|
|
|
|
Hosszú lejáratú hitelek |
- |
- |
310 |
310 |
147.490 |
- |
147.490 |
|
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Céltartalékok várható kötelezettségekre - hosszú távú |
- |
- |
- |
- |
1.022 |
- |
1.022 |
|
Halasztott adókötelezettségek |
- |
- |
91 |
91 |
16.595 |
- |
16.595 |
|
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
- |
- |
- |
- |
12.428 |
- |
12.428 |
|
Összes hosszú lejáratú kötelezettség |
- |
- |
401 |
401 |
177.535 |
- |
177.535 |
|
RÖVID LEJÁRATÚ KÖTELEZETTSÉGEK |
|
|
|
|
|
|
|
|
Rövid lejáratú hitelek |
- |
- |
17 |
17 |
20.990 |
- |
20.990 |
|
Szállítók és egyéb kötelezettségek |
4.479 |
1.764 |
154 |
6.397 |
10.035 |
19.374 |
29.409 |
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
- |
- |
- |
- |
5.399 |
- |
5.399 |
|
Céltartalék várható kötelezettségekre - rövid távú |
- |
1.161 |
- |
1.161 |
3.364 |
- |
3.364 |
|
Nyereségadó kötelezettség |
- |
188 |
16 |
204 |
129 |
- |
129 |
|
Értékesítésre tartott kötelezettségek |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
1.646 |
330 |
36 |
2.012 |
3.853 |
- |
3.853 |
|
Összes rövid lejáratú kötelezettség |
6.125 |
3.443 |
223 |
9.791 |
43.770 |
19.374 |
63.144 |
|
Összes kötelezettség |
6.125 |
3.443 |
624 |
10.192 |
221.304 |
19.374 |
240.678 |
|
Összes saját tőke és kötelezettség |
12.624 |
3.315 |
9.668 |
25.607 |
319.588 |
25.792 |
345.380 |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
78 |
|
Tevékenység szétválasztás módszertana a jövedelemre vonatkozó kimutatásban |
|||||
|
MOL Nyrt. |
TVK-Erőmű Kft. |
MOL Solar Operátor Kft. |
FGSZ Földgázszállító Zrt. |
MOL Commodity Trading Kft. |
|
|
Nettó árbevétel |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Egyéb működési bevétel |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető, kiegészítve a vállalati szintű egyéb bevételek nettó árbevétel-arányos részével. |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
- |
Közvetlen tevékenységhez rendelhető, vagy közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Anyagjellegű ráfordítások |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető anyagjellegű ráfordítások, kiegészítve a különböző irányítási szintek anyagjellegű ráfordításainak nettó árbevétel-arányos részével. |
Anyagköltség árbevétel arányosan, igénybe vett szolgáltatások tárgyi eszköz arányosan hozzárendelve. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Személyi jellegű ráfordítások |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető személyi jellegű ráfordításai létszámarányosan kalkulálva. |
- |
- |
Emberek költséghelyi besorolása alapján kerül felosztásra. |
- |
|
Értékcsökkenés és értékvesztés |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető értékcsökkenési leírás a villamos-energiával foglalkozó dolgozók létszámára arányosan kalkulálva. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Eszközök költséghelyi besorolása alapján kerül felosztásra. |
- |
|
Egyéb működési költségek és ráfordítások |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető egyéb működési költségek és ráfordítások, kiegészítve a különböző irányítási szintek egyéb működési költségeinek és ráfordításainak létszám- ill. nettó árbevétel-arányos részével. |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez, kivéve a közvetlenül tevékenységhez rendelhető hatósági díjak, illetve a tárgyi eszköz arányos biztosítási díjak. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Saját termelésű készletek állományváltozása |
- |
- |
- |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
- |
|
Saját előállítású eszközök aktivált értéke |
- |
- |
- |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
- |
|
Pénzügyi műveletek bevételei |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlen tevékenységhez rendelhető, vagy közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Pénzügyi műveletek ráfordításai |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlen tevékenységhez rendelhető, vagy közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Nyereségadó |
- |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez, kivéve a ténylegesen tevékenységhez rendelhető iparági adó. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Adózás előtti eredmény arányában kerül felosztásra. |
- |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
79 |
|
Tevékenység szétválasztás módszertana a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban |
|||||
|
MOL Nyrt. |
TVK-Erőmű Kft. |
MOL Solar Operátor Kft. |
FGSZ Földgázszállító Zrt. |
MOL Commodity Trading Kft. |
|
|
Tárgyi eszközök |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Eszközök költséghelyi besorolása alapján kerül felosztásra. |
- |
|
Befektetési célú ingatlanok |
- |
- |
- |
Eszközök költséghelyi besorolása alapján kerül felosztásra. |
- |
|
Immateriális javak |
- |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
- |
Eszközök költséghelyi besorolása alapján kerül felosztásra. |
- |
|
Befektetések társult és közös vállalkozásokban |
- |
- |
- |
Tételes vizsgálat. |
- |
|
Egyéb befektetett pénzügyi eszközök |
- |
Tárgyi eszköz arányosan hozzárendelve. |
- |
Tételes vizsgálat. |
- |
|
Halasztott adó eszközök |
- |
- |
- |
Tételes vizsgálat. |
- |
|
Egyéb befektetett eszközök |
- |
- |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Tételes vizsgálat. |
- |
|
Készletek |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Tárgyi eszköz arányosan hozzárendelve. |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Vevő- és egyéb követelések |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
- |
Közvetlen tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Értékpapírok |
- |
- |
- |
Tételes vizsgálat. |
- |
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi eszközök |
- |
- |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Nyereségadó követelés |
- |
- |
- |
Adózás előtti eredmény arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Pénzeszközök és pénzeszköz egyenértékesek |
- |
Tárgyi eszköz arányosan hozzárendelve. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Egyéb forgóeszközök |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető egyéb forgóeszközök, kiegészítve a vállalati szintű egyéb forgóeszközök személyi jellegű ráfordítás-arányos részével. |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez, kivéve a ténylegesen tevékenységhez rendelhető iparági adó és környezetterhelési díj. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
Alapvetően közvetlenül tevékenységhez rendelhető, amennyiben nem (pl.adókövetelések) akkor tételes vizsgálat alapján történik a felosztás. A meghatározás főkönyvi soronként történik. |
|
Értékesítésre tartott eszközök |
- |
- |
- |
Eszközök költséghelyi besorolása alapján kerül felosztásra. |
- |
|
|
|
Konszolidált pénzügyi kimutatások 2021 |
80 |
|
Tevékenység szétválasztás módszertana a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatásban |
|||||
|
MOL Nyrt. |
TVK-Erőmű Kft. |
MOL Solar Operátor Kft. |
FGSZ Földgázszállító Zrt. |
MOL Commodity Trading Kft. |
|
|
Jegyzett tőke |
Vállalati szintű érték eszközérték-arányos része. |
Tárgyi eszköz arányosan hozzárendelve. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Nyitó mérleg a befektetett eszközök arányában. |
Mesterséges vetítési alap arányában meghatározott érték. |
|
Tartalékok |
Vállalati szintű érték eszközérték-arányos része. |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Tételes vizsgálat. |
- |
|
Tárgyév nyereség (+) / veszteség (-) |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Eredménykimutatás tevékenységi bontása. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Technikai adózott eredmény |
A tevékenységi eszközök és források egyezésének biztosítására szolgáló érték. |
A tevékenységi eszközök és források egyezésének biztosítására szolgáló érték. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Mérlegegyezőséget biztosít. |
A tevékenységi eszközök és források egyezésének biztosítására szolgáló érték. |
|
Hosszú lejáratú hitelek |
- |
- |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Egyéb hosszú lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
- |
- |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Céltartalékok várható kötelezettségekre - hosszú távú |
- |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Halasztott adókötelezettségek |
- |
- |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek |
- |
Tárgyi eszköz arányosan hozzárendelve. |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Rövid lejáratú hitelek |
- |
- |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Szállítók és egyéb kötelezettségek |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
|
Egyéb rövid lejáratú pénzügyi kötelezettségek |
- |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez, kivéve a a ténylegesen tevékenységhez rendelhető iparági adó kötelezettség, illetve a tevékenységhez hozzárendelhető ÁFA kötelezettség. |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Céltartalék várható kötelezettségekre - rövid távú |
- |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez. |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Nyereségadó kötelezettség |
- |
Árbevétel arányosan kerül hozzárendelésre a tevékenységhez, kivéve a ténylegesen tevékenységhez rendelhető iparági adó. |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Adózás előtti eredmény arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Értékesítésre tartott kötelezettségek |
- |
- |
- |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |
|
Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető egyéb rövid lejáratú kötelezettség, kiegészítve bizonyos vállalati szintű tételek anyagjellegű- és személyi jellegű ráfordítás-arányos részével. |
- |
Közvetlenül tevékenységhez rendelhető. |
Közvetlen eszköz arányában kerül felosztásra. |
- |